Data modyfikacji:

Chcę kupić Skodę Octavię. O czym powinienem wiedzieć?

Skoda Octavia to najpopularniejszy samochód 2018 roku. Według danych zawartych w Centralnej Ewidencji Pojazdów w zeszłym roku sprzedano 21 125 egzemplarzy Skody Octavii, czyli 12,03% więcej niż w roku 2017. Co składa się na tak dużą popularność modelu i o czym trzeba wiedzieć przed zakupem Skody?

skoda octavia

Rodzaje nadwozia

Mimo iż Skoda Octavia plasowana jest w segmencie C, czyli aut kompaktowych, a płytę podłogową MQB dzieli między innymi z Volkswagenem Golfem VII, Audi A3 oraz Seatem Leonem, wymiarami zbliża się do klasy średniej (segment D). To posunięcie czyni z Octavii dobry kompromis pomiędzy samochodem stworzonym do miasta, a autem rodzinnym przeznaczonym na dłuższe trasy.

Potwierdzeniem tej idei są wersje nadwoziowe Octavii. Próżno szukać typowo miejskiego nadwozia hatchback, tym bardziej w wersji trzydrzwiowej. Typy nadwozia Skody Octavii III generacji to 5-drzwiowe kombi oraz 5-drzwiowy liftback (często mylony z nadwoziem typu sedan).

Obie wersje nadwozia mają swoją usportowione odmiany o nazwie RS, których ceny rozpoczynają się od 126 800 zł (liftback) i 130 850 zł (kombi). W 2014 roku podczas targów motoryzacyjnych w Genewie zaprezentowano uterenowioną Skodę Octavię Scout. Wersja Scout cechuje się plastikowymi zderzakami oraz nakładkami progów i nadkoli, a także wyższym prześwitem. Seryjnie auto wyposażone jest w napęd 4x4 oparty na sprzęgle Haldex piątej generacji.

Wersje wyposażeniowe

Skoda Octavia III dostępna jest w 11 wersjach wyposażeniowych, w tym w trzech podstawowych (Active, Ambition i Style). W wersji Active, której ceny rozpoczynają się od 76 050 zł można znaleźć seryjne wyposażenie w postaci:
  • systemu ABS i ESP
  • klimatyzacji
  • elektrycznie sterowanych szyb przednich
  • radioodtwarzacza
  • 7 poduszek powietrznych
  • komputera pokładowego

Radio z odtwarzaczem CD/MP3, tylne elektrycznie podnoszone szyby, światła przeciwmgłowe oraz czujniki cofania znajdziesz w kosztującej min. 81 650 zł wersji Ambition. Opcjonalnie Skodę Octavię można doposażyć m.in. w aktywny tempomat, bezkluczykowy dostęp do auta, asystenta zmiany toru jazdy, asystenta parkowania, system monitorujący czujność kierowcy, podgrzewanie foteli, podgrzewaną przednią szybę, nawigację satelitarną z mapą Europy, system wspomagający parkowanie z przyczepą, a także system awaryjnego hamowania Front Assist.

Bezpieczeństwo i testy zderzeniowe Skody Octavii

W przeprowadzonych w 2013 roku testach zderzeniowych NCAP Skoda Octavia 1.6 w wersji Ambition otrzymała 5 gwiazdek. W kategorii ochrony dorosłych samochód zdobył aż 34 punkty, czyli 93% możliwych. Próby zderzeniowe wykazały, że przedział pasażerski pozostał stabilny, a ochrona wszystkich partii ciała kierowcy i pasażera była dobra.

Skoda Octavia zdobyła też maksymalną liczbę punktów w testach ochrony niemowląt oraz dzieci półtorarocznych. W całej kategorii ochrony dziecka model ten uzyskał 42 pkt. (86%). Doceniony został system informowania kierowcy o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera, co ma ogromne znaczenie w przypadku wożenia dziecka w foteliku na przednim fotelu, tyłem do kierunku jazdy.

Dobry wynik testowana Skoda Octavia uzyskała także w kategorii ochrony pieszych. System „czynna maska” pozwala zredukować siłę uderzenia w czasie wypadków i działa w przypadku różnych postur. Szczególnie zwrócono tutaj uwagę na dobrą ochronę głowy pieszego. System aktywnej maski dostępny jest w standardzie we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

Gwarancja Mobilności

Kupując nową Skodę Octavię możesz skorzystać z Gwarancji Mobilności. Polega ona na bezpłatnej pomocy Assistance w przypadku niespodziewanej awarii na drodze, wypadku, kradzieży samochodu a także unieruchomienia samochodu (zgubienie kluczyków, brak paliwa, wyładowanie akumulatora). Drobne kłopoty np. brak paliwa czy wymiana koła, eliminowane są przez mobilny serwis na miejscu, zaś w przypadku większych usterek samochód holowany jest do ASO Skody. Z programu Gwarancja Mobilności można również skorzystać po okresie gwarancyjnym, jednak wówczas obowiązuje on rok po każdym okresowym przeglądzie u Autoryzowanego Partnera Serwisowego.

Pakiet Przeglądów

Wybierając Skodę Octavię warto też rozpatrzeć Pakiet Przeglądów. Obowiązuje on przez 4 lata lub do określonego limitu kilometrów (60 tys. lub 120 tys. km), który sam wybierasz. Jakie zalety ma dodatkowy pakiet przeglądów? Dzięki niemu nie musisz przejmować się opłatą za obowiązkowe przeglądy gwarancyjne oraz materiały eksploatacyjne (olej silnikowy, filtry, płyn hamulcowy, świece zapłonowe). Co warto podkreślić, przeglądy dokonywane są u Autoryzowanych Partnerów Serwisowych, zaś wszystkie wymieniane części są oryginalne. Koszt pakietu 60 tys. dla Skody Octavii to 299 zł, zaś limitu dwukrotnie większego, 120 tys. km. — 2500 zł. Możesz także skorzystać z przedłużonej na kolejne dwa lata gwarancji, która kosztuje 1250 zł (limit 60 tys. km) lub 2400 zł (limit 120 tys. km).

Ogromny sukces Skody Octavii to nie przypadek. Już pierwsza generacja, będąca jednocześnie pierwszym modelem marki z Mladá Boleslav zaprojektowanym w pracowniach Volkswagena, okazała się dużym hitem rynkowym. Źródeł sukcesu należy doszukiwać się w świetnym stosunku ceny do jakości oraz dostosowaniu modelu do potrzeb wielu klientów. Zadaniem Skody Octavii nie jest wabić wyglądem. To, co do niej przyciąga, to niskie koszy eksploatacji, bezawaryjność, stosunkowo niska cena i wzorowa praktyczność. To cechy, które — jak pokazują kolejne wyniki sprzedaży — wciąż są dla kierowców na pierwszym miejscu.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik