Data publikacji:

Ile kosztuje regeneracja pompowtryskiwaczy?

Pompowtryskiwacze zrewolucjonizowały świat diesla i do dziś stanowią jeden z niezbędnych elementów silnika, który odpowiada za hydrauliczny wtrysk paliwa. Zastosowanie pompowtryskiwaczy gwarantuje uzyskiwanie doskonałych osiągów, dlatego dbanie o ten element układu jest niezwykle ważne. Obecnie właściwa regeneracja pompowtryskiwaczy jest jedną z najczęściej wykonywanych usług w warsztatach mechanicznych dotyczącą pojazdów z silnikiem typu diesel. Jest to działanie kilkuetapowe, które powinno być wykonane z dbałością o najmniejsze szczegóły. Regulacja pompowtryskiwaczy bywa usługą dość kosztowną, a jej cena zależy od kilku czynników. Sprawdź, od czego zależy kwota, jaką należy przygotować za ustawienie pompowtryskiwaczy i dlaczego warto zainwestować w taką usługę.
Sprawdź również: Jak rozpoznać opony prawa/lewa?
regeneracja pompowtryskiwaczy

Dlaczego regeneracja pompowtryskiwaczy jest potrzebna?

Pompowtryskiwacze łączą w sobie funkcję zarówno pompy wtryskowej, jak i wtryskiwacza z elektrozaworem. Właściwy wtrysk paliwa rozpoczyna się za pośrednictwem popychacza od wałka rozrządu. Regeneracja pompowtryskiwaczy umożliwia odbywanie się tego procesu w sposób sprawny i niezakłócony, dzięki czemu prawidłowo działają także pozostałe elementy w układzie.
Niestety pompowtryskiwacze również narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia i wymagają regularnej kontroli oraz regeneracji. Najczęściej regulacja pompowtryskiwaczy dotyczy ich końcówek, ale równie często zdarza się utrata szczelności sekcji tłoczącej, pęknięta sprężyna, awaria zaworu elektromagnetycznego czy zanieczyszczenie filtra. Wówczas niezbędna jest szczegółowa diagnostyka, naprawa i ustawienie pompowtryskiwaczy.

Regeneracja i czyszczenie pompowtryskiwaczy – jak przebiega?

Cały proces związany z regeneracją i czyszczeniem pompowtryskiwaczy rozpoczyna się zawsze od ich dokładnych oględzin i wstępnej oceny stanu. Następnie pompowtryskiwacze zostają rozłożone na poszczególne części i szczegółowo analizowany jest stan każdego z tych elementów. Ten etap odbywa się z wykorzystaniem specjalnych cyfrowych mikroskopów, które są w stanie wykryć nawet najmniejsze uszkodzenia i ewentualne przyczyny występujących problemów. Wykonywany jest także precyzyjny test rozpylania.
Kolejny etap działania to profesjonalne chemiczno-termiczne czyszczenie pompowtryskiwaczy przy użyciu specjalnych myjek ultradźwiękowych. Po tym procesie sprawdzane jest też ciśnienie otwarcia końcówki pompowtrysku, a także wykonuje się badanie komputerowe na stole probierczym. Wszystkie te działania umożliwiają wykrycie uszkodzonych elementów, co pozwala je wymienić na nowe. Następnie możliwe jest właściwe ustawienie pompowtryskiwaczy. Ostatni etap to sprawdzenie pompowtrysków pod kątem elektrycznym przy różnych obciążeniach silnika.

Kiedy potrzebne jest czyszczenie i regeneracja pompowtryskiwaczy?

Zanieczyszczenie lub awaria pompowtryskiwaczy wiąże się z występowaniem charakterystycznych objawów, które mogą sygnalizować, że potrzebna jest regeneracja pompowtryskiwaczy. Chociaż występowanie takich problemów może świadczyć też o problemach z innymi częściami i podzespołami, podczas wizyty w warsztacie warto też sprawdzić stan pompowtrysków. Bardzo często to właśnie te elementy odpowiadają za kłopoty w prawidłowym funkcjonowaniem pojazdu.
Wśród objawów niesprawnych pompowtryskiwaczy można wyróżnić m.in. wyraźny wzrost zużycia paliwa, spadek mocy, nierównomierną i głośną pracę silnika, rosnący poziom oleju w silniku, trudny rozruch zimnego lub ciepłego silnika czy dużą emisję spalin i sadzy podczas jazdy. Często też samochód szarpie i drży podczas jazdy i widoczne są błędy w sterowniku, takie jak wypadanie zapłonu.

Ile kosztuje regulacja pompowtryskiwaczy?

Koszt regeneracji pompowtryskiwaczy ściśle zależy od zakresu prac, jakie wykonane zostaną podczas realizacji usługi. Chociaż przeprowadzanie poszczególnych elementów diagnostycznych może mieć stałą kwotę np. w okolicach 250 zł, to zazwyczaj na tym się nie kończy, ponieważ pompowtryski niemal w każdym przypadku wymagają czyszczenia, drobnych lub większych napraw, ustawienia niektórych elementów czy też wymiany części. Dlatego koszt całkowity jest w zasadzie niemożliwy do ustalenia przed rozebraniem pompowtrysków i dokładnym zdiagnozowaniem usterek.
Koszt orientacyjny regeneracji pompowtrysków oscyluje w granicach od ok. 250 zł do 900 zł. Wpływ na ostateczny koszt ma nie tylko rodzaj i liczba działań, jakie zostały ostatecznie przeprowadzone, ale także renoma warsztatu mechanicznego czy miasto, w którym dokonywano naprawy. Ostateczny koszt regeneracji pompowtryskiwaczy może być też niższy, jeżeli jednocześnie wykonywane będą inne usługi.
Warto jednak mieć na uwadze, że kompleksowa regulacja pompowtryskiwaczy, ich ustawienie i czyszczenie pozwala uzyskać świetne rezultaty. Parametry takich pompowtrysków niemal niczym nie różnią się od nowych pompowtryskiwaczy, których cena jest znacznie wyższa niż nawet zaawansowana regeneracja. Ponadto zazwyczaj usługa regeneracji pompowtryskiwaczy podlega gwarancji, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla wykonanej usługi. 
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!