Data publikacji:

Jakie urządzenie rozruchowe? Ranking boosterów

Każdy z nas kojarzy rozruch auta przy pomocy kabli. Podłączenie akumulatora naładowanego, „zdrowego” auta pozwalało na uruchomienie rozładowanej baterii. Obecnie rynek podbijają innowacyjne, elektryczne urządzenia rozruchowe. Stosunkowo małe i niepozorne potrafią uratować niejedną sytuację. Jakie urządzenie rozruchowe wybrać?
urządzenie rozruchowe ranking

Czym są urządzenia rozruchowe?

Odpowiedzią na problemy z uruchomieniem silnika są obecnie urządzenia rozruchowe, zwane potocznie boosterami. Cechują je niewielkie wymiary, poręczność, łatwość obsługi i lekka konstrukcja. Urządzenie rozruchowe ma za zadanie dostarczyć odpowiednią wartość prądu rozruchowego, co pozwala na awaryjny start silnika. Dostosowane są do wszelkiego rodzaju silników zarówno benzynowych, jak i diesli.
Wiele z urządzeń rozruchowych oferuje dużą moc sięgającą nawet kilku tysięcy mAh. Niektóre modele posiadają kilka dodatkowych funkcji, takich jak latarka, funkcja powerbank czy nawet kompresor. Urządzenie rozruchowe to nic innego jak przenośna, awaryjna bateria rozruchowa do samochodu, niekiedy wyposażona w dodatkowe gadżety, które mogą okazać się pomocne przy codziennym użytkowaniu samochodu.

Rodzaje boosterów samochodowych

Urządzenia rozruchowe podzielić można na dwa podstawowe rodzaje:
  • urządzenia impulsowe – działają na zasadzie dostarczania do akumulatora krótkich, ale intensywnych impulsów elektrycznych. Takie działanie pozwala na awaryjne uruchomienie nawet bardzo rozładowanego akumulatora;
  • urządzenia tradycyjne – urządzenia działają na zasadzie prostownika, dostarczając do urządzenia prąd stały. Są mniej wydajne niż impulsowe, jednak dużo tańsze i powszechnie dostępne.
  • Jaki booster do samochodu?

    Na rynku motoryzacyjnym dostępnych jest wiele różnego rodzaju boosterów. Wybór odpowiedniego do naszych potrzeb uzależniony jest od kilku parametrów i czynników, takich jak:
  • pojemność akumulatora – booster powinien mieć wystarczającą moc, aby uruchomić akumulator samochodowy o danej pojemności. Im większa jest pojemność ładowanego akumulatora, tym większą mocą powinno cechować się urządzenie rozruchowe. Przykładowo, dla akumulatora o pojemności 50 Ah potrzebny będzie booster o prądzie co najmniej 200 A. Sukcesywnie większa bateria to większa moc boostera;
  • rodzaj akumulatora – urządzenia rozruchowe mogą być przeznaczone do akumulatorów kwasowo-ołowianych lub żelowych. Urządzenie powinniśmy dobierać tak, aby było dopasowane do rodzaju naszego akumulatora. Akumulatory kwasowo-ołowiane są najpopularniejsze i najbardziej powszechne, w związku z czym boostery dostosowane do nich są łatwiej dostępne, a przede wszystkim są tańsze niż urządzenia dostosowane do akumulatorów żelowych. Poza tym, że są droższe, zapewniają większą sprawność i niezawodność;
  • dodatkowe funkcje – jest to nic innego jak dodatkowe funkcje, które mogą się okazać przydatne przy eksploatacji pojazdu. Są to różnego rodzaju gadżety, takie jak ładowarki, powerbanki, latarki, kompresory i inne zestawy naprawcze do samochodu.
  • Czym kierować się podczas wyboru urządzenia rozruchowego?

    Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pojemność i mobilność takiego urządzenia. Solidny, uniwersalny booster powinien mieć około 11 000 mAh pojemności. Warto mieć to na uwadze przede wszystkim przy silnikach Diesla, które wymagają większego prądu rozruchowego, a zbyt słaby booster będzie po prostu bezużyteczny.
    Kolejna sprawa to zakres temperatur pracy. Większość urządzeń rozruchowych można użytkować w temperaturach od minus 20 stopni Celsjusza do nawet 60 stopni Celsjusza, jednak warto sprawdzić, jakie parametry oferuje nasze urządzenie, żeby nie zostać zaskoczonym w potrzebie, szczególnie zimą.
    Równie ważne są dodatkowe zabezpieczenia. Urządzenie rozruchowe powinno być wyposażone w szereg zabezpieczeń, które pozwolą sprawnie i bez obaw korzystać podczas ładowania. Są to przede wszystkim zabezpieczenia przeciw przeciążeniowe, przeciw zwarciowe oraz chroniące przed porażeniem prądem elektrycznym.

    Urządzenia rozruchowe – ranking

    Poniżej przedstawiamy najbardziej polecane modele urządzeń rozruchowych, które cieszą się ogromną sławą.

    Baseus Super Energy Air Car Jumper

    Pozwala na rozruch pojazdu oraz podładowanie urządzeń elektrycznych w trasie, bez konieczności korzystania z zewnętrznego źródła zasilania. Zabezpieczone jest przed zwarciem i przeciążeniami. Posiada wbudowaną latarkę i jest kompatybilne zarówno z silnikami Diesla, jak i benzynowymi. Pojemność to 10 000 mAh, a prąd rozruchowy – 1000 A. Jest lekkie, poręczne i łatwe w obsłudze.

    Green Cell Powerboost

    Szybkie i łatwe w obsłudze urządzenie rozruchowe, które uruchomi każdy pojazd. Charakteryzuje się prądem szczytowym do 2000 A, co pozwala na rozruch nawet większych pojazdów. Wyposażone jest w intuicyjny i czytelny wyświetlacz w OLED. Do tego umożliwia ładowanie dodatkowych urządzeń elektrycznych, takich jak nawigacje, telefony oraz laptopy. Sprzęt jest odporny na pył i zachlapania (IP64), odporny na zwarcia i przeciążenia. Dostosowany do pracy w szerokim zakresie temperatur od minus 20 stopni Celsjusza do ponad 50 stopni Celsjusza. Pojemność – 16 000 mAh.

    Xiaomi 70Mai JumpStart

    Poręczny i kompaktowy sprzęt rozruchowy. Pojemna bateria polimerowo-jonowa pozwala na wielokrotne ładowanie (pojemność 18 000 mAh). Ma szereg zabezpieczeń wykorzystujących najnowsze technologie zapewniają bezpieczną pracę. Sprzęt wyposażony jest w powerbank oraz zestaw latarek LED. Może pracować w zakresie temperatur od minus 20 stopni Celsjusza do 60 stopni Celsjusza. Prąd szczytowy wynosi 1000 A, sterowany z poziomu wyświetlacza w formie tabletu.

  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Redakcja Ceneo