Data publikacji:

Jakie są rodzaje opon samochodowych?

Opony to jedyny punkt styku między samochodem a nawierzchnią drogi. W związku z tym to od nich zależy, jak bezpieczna i komfortowa będzie jazda. Wielu kierowców, zwłaszcza tych nieznających się dobrze na motoryzacji, może mieć dylemat, jaki model wybrać – letnie, całoroczne, a może wzmacniane? Przychodzimy z pomocą! Wzięliśmy pod lupę różne rodzaje opon. Zapoznaj się z nimi i sprawdź, które sprawdzą się w twoim samochodzie.
Mechanic holding a tire tire at the repair garage. replacement of winter and summer tires

Dlaczego właściwy rodzaj opon jest tak ważny? 

Zanim przejdziemy do przeglądu różnych rodzajów opon samochodowych, warto przypomnieć, dlaczego ich właściwy dobór jest tak istotny.
  • Bezpieczeństwo jazdy – zadaniem opon jest zapewnienie odpowiedniej przyczepności w trakcie jazdy. To z kolei ma bezpośredni wpływ na skuteczność hamowania, zwłaszcza w przypadku trudnych warunkach na drodze. Dodatkowo mają wpływ na stabilność i łatwość prowadzenia pojazdu, dając kierowcy lepszą kontrolę.
  • Oszczędność pieniędzy – nie chodzi o wybranie niższej ceny ponad jakość opon. Jak się okazuje, modele o wysokim standardzie i wykonane z trwałych materiałów mogą zmniejszać zużycie paliwa, co automatycznie przekłada się na ograniczenie wydatków związanych z tankowaniem.
  • Komfort jazdy – opony samochodowe mają wpływ na hałas docierający do wnętrza pojazdu. Im ciszej pracują, tym przyjemniejsze się prowadzenie auta. Podobnie jest w przypadku wibracji. Właściwa konstrukcja opon bez problemu radzi sobie z ich tłumieniem, i to nawet na nierównej nawierzchni.
  • Typy opon na różne pory roku

    Najczęściej stosowanym podziałem jest ten według pór roku. Kierowcy mają do wyboru następujące rodzaje opon samochodowych: letnie, zimowe oraz całoroczne. Co warto o nich wiedzieć?

    Opony letnie

    Jak wskazuje nazwa, ten rodzaj opon samochodowych jest przeznaczony do użytku w trakcie cieplejszych miesięcy. Można je stosować, gdy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 7°C. To modele wykonane z twardszej mieszanki gumy, zapewniającej znakomitą przyczepność zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni. Poznasz je po płytszym bieżniku, który zwiększa kontrolę nad pojazdem. Co więcej, opony letnie charakteryzują się krótszą drogą hamowania.

    Opony zimowe

    Drugim typem opon są te zimowe, zaprojektowane specjalnie z myślą o jeździe w trudnych warunkach atmosferycznych. Są przeznaczone do użytku od momentu, gdy średnia temperatura spadnie poniżej 7°C. Najlepiej zamontować je odpowiednio wcześniej i nie czekać do ostatniej chwili. Dzięki temu nie będziesz się martwić o swoje bezpieczeństwo w razie nagłego pogorszenia pogody.
    Po czym poznać opony zimowe? Modele z tej kategorii są produkowane z miękkiej mieszanki gumowej, która zachowuje swoją elastyczność nawet w trakcie mrozów. Są wyposażone w głęboki bieżnik i lamele, odpowiadające za poprawę przyczepności na ośnieżonej, śliskiej lub mokrej drodze. Dodatkowo opony zimowe charakteryzują się zwiększoną odpornością na aquaplaning.

    Opony całoroczne

    Trzeci rodzaj opon samochodowych to modele całoroczne, będące kompromisem między tymi letnimi a zimowymi. Ich największą zaletą jest przede wszystkim uniwersalność, dzięki której nie wymagają sezonowej wymiany. Zamiast tego można jeździć na nich przez cały rok, bez względu na porę roku. W tym celu producenci wykorzystują specjalną mieszankę gumową, dostosowaną do szerokiego zakresu temperatur – zarówno tych bardzo wysokich, jak i niskich.
    Warto mieć jednak świadomość, że modele całoroczne nie są rozwiązaniem idealnym. Ten rodzaj opon samochodowych może nie zapewnić tak dobrej przyczepności w trakcie zimy. Podobnie jest ze skutecznością hamowania podczas upałów. Dodatkowo miej na uwadze, że opony całoroczne szybciej się zużywają i są też droższe od swoich sezonowych odpowiedników.

    Bieżnik a rodzaje opon samochodowych

    Przy podziale na rodzaje opon bierze się również pod uwagę typ bieżnika. Może być on:
  • symetryczny – nadaje się do spokojnej jazdy na niewymagającym terenie, np. po mieście,
  • asymetryczny – doskonała propozycja dla osób, które preferują dynamiczną jazdę i szukają opon zmniejszających zużycie paliwa,
  • kierunkowy – ma wzór ułożony zgodnie z kierunkiem jazdy, dzięki czemu jest często stosowany w oponach zimowych.
  • Konstrukcja a rodzaje opon – co warto wiedzieć?

    Rodzaje opon mogą różnić się też między sobą budową. Przykładowo te radialne są najczęściej spotykane. Ich kordy są ułożone promieniście, dzięki czemu oferują dobry komfort jazdy i stabilność przy większych prędkościach.
    Z kolei opony diagonalne, nazywane też krzyżowymi, charakteryzują się kordami ułożonymi pod kątem. Zazwyczaj są spotykane w starszych pojazdach. Chociaż są trwałe, to jednak obniżają komfort jazdy.
    Na rynku znajdziesz również opony dętkowe i bezdętkowe. Pierwsze z nich – jak sugeruje nazwa – są wyposażone w dętkę. Mimo to drugi rodzaj jest obecnie uważany za standard. Modele typu tubeless mają specjalną warstwę uszczelniającą, dzięki czemu kierowcy nie muszą się martwić o przebicie dętki. Dodatkowo są o wiele trwalsze.

    Typy opon – różne klasy

    Innym podziałem na rodzaje opon samochodowych jest ten uwzględniający ich klasę. Co to oznacza? Im jest ona wyższa, tym lepsze właściwości i niezawodność. Mowa o oponach:
  • klasy premium – wykonywane z najlepszych materiałów, wykorzystujące nowoczesne technologie i znakomite osiągi, które wspólnie odpowiadają za wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy;
  • klasy średniej – solidnie wykonane, zapewniające dobre osiągi i trwałość, które sprawdzą się np. w przypadku regularnej jazdy po mieście;
  • klasy ekonomicznej – oferują dobry stosunek jakości do ceny, zapewniając bezpieczeństwo na drodze.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka