Data modyfikacji:

Semperit Speed-Grip 3

Autor: Łukasz Wulkanista

Opony Semperit w Polsce mają zarówno zaciekłych przeciwników, jak i zagorzałych fanów. Wynika to głównie z faktu, że jest to marka, która specjalizuje się w oponach segmentu ekonomicznego, które raczej nie imponują kierowcom o wysokich wymaganiach. Nowy model Semperit Speed-Grip 3 to następca znanych i lubianych opon zimowych Speed-Grip 2 – czy jednak zmiany wyszły na dobre i użytkownicy polubią nowy produkt? O tym przekonamy się już za chwilę, analizując wszystkie parametry tej bardzo ciekawej opony.

Semperit Speed-Greep 3 w pełnej okazałości

Spis treści

 1. Producent
 2. Technologia
 3. Oferta (Lista produktów)
 4. Wyniki testów opon
 5. Porównanie do poprzednika
 6. Wady i zalety
 7. Etykieta EU
 8. Gwarancja
 9. Opinie kierowców
 10. Ocena parametrów
 11. Podsumowanie
 12. Dane techniczne

Austriackie opony w dobrej cenie

Marka Semperit wyrosła na fundamentach założonego w 1824 roku przedsiębiorstwa Johana Napomuka Reithoffera. Był on właścicielem niewielkiego zakładu, który produkował głównie odzież wodoodporną. Historia firmy Semperit zaczyna się jednak dopiero w roku 1906 roku. Nazwa pochodzi od łacińskich słów „semper it”, oznaczających „zawsze w drodze”. Fabryka z początku zajmowała się produkcją akcesoriów z gumy, a pierwsze opony zeszły z linii produkcyjnych dopiero w 1900 rok – sześć lat przed oficjalnym powstaniem marki. Firma ma ogromne doświadczenie w dziedzinie produkcji ogumienia. W 1936 roku wyprodukowała pierwsze opony zimowe Goliat, a dwie dekady później wypuściła na rynek opony bezdętkowe oraz ogumienie typu White Wall. W 1985 roku markę przejął niemiecki koncern Continental, wprowadzając tam swoje technologie i unowocześniając produkty. W 2001 roku Semperit wypuszcza pierwszą oponę typu High-Performance. Czy tak długa historia ma wpływ na jakość najnowszego modelu Semperit Speed-Grip 3? Z pewnością tak i to niemałe. Niemieckie standardy produkcji dają pewność, że do rąk konsumentów trafiają bieżniki bardzo dobrze zaprojektowane, wykonane i nalezycie przetestowane. Czy jednak inżynierowie Semperit zaskoczyli kierowców czymś nowym?
Logo firmy Semperit

Opona zimowa Semperit Speed-Grip 3

Pierwszą ważną zmianą jest przeprojektowane ramię bieżnika, które skraca drogę na ośnieżonej nawierzchni. Specjalnie opracowane rowki gwarantują lepszą przyczepność zarówno na świeżym śniegu, jak i w gęstym błocie pośniegowym. Każdy rowek posiada trzy innowacyjne „haki” pomagające zachować stabilność opony na nierównościach ośnieżonej drogi. Poprawiono także odprowadzanie wody, co czyni oponę Semperit Speed-Grip 3 niemal niewrażliwą na zjawisko aquaplaningu. Oznacza to, że ten model gwarantuje pewne hamowanie nawet w trakcie ulewy, po obfitym deszczu czy w czasie roztopów. Kierunkowy bieżnik i wysoka odporność na ścieranie to również ważne cechy nowej opony. Model produkowany jest w rozmiarach od 15 do 20 cali i oferuje bardzo dobre osiągi przy zachowaniu atrakcyjnej ceny.

Speed-Grip 3 okiem profesjonalistów

Model Semperit Speed-Grip 3 jest stosunkowo nowy i nie było jeszcze zbyt wiele czasu na wykonanie profesjonalnych porównań i badań (a na pewno zrobię aktualizację tego artykułu w przyszłości). Nie oznacza to jednak, że nikt nie „wziął na warsztat” tych opon. Jako, że marka pochodzi z Austrii i jest w rękach niemieckiego koncernu, oczywistym jest, że w pierwszej kolejności testami zajęły się magazyny pochodzące Niemiec. W 2017 roku pojawiły się dwa badania, przeprowadzone przez AUTO Straßenverkehr oraz Auto, Motor und Sport. W oby przypadkach badane były opony Semperit Speed-Grip 3 w rozmiarze 225/45 R18. Oba wyniki były identyczne. Zarówno w teście AUTO Straßenverkehr, jak i w badaniach Auto, Motor und Sport opona zajęła bardzo wysokie trzecie miejsce, zasługując na noty „polecana”. Wyniki pierwszych testów są bardzo obiecujące i wypada mieć nadzieję, że w kolejnych model Speed-Grip 3 otrzyma oceny równie pozytywne.
Miejsce Organizator Nazwa testu Rok
3 miejsce AUTO Straßenverkehr Test opon zimowych 225/45 R18
3 miejsce Auto Motor und Sport Ranking 18-calowych opon zimowych 2017
5 miejsce Auto Bild Test opon zimowych 225/50 R17 2017
6 miejsce W.T.S.O. Najlepsze opony zimowe 225/50 R17 2017

Porównanie do modelu Speed-Grip 2

Opony zimowe Semperit Speed-Grip 3 to kolejna odsłona cenionej serii. Czy jednak zmiany w stosunku do poprzednika są rewolucyjne? Właściwie do czynienia mamy ze swoistą kosmetyką – inżynierowie austriackiej firmy wzięli model drugiej generacji i poprawili kilka rzeczy, krytykowanych przez użytkowników. Opona trzeciej generacji ma lepiej wyważoną konstrukcję, dzięki czemu siły działające na koło rozkładane są równo. Powoduje to mniejsze zużycie bieżnika i ogranicza ścieralność. Ulepszony bieżnik nieco lepiej radzi sobie na ośnieżonej nawierzchni, sprawiając, że Speed-Grip 3 będzie lepiej zachowywać się na śniegu i w błocie pośniegowym. Co prawda okupiono to minimalnym wzrostem hałasu zewnętrznego, ale to wyjątkowo niska cena za wyższe bezpieczeństwo. Czy zatem „trójka” dyskredytuje całkowicie swoją poprzedniczkę? Nie. Opona Speed-Grip 2 ma podobne parametry i osoby używające tego modelu spokojnie mogą poczekać z zakupem nowej wersji. Dla kierowców, którzy często poruszają się po zaśnieżonych drogach będzie to jednak bardzo dobry wybór.

Zalety opony Semperit Speed-Grip 3

Większość atutów nowego modelu marki Semperit wymieniona została już wyżej. Warto jednak dodać do tej listy kilka zalet wymienionych przez użytkowników, którzy mieli już możliwość sprawdzić ten model w praktyce. Do najważniejszych atutów opony zimowej Semperit Speed-Grip 3 należą zatem:
 • doskonała przyczepność na śniegu,
 • dobre zachowanie na mokrej drodze,
 • wysoka trwałość i niska ścieralność bieżnika,
 • świetna stabilność w czasie dynamicznych manewrów,
 • atrakcyjna cena.
Do wad zaliczyć można nieco wyższą głośność podczas szybkiej jazdy, w porównaniu do modelu Speed-Grip 2.

Unijna etykieta

Ocena na podstawie etykiety unijnej nie jest do końca obiektywna. Wynika to z faktu, że wszystkie opony otrzymują noty w skali nieuwzględniającej klasy konkretnego modelu. Dlatego też trzeba zawsze pamiętać, aby brać poprawkę na to czy opona jest budżetowa czy należy do klasy premium. W przypadku modelu Semperit Speed-Grip 3 ocena wygląda bardzo dobrze. Nota E pod względem oporów toczenia to dla ekonomicznego ogumienia bardzo dobry wynik. Jeżeli chodzi o przyczepność na mokrej nawierzchni to model wypada rewelacyjnie. Rzadko która opona w tej cenie może pochwalić się notą C. Oznacza to, że nowy bieżnik i zastosowane rozwiązania sprawdzają się bardzo dobrze, gwarantując wysoki stopień bezpieczeństwa. 71 dB – hałas na tym poziomie to norma w przypadku opon klasy ekonomicznej. Czy jest to poważna wada, ocenić musi już sam kierowca. Większość użytkowników nie uznaje tego za poważny mankament. Osoby wyczulone na wysoki poziom komfortu powinny jednak zdecydować się na ogumienie nieco wyższej klasy.

Semperit – jakość gwarantowana

Ogromną zaletą wybierania opon marki Semperit jest bardzo korzystny system gwarancyjny. Na produkt udzielana jest pięcioletnia rękojmia od daty produkcji lub do momentu osiągnięcia maksymalnego zużycia bieżnika. Gwarancja uwzględnia wady konstrukcji, materiału lub wykonania. Z reklamacjami należy zgłaszać się do punktu zakupu opon, autoryzowanych punktów obsługi gwarancyjnej. W przypadku wad ujawnionych w ciągu dwóch pierwszych lat użytkowania, firma wymienia ogumienie na nowe. Jeżeli reklamacja dotyczy ogumienia użytkowanego dłużej niż dwa lata od daty zakupu, właściciel otrzymuje rekompensatę w wysokości proporcjonalnej do zużycia bieżnika lub dofinansowanie na zakup nowych opon tej marki.

Opinie kierowców o modelu Speed-Grip 3

Kiedy do czynienia mamy z nowością na rynku, trudno znaleźć satysfakcjonującą liczbę komentarzy od kierowców. Te, które zaś już pojawiły się w sieci, zwykle dotyczą tylko pierwszego wrażenia z zakupu nowych opon. Do testów i wyciągania wniosków potrzeba czasu, a w tym wypadku niewielu odbiorców zdołało pokonać na nowym ogumieniu większą liczbę kilometrów. Zobaczymy jednak, co już mówią kierowcy o modelu Semperit Speed-Grip 3.
„Jeździłem na dwójkach i kolejna wersja wygląda bardzo obiecująco. Założyłem i pierwsze wrażenie mam bardzo dobre. Nie było co prawda jeszcze możliwości pojeździć po śniegu, ale na mokrej nawierzchni już pokazały klasę. Na pewno nie będą gorsze od poprzednich.”
Niewielkie przebiegi na nowych oponach powodują, że nie znajdziemy w sieci informacji o tym, czy prawdziwe są zapewnienia producenta względem wytrzymałości. Można jednak dowiedzieć się, że wysoka nota za przyczepność na mokrej nawierzchni to nie zabieg marketingowy:
„Ja jestem bardzo zadowolony. Kilka ostatnich dni bez przerwy lało i padał grad, więc mogłem sprawdzić jak Speed-Gripy 3 radzą sobie w takich warunkach. Moim zdaniem biją na głowę większość opon w tej cenie. Prowadzi się pewnie, droga hamowania krótka i nie czuje się, żeby auto „tańczyło” przy większych prędkościach.”
Pierwsze oceny nowych opon zwykle dotyczą też komfortu prowadzenia i walorów estetycznych.
„Mam świeżo założone Semperity Speed-Grip 3 i powiem, że prezentują się elegancko. No i co ważne, jak na opony zimowe to cichutko chodzą. Mam nadzieję, że długo wytrzymają”.
Więcej informacji uzyskamy na pewno wiosną, gdy kierowcy podzielą się swoimi spostrzeżeniami po zimowych wojażach.

Ocena parametrów

Poniżej podsumowanie kilku najważniejszych cech opisywanej opony. Wśród nich ocena zachowania na suchej, mokrej oraz zaśnieżonej nawierzchni, stopień ścierania bieżnika, zadowolenie z użytkowania czy poziom cenowy.

Podsumowanie

Być może opony Semperit Speed-Grip 3 nie stanowią wyjątkowej rewolucji w dziedzinie projektowania opon zimowych, ale z pewnością są bardzo ciekawą propozycją dla osoby poszukującej dobrej jakości w atrakcyjnej cenie. Decyzja o ulepszeniu sprawdzonego już modelu była z pewnością słuszna – pozwoliło to wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, bez ryzyka popełnienia poważnych błędów. Warto zatem wpisać opony Semperit Speed-Grip 3 na listę ewentualnych zakupów.

Widok opony Speed-Grip 3 z boku

Dane techniczne:

 • Klasa – ekonomiczna / średnia
 • Producent – Semperit
 • Koncern – Continental
 • Kraj produkcji – Unia Europejska, Austria
 • Bieżnik – Speed-Grip 3
 • Poprzednia wersja – Speed-Grip 2
 • Następna wersja – brak
 • Rodzaj bieżnika – kierunkowy
 • Przeznaczenie – samochody osobowe, sportowe, SUV
 • Gwarancja – 5 lat od daty produkcji
 • Średnica felgi – od 15 do 20 cali
 • Ilość wariantów – 40
 • Sezon – opony zimowe
 • Produkcja od 2017 roku
 • Cena – od 248 zł za sztukę (rozmiar 195/50 R15)
 • Pełna nazwa – Semperit Speed-Grip 3

Inne nazwy modelu:

 • Semperit SpeedGrip 3 (łączna pisownia słów "Speed" oraz "Grip")
 • Semperit Speed Grip III (numer wersji pisany cyframi rzymskimi)
 • Semperit SG3 ("Speed-Grip" zapisany w postaci akronimi "SG")
Zobacz również:

łańcuchy na koła

Jak wybrać i założyć łańcuchy na koła?

2021-12-02
Podstawą bezpiecznej jazdy zimą są dobre opony zimowe. W niektórych warunkach to jednak zbyt mało i nawet najlepsze ogumienie nie zapewni wystarczające trakcji. Na stromych, górskich zboczach, jedyną gwarancję przyczepności dają łańcuchy śniegowe. Jakie łańcuchy na koła wybrać i jak je założyć?
Zeetex WP1000 165/70 R14 81T

Zeetex WP1000 165/70 R14 81T

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Zeetex WP1000 165/70 R14 81T w najniższej cenie. Porównujemy oferty 30 sklepów z oponami Zeetex WP1000 w rozmiarze 165/70 R14. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.
Zeetex WP1000 155/65 R14 75T

Zeetex WP1000 155/65 R14 75T

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Zeetex WP1000 155/65 R14 75T w najniższej cenie. Porównujemy oferty 28 sklepów z oponami Zeetex WP1000 w rozmiarze 155/65 R14. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.
Zeetex WP1000 155/70 R13 75T

Zeetex WP1000 155/70 R13 75T

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Zeetex WP1000 155/70 R13 75T w najniższej cenie. Porównujemy oferty 22 sklepów z oponami Zeetex WP1000 w rozmiarze 155/70 R13. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.
Zeetex WP1000 175/55 R15 77T

Zeetex WP1000 175/55 R15 77T

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Zeetex WP1000 175/55 R15 77T w najniższej cenie. Porównujemy oferty 28 sklepów z oponami Zeetex WP1000 w rozmiarze 175/55 R15. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.
Zeetex WP1000 175/65 R14 86T XL

Zeetex WP1000 175/65 R14 86T XL

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Zeetex WP1000 175/65 R14 86T XL w najniższej cenie. Porównujemy oferty 20 sklepów z oponami Zeetex WP1000 w rozmiarze 175/65 R14. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.