Data publikacji:

Jaki smar samochodowy? Rodzaje smarów i ich zastosowanie

Każdy świadomy kierowca zdaje sobie sprawę, jak istotna jest regularna wymiana płynów eksploatacyjnych, żarówek i innych zużywających się elementów w samochodzie. Równie ważne jest odpowiednie smarowanie poszczególnych, współpracujących ze sobą elementów budowy pojazdu. Dostępnych jest wiele różnego rodzaju środków smarnych. Mają one za zadanie umożliwić bezpieczną pracę uszczelkom, elementom silnika, łożyskom i innym ruchomym częściom. Bez odpowiedniego smarowania wiele elementów samochodu nie mogłoby w prawidłowy sposób pracować lub po prostu ulegałyby szybszemu zniszczeniu w wyniku korozji, tarcia czy temperatury. Jakie są rodzaje smarów samochodowych i do czego je stosować?
rodzaje smarów

Czym jest smar samochodowy?

Zacznijmy od samego pojęcia smaru. Czym jest ten magiczny preparat? Smar jest specjalnie opracowanym środkiem chemicznym, którego zadaniem jest konserwacja i zmniejszenie tarcia pomiędzy różnymi powierzchniami. W zależności od zastosowania, smary mogą mieć różną konsystencję. Smary mogą być stałe, płynne, półpłynne, a nawet gazowe. Dzięki swoim właściwościom bardzo dobrze wnikają w głąb współpracujących elementów i nie spływają ze smarowanych powierzchni.

Do czego potrzebny jest smar?

Ma on kilka kluczowych zadań. Najważniejszym z nich jest zapewnienie warstwy poślizgowej pomiędzy dwiema lub więcej współpracującymi częściami. Powstała warstwa oddziela elementy od siebie, umożliwiając ruch i niwelując tarcie. Tarcie w wielu przypadkach jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem, dlatego niezbędne jest smarowanie poszczególnych elementów. Tarcie powoduje szybsze niszczenie się powierzchni, generuje hałas i zanieczyszczenia w postaci opiłków powstałych podczas ścierania się powierzchni. Powstaje również wyższa temperatura pracy, co często wpływa niekorzystnie na podzespoły.
Smar nie tylko zmniejsza tarcie, ale również sam, jako substancja, znakomicie odbiera nadmiar ciepła. Dodatkowo wycisza współpracujące elementy. Amortyzuje obciążenia, poprawia jakość i efektywność pracy elementów, ale też doskonale konserwuje i zabezpiecza przed korozją.
W samochodach smary stosowane są w wielu miejscach, takich jak łożyska kół, przekładnie, elementy zawieszenia, silnik czy skrzynia biegów. Bez nich elementy szybciej będą się zużywać i ulegać uszkodzeniom. Ważna jest regularna wymiana środków smarnych, aby okres eksploatacji części był jak najdłuższy i możliwie bezawaryjny.

Jakie rodzaje smarów samochodowych warto kupić?

Smar ogólny jest uniwersalnym produktem do bardzo wszechstronnego zastosowania. Dobrej jakości smar uniwersalny jest odporny na wysokie temperatury, korozję, ścieranie, wodę i oddziaływanie warunków atmosferycznych. Smar wielofunkcyjny (ogólny, uniwersalny) najczęściej znajduje zastosowanie w mechanizmach drzwi, zawiasach, linkach hamulcowych, przegubach i łożyskach. Jest popularny ze względu na swoją korzystną cenę oraz bardzo szeroki zakres zastosowania.
Smar silikonowy wykonany jest z wysokiej jakości oleju silnikowego i dodatków uszlachetniających, które mają za zadanie zapobiegać utlenianiu. Jest specyficznym środkiem smarnym o wysokiej odporności na temperaturę i wodę. Najczęściej stosuje się go w uszczelkach drzwi, gumowych uszczelnieniach okien, w przewodach hamulcowych, elementach zawieszenia i zaczepach haków holowniczych lub bagażników. Popularny jest również w elementach które wymagają smarowania, ale nie tolerują smarów mineralnych. Jego zadaniem jest przede wszystkim zwiększenie trwałości i wydajności smarowanych elementów.
Smar do hamulców jest również specyficznym środkiem smarnym. Stosowany jest w celu ochrony i konserwacji elementów układu hamulcowego, takich jak tarcze, klocki, cylindry i przewody. Jest wysoce odporny na temperaturę i ścieranie. Zabezpiecza elementy układu hamulcowego przed zużyciem i przegrzaniem.
Smar do zawieszenia to kolejny specjalistyczny smar samochodowy. Używany jest w celu smarowania elementów układu zawieszenia (tuleje, łożyska). Sprawia, że działają płynnie, i zmniejsza tarcie między elementami. Smarowanie redukuje hałas i zabezpiecza układ zawieszenia przed zbyt szybkim zużywaniem się.
Zdjęcie: Envato Elements