Data publikacji:

Dlaczego docieranie opon jest ważne?

Kupując nowe opony często spotkać się można ze stwierdzeniem, że przez pierwsze kilkaset kilometrów należy zachować szczególną ostrożność podczas użytkowania. Wydaje się to dość paradoksalne, przecież kupiliśmy właśnie nowe opony, prosto z fabryki. Wydawać się może, że taki egzemplarz powinien być najlepszą wersją siebie. Jest to jak najbardziej prawda, jednak aby opona spełniała swoje zadanie w stu procentach, niezbędne jest jej dotarcie. Dlaczego tak się robi? Co ma na celu docieranie opon i czemu jest tak ważne?
docieranie opon

Dlaczego należy docierać opony?

Docieranie opon jest bardzo istotne w przypadku nabycia nowego ogumienia prosto z fabryki. Ważne jest, aby zdarła się zewnętrzna warstwa bieżnika, na której mogą znajdować się substancje, które mogą pogorszyć sterowność i przyczepność.
Skąd się tam biorą? Najbardziej krytycznym momentem produkcji opon jest ich wyjmowanie z pracy wulkanizacyjnej. Opona podczas wulkanizacji może przykleić się do formy. Nieprawidłowe jej wyjęcie spowodować może uszkodzenia ogumienia, które dyskwalifikują je z dalszego procesu jakim jest sprzedaż. Producent nie może dopuścić takiej opony do sprzedaży.
Przyklejenie się do formy może powodować deformacje opony lub uszkodzenia rzeźby bieżnika. Jest to niezwykle trudne, szczególnie dla producenta, gdyż uszkodzona opona to dodatkowe straty materiału, dodatkowy nakład pracy i straty spowodowane jej wytworzeniem. Ponadto producentom zależy, aby czas między potencjalnym czyszczeniem form był jak najdłuższy, gdyż każdy przestój generuje dodatkowe problemy. W skrajnych, ekstremalnych przypadkach uszkodzeniu ulega również forma, co spowalnia pracę zakładu i wymaga dodatkowych nakładów finansowych na wymianę części.
Aby bezpiecznie usunąć oponę z prasy i zapobiegać jej uszkodzeniom, stosuje się specjalne środki ułatwiające jej wyjęcie. Szczególnie istotne są w przypadku tworzenia najnowszych modeli, które posiadają coraz bardziej ulepszone, ale skomplikowane wzory bieżnika, coraz to nowsze mieszanki gumowe oraz technologie, które mają jeszcze bardziej udoskonalić opony. Faktem jest, że z reguły ilość środka ułatwiającego wyjęcie, który znajduje się na zewnętrznej warstwie opony, jest niewielka, jednak profilaktycznie przestrzega się i zaleca docieranie nowego ogumienia.  
Dobrym przykładem pokazującym, że coś jest na rzeczy jest proces docierania nowych opon, który wykonywany jest nawet przez producenta czy testera podczas próby testowania nowego ogumienia. Przeprowadza się go na dystansie około 100-120 km przed poddaniem opon różnego rodzaju testom. Skoro nawet producent dla pewności przeprowadza taki zabieg, oznacza to, że kierowca, który dopiero co zakupił opony, tym bardziej powinien to zrobić.

Docieranie opon samochodowych – jak zrobić

Najczęstszą różnicą w zachowaniu opony, jaką zaobserwowano przed jej dotarciem, jest wydłużona droga hamowania. Jest to bardzo ważny parametr, który znacznie odróżnia opony od siebie. Krótka droga hamowania to parametr odpowiadający za bezpieczeństwo na drodze. 
Proces docierania nowych opon samochodowych nie jest skomplikowany. Tak naprawdę odbywa się on samoistnie podczas ich użytkowania. Zleca się ostrożniejszą jazdę na nowych oponach przez około 700-800 kilometrów. Po tym czasie obecność dodatkowych środków na powierzchni opony powinna być znikoma, lub nie powinno być ich już wcale.
Co oznacza ostrożniejsza jazda? Przede wszystkim zachowanie umiarkowanej prędkości i unikanie gwałtownego przyspieszania pojazdu. Zaleca się również docieranie opon na suchej nawierzchni, możliwie unikając użytkowania w mokrych warunkach. Tak jak wyżej wspomnieliśmy, najczęściej obecność środków wulkanizacyjnych wpływa na wydłużenie drogi hamowania, dlatego przez okres docierania opon warto unikać gwałtownego hamowania.
Kupując nowe opony, warto je dotrzeć podczas jazdy. Dla osób, które dużo podróżują, podane 800km nie jest bardzo dużą odległością, dlatego warto poświęcić ten czas dla swojego bezpieczeństwa i pozwolić oponom na odblokowanie swojej najlepszej strony.
Zdjęcie: Envato Elements