Data publikacji:

Jak sobie radzić z zaparowanymi reflektorami?

Zaparowane reflektory to nie tylko defekt estetyczny, który może w przyszłości doprowadzić do korozji. To także obniżenie poziomu bezpieczeństwa w trakcie jazdy, zwłaszcza po zmroku i w trudnych warunkach atmosferycznych, w których sprawne światła są niezbędne do zachowania optymalnej widoczności. Co jest przyczyną zaparowanych reflektorów i jak sobie z nimi radzić? Zapraszamy do lektury! 
zaparowane reflektory

Zaparowane lampy w aucie – jak wpływają na bezpieczeństwo jazdy?

Jak już wspomnieliśmy, zaparowane reflektory mogą okazać się poważnym problemem, wpływającym negatywnie na bezpieczeństwo i twoje, i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Zaparowane lampy w aucie:
  • zmniejszają jasność świateł – warstwa pary wodnej znajdująca się na powierzchni reflektorów ogranicza ilość emitowanego światła;
  • mogą doprowadzić do uszkodzenia elektryki – długotrwała wilgoć niesie ze sobą ryzyko wystąpienia korozji, której skutki mogą być drogie w usunięciu;
  • są podatne na przegrzewanie – wilgoć powodująca zaparowany reflektor od środka może wpływać negatywnie na pracę żarówek.
  • Przyczyny zaparowanych reflektorów

    Wiesz już, z czym wiążą się zaparowane reflektory, które są dość powszechnym problemem wielu kierowców. A co jest ich przyczyną? Być może jako pierwsza przychodzi ci do głowy jakaś usterka. Całkiem słusznie, bo uszkodzone uszczelki (te znajdujące się wokół obudowy reflektora) przestają chronić wnętrze przed wilgocią, która – po przedostaniu się do środka – prowadzi do zaparowania lamp w aucie.
    Jak się jednak okazuje, o wiele częściej za zaparowane reflektory odpowiadają warunki atmosferyczne, a dokładniej – różnica temperatur na dworze i wewnątrz świateł.
    Do innych przyczyn zaparowanych reflektorów od środka zaliczamy:
  • niedawną wizytę w myjni,
  • jazdę podczas opadów deszczu,
  • uszkodzenia mechaniczne, które doprowadziły do nieszczelności,
  • rozszczelnienie reflektorów,
  • zanieczyszczone otwory wentylacyjne.
  • Parujące reflektory LED w nowym aucie – co zrobić?

    Czy parujące reflektory LED w nowym aucie są podstawą do wymiany w ramach gwarancji? Tak, ale tylko w sytuacji, gdy wynikają z usterki, która jest nią objęta, a poziom zawilgocenia jest wysoki. W takim przypadku nie czekaj i udaj się jak najszybciej do autoryzowanego serwisu.

    Skuteczne sposoby na zaparowane reflektory w aucie

    Jak sobie radzić z zaparowanymi reflektorami? Jeżeli problem jest na tyle uciążliwy i nasilony, że wpływa negatywnie na komfort i bezpieczeństwo jazdy, to masz kilka rozwiązań. Wszystko zależy od przyczyny zaparowanych lamp w aucie. Jeżeli winowajcą są zatkane otwory wentylacyjne – usuń zanieczyszczenia. Z kolei gdy przyczyną jest niewłaściwie zamontowana tylna osłona reflektora – zadbaj o to, aby umieścić ją we właściwym miejscu.
    Zaparowane reflektory wynikające z nieszczelności – zużytej uszczelki czy starego kleju między obudową a szkłem – wymagają najczęściej wymiany elementów na nowe. Możesz zrobić to albo samodzielnie, albo skorzystać z pomocy fachowców, którzy np. uszczelnią konstrukcję przy pomocy wysokotemperaturowego silikonu.

    Zaparowane lampy w aucie – jak im zapobiegać?

    Z pewnością dobrze wiesz, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jak zatem chronić się przed zaparowanymi reflektorami? Przede wszystkim regularnie sprawdzaj uszczelki i w razie potrzeby wymień je na nowe. Zadbaj też o czystość otworów wentylacyjnych, które mogą zostać zatkane przez kurz lub brud. Dobrym sposobem, jeśli chcesz zapobiegać parowaniu lamp w aucie, jest unikanie mycia samochodu w niskich temperaturach oraz używanie specjalnych preparatów.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka