Data publikacji:

Wymiana filtra kabinowego. Poradnik dla początkujących 

O komfort kierowcy auta dba wiele różnych systemów odpowiadających za zapewnienie optymalnych warunków wewnątrz kabiny. Jednym z nich są filtry powietrza, które pełnią bardzo ważną rolę, zwłaszcza w przypadku alergików i osób spędzających za kółkiem wiele godzin dziennie. Aby działały poprawnie, należy je regularnie konserwować, o czym często się zapomina. W artykule podpowiadamy, kiedy i jak zabrać się za ich wymianę. 
wymiana filtra kabinowego

Jakie zadanie spełnia filtr kabinowy?

Poruszający się po drodze samochód zazwyczaj jest szczelnie zamknięty. W utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz pomaga nam klimatyzacja, zazwyczaj nie ma więc potrzeby uchylania okien. Oznacza to, że większa część powietrza docierającego do wnętrza kabiny pochodzi z nawiewu. Na szczęście jest ono oczyszczane za pomocą specjalnego filtra, który wyłapuje drobne zanieczyszczenia (kurz, pył, spaliny), a także pyłki roślin unoszące się przy drodze. Element ten pozwala też uniknąć przenikania do kabiny mocnych i nieprzyjemnych zapachów. 

Kiedy należy wymienić filtr kabinowy?

Filtr kabinowy nie działa jednak wiecznie, z czasem jego skuteczność zaczyna coraz bardziej zauważalnie spadać, co spowodowane jest jego zabrudzeniem. Szybkość, z jaką ulega zużyciu, zależy w dużej mierze od warunków, w jakich poruszamy się na drodze, w tym stopnia jej zapylenia, zanieczyszczenia powietrza oraz wilgotności powietrza. 
Jakie są oznaki zapchanego filtra? Najbardziej oczywiste to nieprzyjemny zapach spalenizny lub stęchlizny, a także łzawienie oczu i katar sienny – te symptomy są odczuwalne szczególnie przez alergików. Niedziałający poprawnie filtr sprzyja też zaparowywaniu szyb od wewnątrz i może nawet spowodować nieco większe zużycie paliwa.
Co ile wymiana filtra kabinowego? Filtry należy wymienić regularnie – producenci zalecają, aby robić to zazwyczaj co roku, albo po przejechaniu co najmniej 15 tysięcy kilometrów. Wiele zależy tutaj też od rodzaju filtra, który jest zainstalowany w samochodzie – spotykamy się z modelami standardowymi, węglowymi i antyalergicznymi. 

Wymiana filtra kabinowego

Wymianę filtra kabinowego można przeprowadzić samodzielnie lub w warsztacie samochodowym. W tym drugim przypadku operacja ta nie będzie specjalnie droga i zamknie się w kwocie niższej niż 100 złotych. Jeżeli chcemy jednak samodzielnie wymienić filtr, w pierwszej kolejności musimy go zlokalizować. Gdzie jest filtr kabinowy? Informację na ten temat znajdziemy w dokumentacji pojazdu. Najczęściej umieszcza się go w desce rozdzielczej, w komorze silnika lub pod fotelem pasażera. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem pracy należy wyłączyć silnik samochodu. 
Aby usunąć stary filtry, musimy odkręcić jego śruby zabezpieczające, niezbędne okażą się więc tutaj odpowiednie narzędzia, takie jak śrubokręt lub klucze nasadowe. Eksperci radzą, aby stosować oryginalne zamienniki zalecane przez producenta naszego auta, ponieważ produkty firm trzecich mogą odznaczać się niższą jakością. Wymiana trwa maksymalnie kilkanaście minut, ale zwróćmy uwagę na stronę, w którą wkładamy element. W razie potrzeby zawsze warto skonsultować się z instrukcją.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski