Data publikacji:

Do czego służy uszczelniacz do chłodnic?

Układ chłodniczy napędu samochodowego ma krytyczne znaczenie dla poprawnego działania silnika. Wyciek płynu chłodniczego, następujący wskutek awarii chłodnicy, bardzo szybko może uniemożliwić nam dalszą jazdę, a nawet doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Dlatego tak ważna jest nie tylko regularna wymiana preparatu, ale także stosowanie dodatkowych środków zabezpieczających. Są one szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku starszych samochodów z dużym przebiegiem. Dla tego typu pojazdów dobrym rozwiązaniem może być uszczelniacz do chłodnic. 
uszczelniacz do chłodnic

Czym jest uszczelniacz do chłodnic?

Uszczelniacz do chłodnic to specjalistyczny preparat, który dozuje się wraz z płynem chłodniczym. Pełni on równocześnie dwie funkcje – zapobiegawczą oraz naprawczą. W przypadku tej pierwszej zabezpiecza wnętrze chłodnicy przed powstawaniem drobnych pęknięć i przecieków. Dzięki swoim właściwościom jest w stanie również zasklepić już powstałe uszkodzenia we wnętrzu układu o maksymalnej średnicy wynoszącej ok. 1–1,5 mm, przedłużając jego żywotność. Można z powodzeniem stosować go więc w sytuacjach awaryjnych, kiedy zauważymy, że płyn wydostaje się na zewnątrz chłodnicy. Warto jednak zauważyć, że środek stanowi tymczasową pomoc i nie może zastąpić wizyty u mechanika. Daje jednak szansę na spokojne dokończenie podróży.
Uszczelniacz do chłodnic występuje w formie płynnej lub sypkiej. Jego skład opiera się na mieszance specjalnych polimerów oraz drobinek aluminium, które rozpuszczają się w środku chłodzącym i w naturalny sposób wypełniają wszelkie niedoskonałości wewnątrz układu. Uszczelniacze to preparaty uniwersalne, kompatybilne z dowolnymi typami chłodnic. 

Jak stosować uszczelniacz do chłodnic?

Stosując uszczelniacz do chłodnic, postępujemy zawsze zgodnie ze wskazówkami producenta. Dotyczy to zarówno ilości aplikowanego środka, jak również czasu, jaki musimy przeczekać, aby zaczął działać. Po dodaniu preparatu włączamy silnik na wolnych obrotach, odczekując kilkanaście minut, co pozwala na pełne wypełnienie całego wnętrza chłodnicy warstwą ochronną. Jeżeli staraliśmy się naprawić wyciek, powinniśmy sprawdzić, czy nadal jest on zauważalny poprzez bezpośrednie oględziny oraz kontrolę ilości pozostałego płynu. 

Dla kogo uszczelniacz do chłodnic?

Uszczelniacze do chłodnic zaleca się przede wszystkim właścicielom starszych modeli aut, które są szczególnie narażone na awarie systemu chłodzenia. Preparatem będą zainteresowani też z pewnością miłośnicy off-roadu, którzy często wyruszają w bardzo niesprzyjający teren, wystawiający auto na duże przeciążenia. Dodajmy, że z uszczelniacza z powodzeniem mogą korzystać też właściciele motocykli lub quadów, a także samochodów ciężarowych i dostawczych, a nawet łodzi. Jak już zaznaczyliśmy, uszczelniacz jest też świetnym środkiem naprawczym, który może przydać się w trakcie dłuższych podróży.

Uszczelniacz do chłodnic – skutki uboczne i wady

Uszczelniacze do chłodnic nie są w stanie zapobiec wyciekom wywołanym uszkodzonymi uszczelkami chłodnicy, tutaj niezbędna będzie więc zawsze wymiana tego elementu. Dłuższe użytkowanie środka może doprowadzić także do odkładania się jego warstw w kanałach chłodzących, co z kolei będzie prowadzić do zmniejszenia wydajności chłodnicy i wzrostu temperatury silnika. 
Zdjecie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski