Data publikacji:

Wycieraczki do Opla. Jakie pasują do Astry, Corsy czy Crossland?

Opel to jedna z najczęściej spotykanych marek samochodowych na polskich drogach. Jak w każdym aucie, tak i w tym przypadku bardzo ważne jest zadbanie o wyposażenie pojazdu w odpowiednio dopasowane akcesoria, aby jazda była bezpieczna i komfortowa. Jednym z elementów, na który warto zwrócić uwagę, są bez wątpienia wycieraczki. Opel to wiele różnych modeli aut, do których mogą pasować różne typy wycieraczek. Jakie produkty wybrać do najpopularniejszych modeli i na co zwrócić uwagę podczas wyboru takich akcesoriów? Sprawdź, co warto wiedzieć podczas zakupu wycieraczek, aby jazda podczas deszczu lub śnieżycy była bezpieczna, a wybrane produkty posłużyły na dłuższy czas i były trafionym wyborem.
Sprawdź również: Jakie są mocowania wycieraczek?
wycieraczki opel

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wycieraczek samochodowych?

Poszukując odpowiednich wycieraczek samochodowych do swojego auta, należy pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego modelu, który pasowałby do wszystkich rodzajów pojazdów obecnych na rynku. W większości współczesnych modeli samochodowych wycieraczka samochodowa jest dłuższa ze strony kierowcy niż od strony pasażera. Dzięki temu obszar czyszczenia przedniej szyby zapewnia lepszą widoczność osobie kierującej pojazdem.
Podczas eksploatacji wycieraczek samochodowych dość ważną cechą jakości jest również powierzchnia szkła, którą dany model oczyszcza z brudu. Długość wycieraczek zależy jednak od struktury nadwozia samochodu i ma granice. Przekroczenie jej może prowadzić do wzajemnego kontaktu wycieraczek. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie rozmiaru akcesoriów do danego modelu auta.
Podczas doboru wycieraczek samochodowych czy też wymiany ich piór należy wziąć pod uwagę parametry i takie cechy jak:
 • sposób mocowania wycieraczki, który może być różny w zależności od danego produktu – haczyk, mocowanie bagnetowe lub też szeroki haczyk, zamek górny boczny, cienki zamek górny czy zaczep zaciskowy;
 • długość wycieraczki;
 • sposób organizacji ruchu oraz region, dla którego produkowany jest dany pojazd (Europa, Japonia, USA, Azja itp.).
 • Warto też zwrócić uwagę na typ wycieraczek, materiał ich wykonania oraz technologie zastosowane podczas ich produkcji, które ułatwiają korzystanie z wycieraczek i są bardzo przydatne np. podczas niskich temperatur, dzięki czemu nie przemarzają do szyby.

  Wycieraczki Opel Astra G – jak dobrać właściwy model?

  Opel Astra G to jeden z najpopularniejszych modeli aut na polskich oraz zagranicznych drogach produkowany od 1997 do 2011 roku. Niezależnie od wersji pojazdu przednie wycieraczki Opel Astra G mają długość od strony kierowcy 500 mm, a od strony pasażera 475 mm.
  W przypadku wycieraczki tylnej długość ta różni się w zależności od wersji. Należy więc zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. Właściciele modelu Hatchback II potrzebują produktów o długości 400 mm. Jednak posiadacze Opla w wersji Universal II muszą zaopatrzyć się już w 280-milimetrowe wycieraczki. Opel Astra G w wersji Coupe GT II, Classic Sedan II oraz Cabrio II natomiast nie jest wyposażony w wycieraczki tylne.

  Wycieraczki Opel Astra H – jak dopasować właściwe akcesoria?

  Równie popularnym, choć zdecydowanie młodszym modelem od Opla jest Astra H dostępna w różnych wariantach. W przypadku tego auta niezależnie od wersji zarówno od strony kierowcy, jak i pasażera w każdym roczniku występują tej samej długości wycieraczki. Astra H ze strony kierowcy wyposażona jest w akcesoria o długości 550 mm, a ze strony pasażera w wycieraczki 450-milimetrowe.
  Co do wycieraczek tylnych może to być jeden z dwóch wariantów o długości 300 mm lub 230 mm. Wycieraczki Opel Astra H tylne o długości 300 mm będą odpowiednim wyborem dla wersji Hatchback III oraz Universal III. Wariant 230 mm sprawdzi się natomiast w Astrze H Coupe GTC III. Tylne akcesoria nie dotyczą Opla Astry H w wersji Sedan III oraz Twin Top Cabrio III.

  Wycieraczki Opel Astra J – które będą pasować?

  Jeszcze młodszym modelem od Opla H jest Astra J. Jak dopasować do niego właściwe wycieraczki? Astra J wymagać będzie akcesoriów o długości 680 mm od strony kierowcy oraz 625 mm od strony pasażera.
  W przypadku tylnego akcesorium, wybór wycieraczki Opla Astra J tego modelu nie dotyczy.

  Jakie wybrać wycieraczki? Opel Corsa C i Opel Corsa D

  Niewielkim, miejskim i wciąż często spotykanym autem jest Corsa C. Model ten produkowany był w latach 2000–2006 w wersji Hatchback i wyposażony jest zarówno w przednie, jak i w tylne wycieraczki. Opel Corsa D po stronie kierowcy wymaga akcesoriów o długości 500 mm, a od strony pasażera o długości 450 mm. Wycieraczki tylne mają dedykowaną długość wynoszącą 400 mm.
  Równie popularnym, choć nowszym modelem i produkowanym w latach 2006–2015 jest Corsa D. Choć to następczyni popularnej wersji C, dość znacznie różni się od poprzednika pod wieloma względami. Znacznie większe są także same wycieraczki. Opel Corsa D ze strony kierowcy wyposażony jest w wycieraczki o długości 650 mm, natomiast ze strony pasażera w akcesorium o długości 400 mm. Element tylny w porównaniu z Corsą C jest jednak krótszy i wynosi 300 mm.

  Wycieraczki Opel Insignia – jakie wybrać?

  Chętnie wybieranym modelem jest też Opel Insignia w różnych wersjach. Dla każdej z nich nieco inne są też wycieraczki. Opel Insignia Sedan, Liftback, Fastback i Universal wyposażony jest w wycieraczki od strony kierowcy o długości 600 mm i akcesoria od strony pasażera o długości 450 mm. Modele Grand Sport i Country Tourier Universal jednak od strony pasażera posiadają wycieraczki o długości 500 mm.
  Szczególną uwagę należy zwrócić na długość wycieraczek tylnych. W wersji Liftback i Fastback jest to 500 mm, Universal – 300 mm, Grand Sport – 500 mm, a Sports Touries i Country Tourier Universal – 250 mm.

  Wycieraczki Opel Vectra C i Crossland – które będą pasować?

  W przypadku Opla Vectry C najlepszym wyborem będą wycieraczki o długości 600 mm od strony kierowcy i 475 mm od strony pasażera. Tylne akcesorium w wariancie Hatchback to 400 mm, a w wersji Universal – 475 mm.
  Opel Crossland X to natomiast auto, gdzie warto wybrać wycieraczki o długości 650 mm od strony kierowcy, 450 mm od strony pasażera oraz 230 mm w przypadku akcesoriów tylnych.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Patrycja Wojas
  Patrycja Wojas

  Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!