Data publikacji:

Opony letnie Apollo Amazer XP – charakterystyka, opis, testy

Poszukiwania opon letnich nigdy nie są proste, bo przecież od tego, jaki model opon wybierzemy, będzie zależał nasz komfort przez najbliższe kilka lat. Ponieważ wiemy, jak trudno znaleźć informacje o mniej popularnych modelach opon, w dzisiejszym artykule zebraliśmy wszystkie podstawowe dane na temat opon Apollo Amazer XP, których z pewnością niejeden czytelnik jest ciekawy. Dowiedz się, czy warto kupić Apollo Amazer XP.
Sprawdź również opony Apollo Aspire XP.
Apollo Amazer Xp

Ogólna charakterystyka opon Apollo Amazer XP

Apollo Amazer XP pochodzą od indyjskiego producenta. To doskonały wybór w klasie budżetowej, ponieważ można kupić komplet w cenie nawet poniżej tysiąca złotych! Mają korzystną cenę, a przy tym zrównoważone parametry. Są dostępne w stosunkowo niewielkim wyborze rozmiarów, ale ze względu na to, że producent postawił na te najpopularniejsze, być może znajdziesz odpowiedni produkt do swojego auta. Komfort jazdy z nimi oraz niezawodność są oceniane pozytywnie zarówno przez serwisy zajmujące się wulkanizacją, jak i użytkowników tego ogumienia.

Oszczędność paliwa i nie tylko – opony Amazer XP

Ponieważ zużycie paliwa w aucie jest w 20–30% zależne od opon, producent zwrócił szczególną uwagę na dopracowanie parametrów związanych z oszczędnością. Dlatego też mieszanka opony jest ukierunkowana na wolniejsze zużywanie się, niskie opory toczenia oraz możliwość zakładania również w cięższych samochodach elektrycznych. Wolne zużywanie się pozwala na rzadsze wymienianie opon na nowe, a dzięki temu oszczędzanie nie tylko paliwa, ale również środków finansowych.

Apollo Amazer XP – testy opon

Chociaż kuzynki opon Apollo Amazer XP – Apollo Aspire – brały już udział w rozmaitych testach opon, na sprawdzian Apollo Amazer XP jeszcze będzie dane nam poczekać, podobnie jak na większą liczbę opinii o produkcie. Trzeba jednak zaznaczyć, że te z pewnością pojawią się w niedługim okresie czasu, ponieważ w tym segmencie cenowym jest to ogumienie warte uwagi oraz… swojej ceny.

O producencie Apollo

Producent Apollo swoją historię zaczął budować w 1972 roku w Indiach. Swoją jakością oraz niskimi cenami ogumienie marki szybko zjednało sobie serca ogromnej liczby konsumentów, co pozwoliło jej na błyskawiczny rozwój. Dzisiaj przedsiębiorstwo jest jednym z największych na terenie Indii – zatrudnia ponad 16 tysięcy pracowników i sprzedaje swoje opony w 118 krajach świata. Firma w 2013 roku zdobyła prestiżowy tytuł Marki Roku od Tire Technology EXPO. Aktualnie znajduje się w TOP 15 producentów opon samochodowych na świecie, co jest dla niej nie lada wyróżnieniem.

Dane techniczne opon Apollo Amazer XP

Opony Apollo Amazer XP najczęściej mają klasę paliwową na poziomie D, natomiast hamowanie na mokrym C, jednak oczywiście zależne jest to od wybranego rodzaju opony. Mogą mieć indeks prędkości T (do 190 km/h) lub H (do 210 km/h). Ich indeks nośności może wynosić od 75 do 88. Znaleźć można modele wzmacniane, jednak w bardzo niewielkiej liczbie. Żeby mieć nieco szersze spojrzenie na ich parametry, warto wiedzieć, jakie etykiety europejskie otrzymał wybrany model. Dla rozmiaru 175/65 R14 dane te zarysowują się następująco:
 • indeks prędkości: 190 km/h,
 • indeks nośności: 82,
 • efektywność paliwowa: C,
 • skuteczność hamowania na mokrej nawierzchni: C,
 • poziom generowanego hałasu: 68 dB,
 • przeznaczenie: samochody osobowe, SUV-y, crossovery.
 • Opony są dostępne w następujących rozmiarach: 155/70 R13; 155/80 R13; 175/70 R13; 175/65 R14; 175/65 R14; 175/65 R14; 155/80 R13; 155/80 R13; 155/70 R13; 155/70 R13; 175/70 R13; 175/70 R13; 155/65 R14; 155/65 R14; 165/70 R14; 165/70 R14; 165/65 R14; 175/70 R14; 175/70 R14; 185/70 R14.

  Apollo Amazer XP – twarda mieszanka gumowa na lato

  Na co zwracać uwagę, wybierając opony letnie? Na niskie opory toczenia, lekkość i twardość gumy – to ograniczy zbyt szybkie zużywanie się ogumienia, a także umożliwi oszczędności. To opony, które znacznie wydłużają zasięg oraz niestety – drogę hamowania. Duża twardość opony daje również możliwość wydłużenia trasy do przejechania w sytuacji, w której złapiesz gumę. Ich montaż będzie odrobinę utrudniony ze względu na dość dużą sztywność, ale pozwoli mniej przejmować się np. krawężnikami. Opony Apollo Amazer XP, ponieważ zostały wyprodukowane z dość twardej na tle innych modeli ogumienia mieszanki, z pewnością zapewnią Ci potrzebny komfort i trwałość.

  Jakie są zalety opon Amazer XP?

  Wśród podstawowych zalet opon Apollo Amazer XP wymienia się:
 • doskonałe opory toczenia, które również przekładają się na większe oszczędności związane z jazdą;
 • obecność specjalnie wyrzeźbionych, spiralnych rowków w bieżniku;
 • pewność bezpieczeństwa – całkiem dobra przyczepność oraz radzenie sobie na mokrym i suchym w bezpiecznym zakresie;
 • komfort jazdy – również podczas dynamicznego wchodzenia w zakręty.
 • Amazer XP – dobry wybór na każdy rodzaj nawierzchni

  Amazer są twarde, a jednocześnie bardzo ciche i pozwalają podróżować w sposób przyjazny dla środowiska. Mają specjalnie ukształtowany bieżnik umożliwiający oszczędność, zwiększenie komfortu czy pewności jazdy po najtrudniejszych nawierzchniach. Rowki zostały rozmieszczone w sposób spiralny, a do tego są poprzecinane wzdłużnie i poprzecznie – to pozwala na zapobieganie zjawisku aquaplaningu, ograniczanie hałasu i nadmiernego zużywania się opony. Producent pamiętał też o tym, jak ważne jest skuteczne hamowanie. Opony Apollo Amazer XP radzą sobie nie tylko na asfalcie, ale również w terenie, co umożliwiają częściowo omówione już specjalne lamelki XP – te rozchodzą się na boki, ale są zamknięte z jednej strony. To doskonały wybór w budżetowym segmencie!
  Zdjęcie: Envato Elements
  Patrycja Wojas
  Patrycja Wojas

  Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!