Data publikacji:

Sposoby na kuny – co na nie stosować? Domowe sposoby

Kuny domowe to zwierzęta, które prezentują się dość sympatycznie. Jednak szkody, jakie potrafią wyrządzić te gryzonie, bywają ogromne i bardzo kosztowne. Co roku przekonują się o tym zwłaszcza kierowcy, którzy niejednokrotnie borykają się z takim problemem, jak poprzegryzane przewody i kable, czemu winna jest kuna pod maską. Chociaż powszechnie dostępne są różne środki i sposoby na kuny, nie wszystkie skutecznie odstraszają te zwierzęta, wskutek czego problem powraca. Niekiedy też kuny postanawiają za swoje schronienie obrać strychy i poddasza, co także potrafi przynieść ogromne straty w postaci wygryzionych izolacji i materiałów budowlanych. Jak pozbyć się kuny z samochodu i zabezpieczyć dom przed tymi gryzoniami? Sprawdź i pozbądź się problemu raz na zawsze.
Przeczytaj również: Co oznacza majonez pod korkiem oleju?
sposoby na kuny

Dlaczego kuny wchodzą do domów i samochodów?

Kuna w aucie lub na strychu to dość powszechny problem, który nasila się szczególnie przed okresem zimowym. Gryzonie te poszukują bezpiecznych i ciepłych miejsc na swoje schronienie. Sytuacja ulega nasileniu także w okresie godowym kun, czyli pomiędzy końcem marca a zakończeniem lata. Można więc stwierdzić, że kuna pod maską może znaleźć się tam właściwie przez cały rok. Na zwierzęta te należy uważać, ponieważ bywają agresywne. Dlatego odstraszenie gryzoni i skuteczne sposoby na kuny to bezpieczniejsza opcja niż pozbywanie się już zastanych osobników.
Odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się kuny z samochodu, bywa bardzo cenna i potrafi zapobiec znacznym wydatkom. Gryzonie te często wybierają na krajówkę właśnie okolice silnika, ponieważ jest tam ciepło i przyjemnie. Aby odstraszyć inne osobniki, często przegryzają kable, przewody zapłonowe, sondy lambda i inne kable obecne w podzespołach auta. Przykładowo w samych Niemczech odnotowuje się ponad 200 000 ataków kun na auta rocznie, co generuje szkody na kwotę ok. 64 milionów euro. W Polsce średni koszt naprawy szkód wyrządzonych przez kuny w samochodzie waha się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych!

Ślady kuny na samochodzie – jak rozpoznać obecność szkodnika?

Chociaż samochód może być obiektem ataków różnych nieproszonych gości, ślady kuny na samochodzie są zazwyczaj dość specyficzne, a obecność lub odwiedziny tego gryzonia można dość łatwo rozpoznać. To wyraźny sygnał, aby zastosować skuteczne sposoby na kuny i nie doprowadzić do wyrządzenia poważnych szkód. Wśród przesłanek, które świadczą o tym, że mogła pojawić się kuna pod maską, znajduje się m.in. kałuża pod samochodem i wyciek płynu chłodniczego czy też nierówna praca silnika w związku z możliwym uszkodzeniem przewodu zapłonowego. W związku z występowaniem kun możliwy jest także zupełny brak rozruchu silnika.
Ponadto o obecności gryzoni świadczą trójkątne ślady zgryzu widoczne na niektórych przewodach oraz kablach, a także rozdarcia poszycia wygłuszającego. Wyraźną przesłanką są również ślady kuny na samochodzie w postaci odcisków łap czy też kawałków futra w komorze silnika, czy na masce auta. Charakterystycznym objawem obecności kuny jest również zapach odchodów pod maską pojazdu.

Domowe sposoby na kuny – czy to działa?

Aby pozbyć się gryzoni, można zastosować domowe sposoby na kuny. Wśród najpopularniejszych metod można wyróżnić stosowanie i okładanie okolic auta woreczkami z sierścią psa, a także rozkładanie kostek WC pod maską auta czy pokropienie okolicy parkingowej środkiem do czyszczenia toalet. Niekiedy zaleca się również rozkładanie ząbków czosnku pod maską. Sposoby na kuny tego typu jednak najczęściej zawodzą lub działają bardzo krótko.

Jak pozbyć się kuny z samochodu skutecznie?

Skuteczne i sprawdzone sposoby na kuny to m.in. płytki rażące montowane na komorze silnika auta i podłączane do akumulatora. Porażenie prądem działa na zasadzie pastucha elektrycznego i z pewnością jest skutecznym sposobem na odstraszenie gryzonia. Sposobem, który stanowi także skuteczne zabezpieczenie dachu przed kunami, jest natomiast odstraszacz ultradźwiękowy. Takie urządzenie jest bezpieczne dla zwierząt i odstrasza również koty, a także szczury.
Powszechnie stosowanymi produktami odstraszającymi kuny, które sprawdzą się zarówno w przypadku zabezpieczenia pojazdów, jak i budynków i innych obiektów, są również preparaty odstraszające. Większość tego typu artykułów dostępna jest w formie wygodnego sprayu. Aby jednak substancja była skuteczna, przed użyciem dana powierzchnia musi być oczyszczona z zapachu kuny. Nanoszenie preparatu należy też powtarzać, gdyż zapach substancji wietrzeje.
Aby jednak wszelkie sposoby na kuny były skuteczne, niezależnie od tego, czy będą to spraye, odstraszacze ultradźwiękowe, czy też instalacje rażące, wnętrze auta lub jakikolwiek obiekt atakowany przez kuny musi być dokładnie oczyszczony z zapachu zwierzęcia. Niestety gryzonie te wydzielają na tyle intensywne substancje zapachowe, że nie każdy środek czyszczący poradzi sobie z tym zadaniem i usunie intensywne zwierzęce feromony. Warto więc zastosować specjalny preparat czyszczący, bez którego wszelkie sposoby na kuny mogą okazać się nieskuteczne.
Zdjęcie: Enavto Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!