Opony Laufenn

Dobór odpowiednich opon samochodowych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy w różnych warunkach i na zróżnicowanych nawierzchniach. Dobrze dobrane ogumienie zmniejsza możliwość utraty przyczepności, zapewnia więc lepszą trakcję. Jednak czy dobre opony mogą być tanie? Ciekawym wyborem są opony Laufenn. Warto dowiedzieć się na ich temat więcej i poznać popularne modele.

Krótka historia działalności Laufenn

Laufenn jest to producent stosunkowo nowy. Działa na rynku europejskim od marca 2016 roku. Produkuje opony zaawansowane technologicznie, o dobrych parametrach technicznych, które mają korzystną cenę. Dedykowane są osobom ceniącym jakość. Główna fabryka firmy mieści się na Węgrzech. Wszystkie opony stworzono z myślą przede wszystkim o potrzebach rynku europejskiego. Co ciekawe duży wkład w opracowanie modeli tych opon miało Europejskie Centrum Techniczne firmy Hankook, która znajduje się w Hannoverze w Niemczech. Marka ciągle się rozwija i rzeczywiście cieszy się coraz większą popularnością.

Laufenn – charakterystyka produkowanych opon

Firma Laufenn specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości opon do samochodów osobowych, typu SUV, a także lekkich pojazdów ciężarowych. Wszystkie modele wykonane są z dobrej jakości materiałów i z roku na rok ich parametry techniczne są coraz wyższe. Producent wie, że rynek motoryzacyjny w Europie jest bardzo zróżnicowany, stąd też strategiczne wysiłki skupiają się na spełnieniu oczekiwań zarówno klientów samochodów budżetowych, jak i tych wyższej klasy. Warto tutaj wiedzieć, że marka Laufenn oferuje dobrej jakości produkty w niższych cenach i stworzyła ją firma Hankook, która jest producentem opon premium.

W linii produktowej Laufenn znajdują się dobrej jakości opony, które sprawdzają się w różnych warunkach. Dzięki temu, że są produkowane w jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów na Węgrzech, spełniają najbardziej restrykcyjne normy. Wszystkie opony posiadają dobry bieżnik, który poprawia skuteczność hamowania. Przy produkcji opon zostały wykorzystane nanocząsteczki krzemionki, co także wpływa na ich jakość. Kolejną zaletą jest fakt, że bieżnik zapewnia równomierne rozłożenie siły nacisku.

Popularne modele z podziałem na opony zimowe, letnie i całoroczne

Wśród popularnych opon letnich wyróżniają się modele Laufenn S Fit EQ. Są to opony skierowane dla wymagających kierowców, którzy cenią komfort jazdy, ale i wszechstronność. Stworzone zostały z myślą o pojazdach z silnikami o dużej mocy. Rzeczywiście bardzo dobrze dostosowują się do szybkiej jazdy, można też łatwo pokonywać ostre zakręty.

Asymetryczny bieżnik dobrze wpływa na przyczepność i zapewnia stabilność jazdy. Świetnie odprowadza wodę spod kół i dzięki temu zapobiega pojawieniu się aquaplaningu. Dodatkowo opony są odporne na ścieranie, a także uszkodzenia mechaniczne, przez to sprawdzają się na różnych drogach i to nawet przez kilka sezonów. Niwelowanie oporów toczenia zapewnia mniejsze spalanie paliwa.

Popularne opony zimowe Laufenn to np. model iFit Plus. Zapewniają one indeks nośności wynoszący maksymalnie 615 kg. Natomiast ich indeks prędkości to maksymalnie 190 km/h. Pomimo dobrych parametrów technicznych ten model należy do segmentu ekonomicznego. Sprawdza się nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Droga hamowania w przypadku tych opon została skrócona o 8% względem poprzednika, czyli opony iFit.

Warto również zdecydować się na całoroczne opony Laufenn i tutaj wyróżnia się model GFit 4S, gdzie indeks prędkości wynosi 210 km/h, a indeks nośności 615 kg. Pomimo tego, że są to opony całoroczne zapewniają dobrą przyczepność na mokrej nawierzchni i stosunkowo krótki czas hamowania. Posiadają także dobrą przyczepność na śniegu, czego potwierdzeniem jest symbol 3PMSF. Oczywiście musimy jeszcze wspomnieć, iż bieżnik w tym przypadku zapewnia maksymalne osiągi. Rowki są szerokie i równomiernie się zużywają. Dodatkowo wprowadzono dwa rodzaje lameli, co także zapewnia lepszą wydajność na zakrętach, ale i dobrą przyczepność na śniegu.

Autorka: Dorota Wachholz