Opony Rotalla

Do opon samochodowych podchodzimy podobnie jak do samochodów osobowych. Dla jednych samochód jest wyrazem ich statusu i stylu życia, a opony mają zapewnić bezpieczeństwo podczas dynamicznej jazdy po zróżnicowanej nawierzchni i wytrzymać obciążenia na dalekich trasach. Dla innych samochód to jedynie środek transportu, z którego muszą korzystać, więc podstawową zaletą opon jest ich niska cena przy zachowaniu przyzwoitej jakości. Dla kogo dobrym rozwiązaniem będą opony Rotalla?

Rotalla – co to za firma?

Rotalla to marka należąca do chińskiego koncernu Shandong Yongsheng Rubber Group. Firma powstała w 1986 r. w prowincji Szantung, a jej siedzibą jest miasto Dawang w prefekturze Guangrao, z której pochodzi co czwarta opona wyprodukowana w Chinach. Guangrao nie bez powodu jest nazywane „miastem opon”. Guangrao to również duży ośrodek badawczo-rozwojowy przemysłu oponiarskiego i miejsce, w którym od 2010 roku odbywają się Międzynarodowe Wystawy Opon Gumowych i Akcesoriów Samochodowych. Oprócz opon Rotalla koncern Shandong Yongsheng Rubber Groupopon produkuje też opony Tracmax, Roadmax i Doupro.

Wyprodukowane w Chinach

Stereotypowe określenie „chińska produkcja” kojarzy się z wyrobami tanimi, których jakość pozostawia jednak wiele do życzenia. Wyrób chiński i chińska produkcja to jednak dwa różne pojęcia. Wiele światowych firm branży oponiarskiej decyduje się na lokalizację swoich zakładów w Chinach ze względu niskie koszty produkcji i tanią siłę roboczą. Zakłady te są kopiami fabryk macierzystych z nowoczesnymi liniami technologicznymi i identycznymi standardami produkcji i jakością wyrobów.

Chińscy producenci stosują do produkcji opon komponenty niższej jakości oraz mniej zaawansowane technologie i dlatego ich wyroby ustępują pod względem parametrów wyrobom znanych firm. Trzeba jednak przyznać, że pod tym względem chińscy producenci starają się dogonić światową czołówkę. Shandong Yongsheng Rubber Group, która zakupiła nowoczesne maszyny do produkcji opon w USA, Niemczech, Francji i Japonii, jest tego dobrym przykładem.

Opony Rotalla — czy warto je kupić?

Trzeba pamiętać o tym, że wszystkie opony dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej muszą spełniać określone normy techniczne i są poddawane testom. Technologiczne innowacje i nowoczesne maszyny zastosowane w Shandong Yongsheng Rubber Group zaowocowały podniesieniem jakości opon, których solidność i parametry jezdne niewiele ustępują wyrobom firm zachodnich, a konkurują z nimi niskimi cenami.

Rotalla jest znana przede wszystkim jako marka segmentu budżetowego, przeznaczona dla mniej wymagających kierowców, którzy preferują jazdę ekonomiczną, głównie po mieście i zamiast dynamiki cenią bezpieczeństwo. W swojej ofercie firma ma też modele, które mogą przyjemnie zaskoczyć posiadaczy suvów i samochodów terenowych, a nawet samochodów sportowych. Oponami typu High Performance, nadającymi się do szybszej jazdy, są np. opony Rotalla F 105.

Podstawowe modele marki Rotalla

Opony całoroczne

Opony Rotalla Setula 4 Season RA03 to opony, które dzięki nowoczesnej mieszance gumowej dobrze sobie radzą na zróżnicowanej nawierzchni, a kierunkowe ułożenie bieżnika ułatwia odprowadzanie wody. Wśród modeli tej opony można spotkać wersje XL, czyli wzmocnione, wytrzymujące większe obciążenia. Wersja Rotalla Setula Van 4 Season RA05 jest przeznaczona dla samochodów typu van lub samochodów dostawczych, zapewniając panowanie nad pojazdem o większej masie i krótką drogę hamowania.

Opony letnie

Rotalla prezentuje szeroką gamę opon letnich, takich jak Rotalla RF10 przeznaczonych dla miejskich suvów i samochodów terenowych, Enjoyland H/T RF10, czy zbierające pochlebne opinie opony Rotalla RU01, Rotalla H01 i Rotalla RH02 o asymetrycznym bieżniku zapewniającym przyczepność zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni podczas stosunkowo szybkiej jazdy.

Opony zimowe

Na liście opon zimowych znajdziemy opony Rotalla Ice-Plus S210 z asymetrycznym bieżnikiem i głębokimi rowkami obwodowymi, zapewniającymi bezpieczeństwo na śliskiej nawierzchni podczas spokojnej jazdy, opony Rotalla Ice-Plus S220 przeznaczone dla aut terenowych, Rotalla Setula W Race S130 dla małych kompaktów do jazdy po mieście, Rotalla Setula W Race S330 lub Rotalla Snowpower2.

Autor: Lech Wójcik