Data publikacji:

Jakie ciśnienie w oponach ciężarowych?

Dla każdego kierowcy oczywiste jest, że ciśnienie w oponach w samochodzie ciężarowym to kluczowa kwestia. Odpowiednio dostosowane ciśnienie w oponach ciężarowych to nie tylko gwarancja wygody, ale także znacznie zwiększone bezpieczeństwo podczas jazdy. Ciśnienie w oponach ma także kluczowy wpływ na czas eksploatacji opon oraz na zużycie paliwa podczas jazdy. Dobrze dostosowane ciśnienie w oponach pozwala na dłuższe eksploatowanie opon oraz przyczynia się do zużywania mniejszej ilości paliwa.
opona ciężarowa

Jakie powinno być ciśnienie w oponach ciężarowych?

Ustalenie, jakie prawidłowo powinno być ciśnienie w oponach to niezwykle ważna kwestia, na której powinien skupić się każdy kierowca tego typu samochodów. Opony, w których ciśnienie znacznie odbiega od określonych norm, mogą szybciej ulec zniszczeniu lub mogą doprowadzić do nieodwracalnych szkód w różnych częściach samochodu ciężarowego.
To, jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach ciężarowych, jest określone w specjalnie opracowanej tabeli ciśnień. W tabeli przygotowanej przez producentów opon znaleźć można informacje na temat rodzaju i rozmiaru bieżnika, pozycji osi, pozostałej specyfikacji oraz, co najważniejsze, o idealnym ciśnieniu.
Wartości określone w tabeli mogą ulec zmianie na przykład ze względu na użytkowanie opon w niestandardowych dla nich warunkach. Wszystkie wartości, także poziom ciśnienia w oponach, powinien być określany przez wykwalifikowanego specjalistę. Wartość ciśnienia w oponach jest zależna od obciążenia samochodu, prędkości oraz warunków, w jakich będą użytkowane opony.

Jak prawidłowo sprawdzić ciśnienie w oponach ciężarowych?

Kontrola ciśnienia w oponach ciężarowych to kluczowa kwestia, na którą powinni zwracać uwagę wszyscy kierowcy poruszający się tego typu samochodami. Pomiaru ciśnienia w oponach najlepiej dokonać na zimnych oponach, wówczas można liczyć na uzyskanie najbardziej rzetelnego wyniku.
Wykonanie pomiaru ciśnienia na ciepłych oponach jest dopuszczalne, i z tej opcji korzysta wiele osób, jednak wykonując pomiar w takich warunkach, należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Jedną z najważniejszych informacji jest ta mówiąca o tym, że ciśnienie w oponach rośnie podczas jazdy, dlatego uzyskany podczas pomiaru wynik należy wzbogacić nawet o +1,5 bara. W przypadku, gdy podczas takiego pomiaru wynik wskaże na zaniżoną wartość ciśnienia, konieczny może być demontaż opony oraz dokładne sprawdzenie i inspekcja opony.
W przypadku regulowania ciśnienia w oponach ciężarowych należy pamiętać, że proces ten powinien odbywać się wyłącznie na oponach zimnych oraz po dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego opony.
Osoba dokonująca pomiaru powinna pamiętać także o tym, że takiego pomiar należy przeprowadzić na wszystkich oponach pojazdu. Taki zabieg pozwoli określić, czy znajdujące się na jednej osi opony mają takie samo ciśnienie, a to jest niezwykle ważną informacją dla kierowcy.

Kiedy należy sprawdzać ciśnienie w oponach?

Pomiar ciśnienia w oponach to zabieg, który należy wykonywać regularnie. To niezwykle ważne zarówno z perspektywy bezpieczeństwa, wygody, ale także eksploatacji opon. Pomiar powinien być wykonywany regularnie niezależnie od tego, czy opony w danym samochodzie ciężarowym są napompowane powietrzem lub azotem.
Producenci opon ciężarowych często zalecają, aby wartość ciśnienia w oponach kontrolować średnio raz w miesiącu, przy czym nie powinno być to wykonywane rzadziej niż raz na trzy miesiące.
W przypadku montowania na pojeździe nowych opon, należy przeprowadzić dodatkowy test ciśnienia po 24 godzinach. Podczas takiego kontrolnego badania, dopuszczalny jest spadek ciśnienia w oponach, jednak jego wartość nie powinna przekraczać 5%. 
Zdjęcie: duallogic / Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!