Data publikacji:

Czym odtłuścić lakier samochodowy?

Odtłuszczanie lakieru samochodowego jest jednym z istotnych elementów procesu jego pielęgnacji. Czynność ta nie wymaga użycia żadnych specjalistycznych narzędzi ani zaawansowanej wiedzy. Można ją przeprowadzić samodzielnie albo za opłatą w warsztacie samochodowym. Do czyszczenia używa się jednak dedykowanych środków, przy których użyciu należy zachować odpowiednią ostrożność. Tłumaczymy, jakie to produkty, a także jak z nich poprawnie korzystać.
Polishing car

Po co odtłuszczamy lakier samochodowy?

Lakier samochodowy odtłuszczamy zazwyczaj przed położeniem nowej warstwy wosku albo innego preparatu konserwującego, takiego jak coraz popularniejsze powłoki ceramiczne. Pozbywając się tłustych zabrudzeń z powierzchni auta, które bardzo często pozostają niewidoczne gołym okiem, sprawia, że nowa warstwa zabezpieczająca znacznie skuteczniej wiąże się z lakierem, co zwiększa prawdopodobieństwo tego, że posłuży ona znacznie dłużej, równocześnie zachowując pełnię swoich właściwości.
Podkreślmy, że odtłuszczanie lakieru nie jest jednak zabiegiem wykonywanym regularnie, tak jak zwykłe czyszczenie lub polerowanie. Przeprowadzamy go wyłącznie wtedy, gdy przychodzi pora na położenie nowego wosku lub powłoki ochronnej. W przeciwnym wypadku nie ma on bowiem większego sensu i nie pomoże w żadnym stopniu w poprawie wyglądu karoserii. Dodajmy też, że niektóre woski lepiej kładzie się na powierzchnię, której nie odtłuściliśmy (zawsze warto przeczytać zalecenia producenta). 

Czym odtłuścić lakier samochodowy?

Do odtłuszczania lakieru samochodowego używa się trzech rodzajów produktów. Pierwszym z nich jest uniwersalny alkohol izopropylowym, drugim przeznaczone do tego celu specjalne preparaty czyszczące, a ostatnim zmywacz silikonowy. Niebezpiecznym jest z kolei sięganie po aceton lub benzynę ekstrakcyjną – chociaż używa się ich do odtłuszczania wielu powierzchni metalowych, mogą one zniszczyć nawet bardzo mocny lakier. Trzeba więc je trzymać z dala od karoserii samochodowych. 

Alkohol izopropylowy IPA

Popularny środek do odtłuszczania lakieru wybierany przede wszystkim z powodu względnie niskiej ceny. Przed aplikacją koniecznie rozpuszcza się go w wodzie zdemineralizowanej. Stosowane stężenie zależy tutaj od stopnia zabrudzenia oraz cech powłoki lakierniczej. Eksperci radzą, aby nie przekraczało ono 50 procent. Alkohol IPA może zaszkodzić powierzchni, na której go rozprowadzamy, dotyczy to zwłaszcza delikatnych lakierów w najnowszych autach. W najgorszym wypadku może ją nieodwracalnie odbarwić lub zniszczyć. Wybierając IPA, zaleca się więc zawsze zachowanie dużej ostrożności.

Dedykowane środki do odtłuszczania lakieru

Specjalistyczne środki do odtłuszczania są droższymi, ale zdecydowanie bardziej bezpiecznymi preparatami niż alkohol izopropylowy. Wybór produktów jest tutaj bardzo duży, a w ich składzie znajdziemy alkohol oraz specjalne rozpuszczalniki wzmacniające ich działanie oraz chroniące lakier. Dla delikatnych powłok przeznaczone są produkty zasadowe o minimalnej zawartości alkoholu. Środki są też wzbogacone o substancje zapachowe, poprawiające komfort pracy, nie musimy bowiem wdychać ostrych i nieprzyjemnych chemicznych oparów. 

Zmywacz silikonowy

Zmywacz jest alternatywą dla alkoholu IPA i podobnie jak w jego przypadku podczas jego rozprowadzania należy zachować ostrożność. Nie ma on mocnego zapachu i z łatwością usuwa tłuste zabrudzenia, a nawet ślady po silikonie. Jest to preparat uniwersalny, używany do czyszczenia różnego typu metali, podkładów i powłok malarskich. 

O czym należy pamiętać w trakcie odtłuszczania lakieru samochodowego?

Zwróć uwagę na to, że na poprawne odtłuszczenie powłoki lakierniczej pojazdu zależy nie tylko od rodzaju wybranego preparatu, ale także tego, czym go rozprowadzasz. Do tego zadania świetnie nadają się popularne ściereczki z mikrofibry, składające się z drobny i bardzo miękkich włókien, które nie pozostawią rysek, a także widocznych smug. Szmatka powinna mieć krótkie włosie i małą gramaturę.
Uwaga – unikaj też produktów przeznaczonych do kuchni lub domu posiadających wyraźne szwy lub mających obszyte brzegi. Dodatki te mogą bowiem zepsuć efekt twojej pracy. Pamiętaj też, aby sięgać po ściereczki dobrej jakości, które nie tylko posłużą dłużej, ale też będą łatwiejsze w późniejszym praniu. Zwróć uwagę na to, że tanie szmatki mogą również farbować przy kontakcie z alkoholem lub dedykowanymi preparatami. Warto więc je przetestować przed użyciem, aby uniknąć tego rodzaju niespodzianek.
Samochód odtłuszczamy w czystym i niezapylonym pomieszczeniu. Środków odtłuszczających nie należy stosować na rozgrzanej karoserii samochodu. Jeżeli zabieg wykonujemy latem na otwartym powietrzu, warto przestawić auto w cień lub pod jakieś zadaszenie. Lakier nie może być też mokry lub wilgotny, powinien być całkowicie suchy i pozbawiony plam lub innych zabrudzeń (zaschnięte błoto, zacieki itp.). Preparaty czyszczące z reguły radzą sobie z usuwaniem resztek kleju po taśmach maskujących i naklejkach.
Skuteczność zabiegu odtłuszczania nie jest gwarantowana, wiele zależy bowiem od wybranych produktów do czyszczenia, jak również typu i wieku lakieru oraz zastosowanych na nim wosków. W razie wątpliwości nie zaszkodzi skonsultować się ze specjalistą.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski