Data publikacji:

Co oznaczają drgania kierownicy przy hamowaniu?

Wibracje na kierownicy przy hamowaniu? Jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć? Dlaczego podczas hamowania drży kierownica? Co oznaczają drgania kierownicy przy hamowaniu? Zobacz najczęstsze przyczyny tego zjawiska i możliwe rozwiązania problemu.

Co oznaczają drgania kierownicy przy hamowaniu?

Odczuwasz tak zwane bicie kierownicy przy hamowaniu z dużej prędkości albo nawet z niewielkiej prędkości? Jeśli po raz pierwszy w samochodzie spotkasz się z tą reakcją, to nie dziwi nas, że jesteś zaskoczony i zaniepokojony.
Co robić? W chwili odczuwania drgań nie panikuj, bo możesz doprowadzić do poważnego wypadku! Drgania kierownicy to znak, że coś w aucie nie pracuje tak jak należy. Podczas obecnej jazdy nie martw się tym zbytnio, ale też nie zwlekaj z wizytą u mechanika samochodowego. Nie ignoruj problemu, a sprawdź w serwisie, co oznaczają drgania kierownicy przy hamowaniu.

Skąd się bierze bicie kierownicy przy hamowaniu?

Zwichrowane tarcze hamulcowe. To zwykle one są odpowiedzialne za drżenie kierownicy. Jak są one niesprawne, to wówczas trzęsie kierownicą przy hamowaniu. 

Wibracje przy hamowaniu – przyczyna – niesprawne tarcze hamulcowe

Tarcze hamulcowe mogą się odkształcać w toku użytkowania. Jeżeli ich grubość nie spełnia już standardów, przestają być sprawne. Jeśli auto ma mały przebieg, to przyczyny odkształcenia tarcz hamulcowych szukaj między innymi w problemie z tylnymi hamulcami lub problemie z zawieszeniem. Przyczyną może być też obciążenie cieplne. 

Drgania kierownicy podczas jazdy – problemy z kołami przednimi

Wibracje na kierownicy wskazują, że problem może tkwić w kołach przednich. W przypadku problemu z kołami na osi tylnej, wibracje mogą być odczuwalne w całym samochodzie. Co robić, gdy podejrzewasz, że za wibracje przy hamowaniu odpowiadają koła?
  • Sprawdź wyważenie kół – zastanawiające jest to, że wystarczy, że koła przed wyważeniem nie zostaną dokładnie oczyszczone, a… szybko może dojść do wibracji na kierownicy i na całym nadwoziu.
  • Sprawdź felgi – krzywa felga to często przyczyna odczuwania drgań na kierownicy.
  • Sprawdź stan opon – uszkodzenie struktury wewnętrznej ogumienia lub wyraźne wybrzuszenie na bieżniku opony to już wystarczające powody do tego, by odczuwać, że drży kierownica przy hamowaniu.
  • Sprawdź, czy koło zostało dobrze zamontowane – przyczyną drgań na kierownicy często jest nieprawidłowo zamontowane koło (niedopasowanie koła do felgi lub zwykłe niedokręcenie śrub mocujących).

Drgania kierownicy przy hamowaniu? Zbadaj stan amortyzatorów i zawieszenia

Wibracje na kierownicy są charakterystyczne dla samochodów mocno eksploatowanych i zaniedbanych. Drżenie kierownicy możesz zaobserwować zwłaszcza, jeśli będzie ono połączone z luzami w zawieszeniu i układzie kierowniczym. Jeśli luz w zawieszeniu i układzie kierowniczym okaże się wyczuwalny w czasie postoju, to podczas jazdy będzie to skutkowało wyraźnymi wibracjami na kierownicy. Sprawdź stan amortyzatorów i zawieszenia u zaufanego mechanika samochodowego. 

Co robić, gdy drży kierownica przy hamowaniu?

Bicie kierownicy przy hamowaniu możesz zdiagnozować i umiejscowić źródła jego pochodzenia samodzielnie. Jeśli jednak wykluczysz wszystkie opcje, o których piszemy powyżej, nie pozostaje ci nic innego, jak udać się do serwisu samochodowego. Mechanik krok po kroku przetestuje wszystkie najważniejsze układy w samochodzie. Być może przyczyna drżenia kierownicy ma inne źródła niż te, które podajemy w naszym artykule. Oddaj auto w zaufane ręce, by uniknąć późniejszych rozczarowań i ciągłych wizyt u mechanika. 
Zdjęcie: rozum / Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.