Data publikacji:

Diesel czy benzyna? Jaki silnik samochodowy wybrać? Czym się od siebie różnią?

Wybór silnika samochodowego jest jednym z kluczowych czynników decyzyjnych podczas zakupu nowego pojazdu. Dwa najpopularniejsze rodzaje napędów stosowanych w samochodach osobowych to benzyna oraz olej napędowy, inaczej zwany dieslem. Oba mają swoje unikalne właściwości i różnią się pod wieloma względami, także technicznym i ekonomicznym. Aby podczas wyboru pojazdu podjąć odpowiednią decyzję, warto znać podstawowe fakty na ich temat. Diesel czy benzyna – czym się różnią i które wybrać? Podpowiadamy!
diesel czy benzyna

Czym się różni diesel od benzyny?

Podstawową różnicą pomiędzy silnikami Diesla, określanymi także jako wysokoprężne, a benzynowymi jest wykorzystywane paliwo. Silnik Diesla potrzebuje oleju napędowego, a benzynowy, zgodnie ze swoją nazwą, benzyny. Różnica jest widoczna także w przebiegu spalania. W pojazdach z napędem Diesla następuje zapłon samoczynny, czyli taki, który nie wymaga dostarczania dodatkowej energii. Paliwo rozgrzewa się na tyle mocno, że samodzielnie osiąga wymaganą temperaturę. Przekłada się to na wyższe ciśnienie spalania i konieczność zastosowania bardziej wytrzymałej konstrukcji. Skutkiem tego jest wysoka waga silników Diesla.
Natomiast silniki benzynowe wymagają obecności dodatkowego zapłonu. Do ich prawidłowej pracy konieczne są świece zapłonowe, odpowiadające za wygenerowanie iskry zapłonowej, niezbędnej do podgrzania mieszanki paliwowo-powietrznej. Dużą zaletą napędów z zapłonem iskrowym, często wykorzystywaną przez Polaków, jest fakt, że mogą pracować nie tylko na benzynę, ale również na gaz.

Diesel vs benzyna – wady i zalety silników dieslowych

Choć silniki napędzane olejem napędowym straciły nieco na popularności, wciąż stanowią często wybieraną opcję. Przede wszystkim nabywcy decydują się na nie ze względu na niższe zużycie paliwa, które w dłuższej perspektywie czasowej przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Nierzadko zdarza się, że pojazdy z silnikiem Diesla mają problem z rozruchem przy niskich temperaturach, lepiej niż benzyna sprawdzają się w warunkach wysokiej wilgotności.
Pomimo oszczędności na jednym polu, na innym wymagają większej inwestycji. Pojazdy z napędem Diesla wymagają solidnej i ciężkiej konstrukcji silnika. Konsekwencją tego jest zazwyczaj wyższy koszt takich pojazdów niż aut benzynowych. Jednak wspomniany wcześniej nieco niższy koszt paliwa zdaniem wielu osób rekompensuje kosztowny zakup. Szczególnie w przypadku częstego pokonywania wielokilometrowych tras.
Podczas porównań diesel a benzyna należy wspomnieć także o generowaniu hałasu. Choć w tej kwestii różnice powoli się zmniejszają, wciąż diesle są o wiele głośniejsze od tzw. benzyniaków. Głośno pracują podczas jazdy, a także mogą wydawać charakterystyczny terkot podczas postoju. Nie dla każdego jest to jednak wada. Część kierowców ceni sobie głośną pracę silnika i lubi, gdy ich pojazd jest słyszalny na drodze.

Benzyna a diesel – wady i zalety silników benzynowych

Oprócz wspomnianej już wcześniej kompatybilności z gazem silniki benzynowe mają kilka innych zalet. Przede wszystkim mniej złożoną i prostszą konstrukcję niż silniki wysokoprężne. Dzięki temu są nie tylko lżejsze, ale często również mniej awaryjne od swoich konkurentów. Co więcej, w przypadku wystąpienia usterki nierzadko naprawa wiąże się z zauważalnie niższymi kosztami reperacji niż w przypadku diesli. Pomimo mniejszej awaryjności są jednak mniej trwałe i wytrzymałe na eksploatację.
Kolejną różnicą jest praca w niskich i bardzo niskich temperaturach. Z uwagi na obecność zapłonu iskrowego i dynamicznego wejścia na wysokie obroty, szybko się nagrzewają i najczęściej nie mają trudności z odpaleniem w czasie zimowych mrozów. Z uwagi na charakter swojej pracy doskonale sprawdzają się na krótkich dystansach, a także podczas jazdy po mieście, gdzie trudno o płynne i dynamiczne poruszanie się.
Innym argumentem w dyskusji diesel czy benzyna jest fakt, że choć diesle na dłuższą metę zużywają mniej paliwa, wytwarzają przy tym większe ilości szkodliwych substancji niż pojazdy benzynowe. Dotyczy to w szczególności starszych pojazdów. Warto wiedzieć, że wprowadzone w 2021 r. normy europejskie dokładnie określają normy spalinowe dla diesli oraz benzyny, a najnowsze modele z silnikami Diesla są uznawane za stosunkowo ekologiczne.

Kiedy warto wybrać diesla, a kiedy benzynę?

Odpowiedź na pytanie, czy lepszym wyborem będzie benzyna, czy diesel, nie jest łatwa i zależy od różnych czynników. Przede wszystkim podczas zakupu nowego pojazdu warto wziąć pod uwagę przewidywany sposób jego eksploatacji. Jeżeli planuje się regularne pokonywanie wielu kilometrów i dużych odległości, bardziej ekonomicznym i optymalnym wyborem będą silniki Diesla. Natomiast w przypadku krótszych dystansów odpowiedniejsze i bardziej opłacalne będą te benzynowe.
Istotną kwestią jest również zakładany budżet. Pojazd z silnikiem Diesla często może być droższy od benzynowego, jednak w określonych warunkach eksploatacyjnych koszty utrzymania mogą być niższe. Inaczej to jednak wygląda w przypadku awarii, których naprawa najczęściej jest znacznie tańsza w przypadku silników benzynowych.
Ostateczny wybór pomiędzy silnikiem benzynowym a silnikiem Diesla zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji oraz stylu jazdy. Przed podjęciem decyzji warto przeprowadzić dokładną analizę i porównać interesujące modele pod kątem wydajności, kosztów zakupu oraz eksploatacji, a także innych czynników, które są w danym momencie istotne.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!