Data publikacji:

Wypadanie zapłonu – objawy. Co to jest?

Silnik samochodowy składa się z wielu części, których harmonijna praca jest konieczna, by pojazd mógł prawidłowo działać. Jednym z najważniejszych elementów jest system zapłonowy, odpowiadający za wytworzenie iskry potrzebnej do spalania paliwa w silniku. Z kolei jedną z awarii, które mogą się przydarzyć tej części, jest wypadanie zapłonu – objawy tej usterki są bardzo nieprzyjemne, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika. Czym jest wypadanie zapłonu, jakie daje objawy, jakie są tego przyczyny, jak to naprawić i jak uniknąć kolejnych problemów – podpowiadamy.
Sprawdź również: Wycieraczki do Opla
wypadanie zapłonu objawy

Wypadanie zapłonu – co to oznacza?

Wypadanie zapłonu, nazywane także utratą zapłonu, to dość częsty problem związany z działaniem silnika spalinowego. Zapłon to proces, w którym mieszanka paliwowo-powietrzna w cylindrze jest podpalana, co powoduje niewielką eksplozję, przemieszczenie tłoka i w efekcie rozruch pojazdu. Jeżeli zapłon nie następuje w odpowiednim momencie – tłok nie przesuwa się we właściwy sposób, a silnik nie ma należytej mocy. W najgorszym przypadku następuje całkowita utrata mocy. Wypadający zapłon objawy daje dość charakterystyczne i jest łatwy do rozpoznania, jeżeli się wie, czego szukać.
Awaria, jaką jest wypadanie zapłonu, może być spowodowana przez wiele czynników, takich jak uszkodzone przewody, niskie ciśnienie paliwa, niewłaściwe napięcie ładowania akumulatora, niesprawne cewki czy inne uszkodzone elementy. Nie zawsze można temu zapobiec, jednak regularne przeglądy, wymiana zużytych części, stosowanie paliwa wysokiej jakości i rozsądna eksploatacja pojazdu mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia usterki. Jeżeli jednak awaria wystąpi, konieczna jest szybka interwencja.

Wypadanie zapłonu – objawy

Choć żadna usterka nie jest przyjemną sytuacją, objawy wypadania zapłonu są na szczęście dość specyficzne i łatwe do zauważenia. Jednym z najczęściej występujących symptomów jest problem z uruchomieniem silnika. Jeżeli iskra nie jest dostarczana do jednego lub więcej cylindrów, silnik może startować z trudem lub nie startować w ogóle. Równie istotnym objawem jest nierówna praca silnika – pojawiające się drgania, silne wibracje, hałas i niepokojące dźwięki często oznaczają właśnie wypadanie zapłonu.
Trudnym do przeoczenia symptomem jest również zaburzone działanie silnika po dłuższym postoju – zimny silnik ma problem z rozruchem, jednak trudności znikają, gdy pojazd się rozgrzeje. Może się także pojawić zwiększone zużycie paliwa. Uniwersalnym sygnałem informującym, że coś nie działa we właściwy sposób, jest także kontrolka Check engine. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek objawy wypadania zapłonu, konieczne jest możliwie najszybsze sprawdzenie stanu pojazdu.

Wypadanie zapłonu – przyczyny

Awarie mogą pojawić się w każdym samochodzie, niezależnie od rodzaju paliwa oraz marki. Z tego względu możliwe jest także wypadanie zapłonu diesel. Przyczyny usterki bywają bardzo zróżnicowane. Do najczęstszych należą uszkodzone elementy pojazdu, takie jak świece żarowe lub zapłonowe bądź niedziałające wtryskiwacze. Awarii sprzyja także zanieczyszczony filtr paliwa, który powoduje problemy z dostarczaniem paliwa do silnika.
Wypadanie zapłonu przyczyny Opel nie różnią się od przyczyn dotyczących innych marek pojazdów. Niezależnie od producenta wypadający zapłon może wystąpić, gdy wielokrotnie zastosowane zostanie paliwo bardzo niskiej jakości. Ponieważ nie zapala się ono tak łatwo i szybko jak powinno, z czasem doprowadzi do usterki. Do uszkodzenia zapłonu, a nawet całego silnika, może doprowadzić również niesprawny układ wtryskowy.

Wypadający zapłon – co z nim zrobić?

Warto mieć świadomość, że wypadanie zapłonu to problem, którego nie należy bagatelizować ani lekceważyć. Usterka wpływa na komfort jazdy, ale także na jej bezpieczeństwo. W skrajnym przypadku może skutkować kompletnym unieruchomieniem samochodu. Co więc zrobić, jeżeli pojawią się objawy wypadania zapłonu lub podejrzewa się, że może to być awaria tego rodzaju? Najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wizyta u mechanika. Fachowiec, korzystając ze swojej wiedzy i profesjonalnego sprzętu diagnostycznego, może szybko zdiagnozować problem.
Samodzielne dotarcie do przyczyny nieprawidłowej pracy pojazdu może być trudne, jeżeli nie posiada się komputera diagnostycznego. Specjalne przewody oraz oprogramowanie są konieczne do tego, by móc poznać kod błędu. Jeżeli wypadanie zapłonu zostanie potwierdzone, jedynym rozwiązaniem jest wymiana wadliwych elementów, a następnie ponowna diagnostyka mająca na celu potwierdzenie, że naprawa była skuteczna.

Jak zapobiegać awariom zapłonu?

Najlepszą profilaktyką usterek jest należyta troska i dbanie o ogólny stan samochodu. Konserwacja oraz działania zachowawcze pozwalają uniknąć wielu kosztownych wizyt w warsztacie mechanika. To samo dotyczy kwestii wypadania zapłonu.
Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się problemu, przede wszystkim należy regularnie kontrolować stan elementów ulegających zużyciu i wymieniać je tak często, jak tego potrzebują. Dotyczy to w szczególności świec zapłonowych i żarowych, a także filtrów paliwa. Istotne jest również dbanie o czystość wtryskiwaczy. Ich czyszczenie powinno się odbywać przynajmniej raz do roku. Nie należy także zapominać o wysokiej jakości paliwie i oleju silnikowym.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!