Data modyfikacji:

Uniroyal RainMax 3

Autor: Łukasz Wulkanista

Największa część rynku opon to produkty przeznaczone do samochodów osobowych. Kierowcy aut dostawczych nie są jednak poszkodowani. Z myślą o nich także projektowane są nowoczesne modele, które zapewniają dużą satysfakcję z jazdy. Do wartych uwagi należy Uniroyal RainMax 3. Marka Uniroyal jest pozycjonowana w klasie średniej i korzysta z rozwiązań technologicznych niemieckiego koncernu Continental, który od wielu lat szczyci się mianem jednego z liderów branży. Co więcej, opony Uniroyal określane są mianem „deszczowych”. Technologie wykorzystywane do ich produkcji mają za zadanie zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa na mokrej nawierzchni bez uszczerbku na innych osiągach. Symbolem marki od wielu lat jest parasolka, która ma przypominać kierowcom, że z tymi oponami zachowają panowanie nad samochodem nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Przyjrzyjmy się teraz szczegółom, czyli rozwiązaniom zastosowanym w modelu letnim RainMax 3.

Nazwa modelu "RainMax 3" na boku opony

Technologia opon RainMax 3

Omawiany model, tak jak wszystkie w ramach marki Uniroyal, ma za zadanie zapewnić dobre prowadzanie w czasie i po deszczu. Jest to między innymi zasługą szerokich rowków i nacięć, które odprowadzając wodę, chronią przed niebezpiecznym zjawiskiem aquaplaningu, a w efekcie utratą panowania nad samochodem. Z kolei udoskonalona mieszanka gumowa umożliwia skrócenie drogi hamowania i utrzymanie stabilności podczas pokonywania zakrętów. Podczas projektowania modelu RainMax 3 duży nacisk położono także na trwałość i bezawaryjność. Dzięki temu możliwa jest bezproblemowa codzienna jazda przez cały okres użytkowania i zachowanie osiągów opony przy dużym obciążeniu samochodu. Warto także wspomnieć, że Uniroyal RainMax 3 charakteryzuje się doskonałym stosunkiem ceny do jakości – dobre osiągi otrzymujemy bez wydawania ogromnej sumy pieniędzy. Omawiane opony na rynku zastąpiły model oznaczony cyfrą „2”.

Zalety i wady bieżnika symetrycznego

Tego typu rozwiązanie zapewnia dobre odprowadzanie wody i nie generuje zbyt dużego hałasu, co umożliwia komfortowe użytkowanie samochodu dostawczego każdego dnia. Dzięki stosunkowo prostej budowie taki rodzaj opon można zamontować na dowolnej pozycji na aucie, co znacznie ułatwia późniejszą rotację i pośrednio chroni przez przyspieszonym zużyciem całego kompletu. Z drugiej strony taki bieżnik nie zapewnia sportowych osiągów, jak na przykład modele asymetryczne. W samochodach dostawczych nie są one jednak potrzebne, a dzięki mniejszemu zaawansowaniu technologicznemu udaje się zoptymalizować koszty produkcji, co wpływa także na cenę opony. Dlatego właśnie takie ogumienie jest  najczęściej montowane w autach dostawczych (czasem także w najmniejszych i najsłabszych osobowych).
Opona letnia RainMax 3 firmy Uniroyal


Etykieta opon Uniroyal RainMax 3

Omawiany model dostępny jest rozmiarach od 14 do 16 cali. We wszystkich z nich hamowanie na mokrej nawierzchni zasłużyło na klasę „B”. Biorąc pod uwagę, że jest to model dostawczy z symetrycznym bieżnikiem, wynik ten możemy uznać za bardzo dobry. W kategorii oporów toczenia RainMax 3 został oceniony na „klasę C”, co również jest zadowalającym rezultatem. Pod kątem hałasu zewnętrznego nie jest najgorzej – 72dB i dwie fale – niektóre opony osobowe stoją na podobnym poziomie, a tutaj w końcu mamy do czynienia z dostawczymi, które z reguły są głośniejsze.

Oponie kierowców o oponie

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie warto sprawdzić co na temat modelu RainMax 3 sądzą jego użytkownicy. Poniżej zamieściłem przykładowe opinie opublikowane na forach dyskusyjnych i portalach społecznościowych.
„Prowadzę mały sklep i prawie codziennie muszę jeździć po towar. Zdecydowałem się na Uniroyale, bo w osobówce mam od kilku lat kultowe RainExperty, które sprawdzają się rewelacyjnie. W przypadku RainMaxa 3 jest podobnie. Dobrze prowadzą się bez względu na pogodę, załadowane auto jest stabilne na zakrętach, czuć pewność prowadzenia. Cena nie odstrasza, ale za takie dobre opony zapłaciłbym nawet więcej, gdybym musiał” – podsumował Andrzej.
„Dobre opony za dobre pieniądze. Uniroyal to tak naprawdę Continental, tylko nieco tańszy. Dobrze odprowadzają wodę, nie trzeba uważać przy każdej głębszej kałuży. Nie widać po nich jakiegoś wielkiego zużycia, żadnych problemów z awariami też nie miałem. Trudno mi ocenić komfort czy spalanie, ale to pierwsze nie jest aż takie ważne (w końcu to nie limuzyna), a jakiegoś wielkiego skoku zużycia paliwa że odnotowałem” – skomentował użytkownik podpisany jako Martin.
„RainMax 3 to model warty polecenia. Czuć, że to dopracowany produkt. Dobry na suchym i na mokrym, nie wiem jak będzie w upale, ale przy wiosennych temperaturach jest póki co bardzo dobrze. Hamowanie przebiega sprawnie, ładnie trzyma w zakrętach, hałas nie jest większy niż przy innych oponach. Naprawdę polecam, widać że Uniroyal się postarał przy tym modelu” – napisał Łukasz.

Testy modelu RainMax 3

wyniki-testu-opon
Opony Uniroyal RainMax 3 nie brały dotychczas udziały w testach organizowanych przez czasopisma lub organizacje motoryzacyjne, ale w zamian warto przyjrzeć się średnim ocenom tego modelu na portalu tyrereviews.co.uk (przyznawanym   przez użytkowników). Są one znacznie wyższe niż poprzednika (RainMax 2), co pokazuje, że nowszy model naprawdę oferuje lepsze osiągi, a nie tylko kosmetyczne poprawki. Przyczepność na suchej nawierzchni została oceniona na 87% (u poprzednika na 55%), na mokrej na 77% (poprzednik 70%), „czucie” drogi na 80% (90%), szeroko pojęta obsługa na 77% (50%), odporność na zużycie na 77% (55%),  komfort na 73% (65%), a 8 na 10 kierowców kupiłoby ten model ponownie (co ciekawe, w przypadku modelu RainMax 2 jest to 10 na 10).

Gwarancja na opony Uniroyal

Warunki gwarancji na opony Uniroyal są takie same jak w przypadku modeli Continental. Każdy nabywca ogumienia marki otrzymuje 5-letni okres ochronny, który może jednak ulec skróceniu, jeśli opony zużyją się szybciej. Gwarancja obejmuje wszelkie wady związane z wykonaniem, konstrukcją lub materiałem użytym do produkcji opon. Wadliwy produkt można zareklamować w ASO (dla opon z oryginalnego wyposażenia pojazdu), upoważnionych punktach obsługi gwarancyjnej i u sprzedawcy. Producent wprowadził także określone warunki wymiany opon – jeśli wada ujawni się w ciągu 2 lat od daty sprzedaży, to użytkownik otrzyma nowy produkt, po upływie tego czasu przysługuje zwrot części kosztów uzależniony od stopnia zużycia reklamowanych opon lub stosowny rabat (dofinansowanie) na zakup nowych tego samego producenta.

Podsumowanie

Uniroyal RainMax 3 to bardzo ciekawa propozycja dla każdego posiadacza samochodu dostawczego, busa czy vana. Model umożliwia codzienne, intensywne użytkowanie auta, jednocześnie sprawiając, że praca staje się łatwiejsza i bardziej komfortowa. W przypadku „dostawczaka” niezawodność liczy się szczególnie i tutaj mamy pewność, że opony nie zawiodą nas w krytycznym momencie. Z tymi oponami zawsze dotrzemy do wyznaczonego celu podróży. To bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni, wytrzymałość i ekonomia – niezawodne opony dostosowane do potrzeb wymagających użytkowników.
michelin city grip 2

Opony motocyklowe Michelin City Grip 2

2023-01-28
Michelin City Grip 2 to druga generacja popularnej serii miejskich opon bezdętkowych, przeznaczonych głównie do motocykli miejskich, a przede wszystkim skuterów. Opony te świetnie radzą sobie na każdym rodzaju nawierzchni, dlatego model ten sprawdzi się nie tylko w miejskich uliczkach, ale też poza jego obszarem. Rozwiązania technologiczne pozwalają bezpiecznie, a zarazem dynamicznie poruszać się zarówno po asfaltowych, utwardzonych drogach, jak i bardziej wymagających podmiejskich szlakach. Opony Michelin City Grip 2 skonstruowane zostały tak, aby doskonale sprawdzały się w każdych, nawet najbardziej skrajnych warunkach pogodowych.
uniroyal rainsport 5

Uniroyal Rainsport 5 vs 3. Którą oponę znanego producenta wybrać?

2023-01-26
Uniroyal to pochodząca z Belgii czołowa marka opon samochodowych, specjalizująca się głównie w klasie średniej. Najlepsze osiągnięcia posiada w modelach letnich, których charakterystyczną cechą jest przede wszystkim dobra sterowność i przyczepność podczas deszczu. Dziś porównamy ze sobą dwa czołowe modele opon letnich Uniroyal, które dominują wśród opon letnich średniej klasy z przeznaczeniem na deszczowe podróże.
michelin pilot sport

Czym się charakteryzują opony Michelin Pilot Street?

2023-01-25
Opona motocyklowa Michelin Pilot Street, jak sama jej nazwa sugeruje, powstała z myślą o bezpiecznej i komfortowej jeździe w miejskich warunkach. Jest to reprezentant letniego, bezdętkowego ogumienia, które sprawdzi się przede wszystkim w motocyklach szosowych i typu sportowo-turystycznego, które nie cechują się wysoką mocą. Opony Michelin Pilot Street wyprodukowane zostały z nowoczesnej, solidnej mieszanki krzemionkowej, która jest niezwykle odporna na ścieranie i mechaniczne uszkodzenia, co jest niezwykle istotne podczas jazdy po miejskich, wąskich uliczkach. Wysokie możliwości jezdne tego modelu uzyskano poprzez połączenie innowacyjnej rzeźby bieżnika i wspomnianej wytrzymałej mieszanki.
pirelli diablo rosso corsa

Pirelli Diablo Rosso Corsa. Propozycja opon motocyklowych od Pirelli

2023-01-21
Opony motocyklowe Pirelli Diablo Rosso Corsa to model, który przypadnie do gustu każdemu amatorowi szybkiej, sportowej jazdy na motocyklu. Decydując się na to rozwiązanie na pewno nie zabraknie wrażeń związanych z jazdą motorem. Opony przeznaczone są głównie na utwardzone, asfaltowe drogi, a nawet tory sportowe.
roadstone eurovis hp02

Roadstone Eurovis HP02. Charakterystyka opony letniej

2023-01-15
W oponach letnich największą rolę odgrywa wzór rzeźby bieżnika, ich precyzyjność kierowania, skuteczność odprowadzania wody z powierzchni styku, a także przyczepność na suchej i mokrej drodze. W taki sam sposób ocenione zostały opony Roadstone Eurovis HP02. Jest to produkt pochodzący z Korei Południowej, wywodzący się z zachodniego giganta, jakim jest Nexen Tires. Przez wiele lat marka ta wypracowała różnorodne rozwiązania technologiczne, stale poprawiając jakość ich opon.
roadstone eurovis sport 04

Roadstone Eurovis Sport 04. Opona letnie do aut sportowych

2023-01-13
Roadstone Eurovis Sport 04 to zachodnioazjatycka propozycja sportowej opony, która bardzo dobrze wpisuje się w europejskie standardy. Jest to produkt pochodzący z Korei, który sukcesywnie zalewa europejski rynek motoryzacyjny. Jest to model opon ekonomicznych, jednak parametrami wykraczają poza tą skalę. Śmiało można stwierdzić, że nie jeden wymagający amator szybkiej jazdy byłby zadowolony z możliwości, jakie oferuje mu właśnie Roadstone Eurovis Sport 04.