Data publikacji:

Wymiana klocków samochodowych – jak wymienić je samemu?

Bezpieczna jazda samochodem wymaga odpowiedniej troski o jego stan techniczny. Klocki są jednym z najważniejszych elementów układu hamulcowego w pojeździe, ponieważ to one odpowiadają za skuteczne hamowanie. Ich zużycie lub uszkodzenie może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Z tego względu tak ważna jest regularna kontrola ich stanu i wymiana klocków samochodowych, gdy tylko pojawi się taka potrzeba. Jak wymienić klocki hamulcowe i po czym poznać, że należy to zrobić? Podpowiadamy!
Sprawdź również: Wypadanie zapłonu – objawy.
wymiana klocków samochodowych

Jak sprawdzić, czy klocki hamulcowe są do wymiany?

Klocki hamulcowe to elementy, które zużywają się podczas zwykłej eksploatacji i nie da się tego uniknąć. Na prędkość ich zużycia wpływa wiele czynników, takich jak styl jazdy, warunki drogowe i masa pojazdu. Niezależnie od tego, jaki samochód się posiada, warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy klocki hamulcowe są do wymiany.
Do najczęstszych sygnałów informujących, że nadeszła pora wymiany klocków, należy trzeszczenie, piszczenie i inne nietypowe dźwięki pojawiające się podczas zwalniania. Istotnym znakiem jest również wydłużająca się droga hamowania – jeżeli pojazd pokonuje coraz dłuższe odcinki, zanim się zatrzyma, klocki należy możliwie najszybciej wymienić. Uwagę należy zwrócić także na wibracje i trzęsienie się auta podczas hamowania. Są one sygnałem, że tarcze hamulcowe są nierówne, a klocki zużyte i trzeba je zmienić. Podobnie należy interpretować zbyt miękkie działanie pedału hamulca.
Samodzielna wymiana klocków hamulcowych jest możliwa, jeżeli ma się odpowiednią wiedzę oraz narzędzia. Podczas tej czynności warto dokładnie przyjrzeć się klockom. Jeżeli jedna strona jest widocznie bardziej zużyta niż druga, może to oznaczać problemy z układem hamulcowym i konieczna będzie wizyta u mechanika.

Jak wymienić klocki hamulcowe?

Samodzielna wymiana klocków wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Jeśli nie jest się pewnym, jak ją przeprowadzić, warto udać się do mechanika. Bardziej doświadczone osoby mogą zrobić to w zaciszu własnego warsztatu. Wymiana klocków samochodowych rozpoczyna się od zdjęcia koła i odkręcenia nakrętek mocujących zacisk hamulcowy. Następnie należy ostrożnie zdjąć zacisk, wyjąc zużyte klocki i zastąpić je nowymi. Warto się upewnić, czy zostały włożone w odpowiedni sposób. Po umieszczeniu klocków dobrze jest sprawdzić stan tarcz hamulcowych. Podczas pracy warto także zweryfikować, czy okoliczne elementy są w dobrym stanie.
Następne kroki wymiany klocków to włożenie zacisku hamulcowego na miejsce i dokręcenie nakrętek, które go mocują. Po wszystkim należy sprawdzić, czy każdy element jest dobrze dokręcony. Ostatnim etapem jest kilkukrotne naciśnięcie pedału hamulca, celem upewnienia się, że klocki i zaciski działają poprawnie.
A jak często wymieniać klocki hamulcowe? Częstotliwość wymiany zależy od wielu czynników, takich jak styl jazdy, warunki drogowe i jakość klocków. Najczęściej zaleca się, by sprawdzać ich kondycję co 10 000 km lub co pół roku, jeżeli nie jeździ się dużo. Wymiana powinna zastąpić zawsze, gdy zaobserwuje się zużycie.

Jak sprawdzić, czy tarcze hamulcowe są do wymiany?

Równie istotne jak klocki są tarcze hamulcowe. Aby jazda była bezpieczna, muszą być w dobrym stanie. Sprawdzając kilka czynników, można się dowiedzieć, czy nadeszła pora na ich wymianę. Podobnie jak w przypadku klocków, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dźwięki, które towarzyszą hamowaniu. Jeżeli słychać trzeszczenie, zgrzytanie lub piski, może to oznaczać problem z tarczami.
Największą pewność daje sprawdzenie wizualnego stanu tarcz. Jeżeli na ich powierzchni pojawiły się pęknięcia, wgniecenia lub wypalenia, konieczna będzie wymiana. Podobnie w przypadku niewystarczającej grubości – ten parametr jest zawsze określony przez producenta i jeżeli spada poniżej wyznaczonej wartości, należy zmienić element na nowy. Tarcze hamulcowe muszą również mieć równą powierzchnię. Nierówności mogą powodować wibracje podczas hamowania. Grubość i równość tarcz można łatwo sprawdzić przy pomocy specjalnego miernika grubości.
Mając wątpliwości co do stanu tarcz hamulcowych i konieczności ich wymiany, warto skonsultować się z profesjonalnym mechanikiem. Specjalista dokładnie je oceni i wskaże dalsze postępowanie.

Jak wymienić tarcze hamulcowe?

Samodzielna wymiana tarcz hamulcowych jest trudnym zadaniem i najlepszym wyjściem jest powierzenie jej mechanikowi. Jeżeli jednak dysponuje się wiedzą i narzędziami, można spróbować swoich sił. Aby wymienić tarcze, w pierwszej kolejności auto należy zabezpieczyć i podeprzeć, by podczas pracy się nie poruszyło.
Kluczem do kół należy poluzować śruby mocujące tarcze hamulcowe. Aby uzyskać lepszy dostęp do tarczy, trzeba zdjąć koło w jej pobliżu. Następne kroki to usunięcie śrub, które mocują zaciski, i przesunięcie zacisku na bok. Przewodów hamulcowych nie należy rozłączać. Kolejnym etapem jest usunięcie starej tarczy przy pomocy klucza do tarcz i przetarcie piasty papierem ściernym oraz szczotką. Po wyjęciu starej tarczy pora na włożenie nowej. Po umieszczeniu jej na miejscu należy się upewnić, że jest odpowiednia, a następnie nałożyć i dokręcić zacisk hamulcowy.
Na koniec konieczne jest zmniejszenie ilości płynu hamulcowego i przykręcenie koła. Aby to zrobić, wystarczy wyjąć korek wlewu do płynu i powoli wypchnąć ciecz tłoczkiem hamulcowym. Finalnym krokiem jest zamontowanie koła i dokładne dokręcenie go. Po pracy warto wykonać testowe hamowanie przy niewielkiej pewności, aby sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!