Data publikacji:

Pompowanie opon. Jak pompować opony?

Odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach samochodu jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Regularne kontrolowanie go zwiększa także żywotność ogumienia. Taka kontrola powinna mieć miejsce zwłaszcza w momencie, kiedy komfort jazdy i sterowność pojazdu się zmniejszą. Poziom powietrza w oponie można sprawdzić u mechanika lub samodzielnie za pomocą urządzenia zwanego manometrem. W efekcie może okazać się, że wystarczy podpompować opony i można jechać dalej. Z tego względu każdy kierowca powinien wiedzieć, jak to zrobić.
pompowanie opony

Pompka do opon samochodowych – jaką wybrać?

Najpopularniejszym typem pompek są pompki ręczne. Małe, tanie i ciche. Ich rozmiary są jednak w pewnych sytuacjach minusem. O ile doskonale sprawdzą się przy pompowaniu kół w rowerze czy też piłki, o tyle zastosowanie ich przy oponach samochodu może być bardzo trudne lub nawet niewykonalne.
Pompka nożna to rozwiązanie, przy którym pompowanie opon auta jest możliwe. Jest znacznie wydajniejsza od ręcznej i większa, jednak wciąż są to kompaktowe rozmiary, umożliwiające łatwe transportowanie. Warto na wszelki wypadek posiadać taką w bagażniku.
Najlepszym rozwiązaniem jest jednak kompresor. To opcja kosztowna, jednak najbardziej wygodna i wymagająca najmniej wysiłku. Taki zakup posłuży przez długie lata. Z kompresorów można także skorzystać na stacjach benzynowych oraz u mechaników.

Jak pompować opony?

Regularne sprawdzanie i pompowanie opon to coś, o czym powinien pamiętać każdy kierowca. Zarówno ten zawodowy, jak i okazjonalny. Ciśnienie w oponie może spadać przez nieszczelność wentyli, uszkodzenia opon, błędy montażowe czy po prostu naturalne przenikanie powietrza przez materiały.
Pompowanie opon w samochodzie jest proste. Wystarczy zająć pozycję blisko opony i włożyć wąż w wentyl, jednocześnie trzymając wciśnięty języczek blokady. Po umieszczeniu przewodu na miejscu należy nacisnąć spust. Po tym wystarczy poczekać, aż kompresor napompuje wybrane koło lub popracować samodzielnie za pomocą pompki. 
Po osiągnięciu zadowalającego poziomu ciśnienia wystarczy nacisnąć blokadę na wężu i pewnym, szybkim ruchem go wysunąć z wentyla.

Do ilu pompować opony w samochodzie?

Wiedząc, jak użyć pompki, należy mieć także świadomość, ile pompować opony. Zazwyczaj pożądane ciśnienie wynosi około 2-3 barów. Warto jednak upewnić się przed pompowaniem, sprawdzając tabliczkę informacyjną, zamieszczoną przez producenta. Można ją znaleźć na przednich drzwiach samochodu lub na klapce od wlewu paliwa. Dobrze także spojrzeć na oznaczenia opon i zapoznać się z pozycją „max. press.”, oznaczającą maksymalne ciśnienie zalecane dla danej opony.
To, do ilu pompować opony w samochodzie, jest bardzo ważne, ponieważ w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach może uratować zdrowie lub nawet życie, a także zapobiec kosztom naprawy pojazdu.
Warto pamiętać, aby nie pompować opon „na zapas”. Zbyt duże ciśnienie w kołach spowoduje, że ogumienie będzie sztywne, a co za tym idzie bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Nie będzie także stanowiło odpowiedniej amortyzacji i zabezpieczenia dla zawieszenia. Uszkodzenie któregoś z elementów może wiązać się z dużym stresem i sporymi wydatkami.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!