Data publikacji:

Dunlop Winter Response 2. Opona zimowa klasy premium

Opony są jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia każdego auta niezależnie od jego klasy, wielkości czy intensywności użytkowania. Szczególną uwagę warto zwrócić na modele klasy premium, które wyróżniają się wykonaniem na najwyższym poziomie i zastosowaniem najnowocześniejszych technologii. Jednym z modeli polecanych osobom, którym zależy na wytrzymałości, bezpieczeństwie i jakości ogumienia, są opony zimowe Dunlop Winter Response 2. Sprawdź, czym charakteryzują się te opony i dlaczego warto wybrać je jako element wyposażenia swojego auta.
dunlop winter response 2

Na co zwrócić uwagę, wybierając opony zimowe?

Wybór opon zimowych powinien być poprzedzony namysłem i porównaniem kilku modeli. Warto sprawdzić chociażby ranking opon zimowych. Równie istotne są indywidualne potrzeby osób chcących zakupić tego typu ogumienie. Na rynku dostępne są trzy klasy opon.
Najtańsze modele to klasa budżetowa. Modele te zazwyczaj wykonane są z zastosowaniem nieco starszych technologii i oferują sprawdzone, choć nie najnowsze rozwiązania. Jednocześnie są to opony znajdujące się na najniższej półce cenowej.
Warto jednak podkreślić, że nie oznacza to, iż tego typu ogumienie nie sprawdzi się w warunkach zimowych. Jest mnóstwo kierowców, którzy korzystają z auta na krótkich dystansach czy jedynie na dojazdy do pracy znajdującej się kilka kilometrów od miejsca zamieszkania. Wiele osób też wykorzystuje samochody tylko do jazdy po mieście, sporadycznie udając się w niezbyt odległe trasy. W takich przypadkach niskobudżetowe opony to dobry wybór.
Postawić można także na klasę średnią, która prezentuje modele w doskonałej relacji ceny do jakości ogumienia. Jednak najlepszą jakość, wytrzymałość i parametry prezentują opony klasy premium, które znajdują się na szczycie większości rzetelnych i niezależnych rankingów światowych.
To doskonały wybór dla osób, które w okresie zimowym jeżdżą dużo, poruszają się po terenach mocno ośnieżonych i niebezpiecznych, jak np. drogi z licznymi zakrętami czy przestrzenie górzyste. Jednym z najlepszych wyborów dla kierowców pokonujących zimą długie trasy i jeżdżących odważnie są opony zimowe Dunlop Winter Response 2.

Dunlop – potęga oponiarska z tradycjami

Dunlop to brytyjska marka oponiarska istniejąca od 1888 roku, której siedziba znajduje się w Akron w Stanach Zjednoczonych. Pierwszym sukcesem marki było wynalezienie i opatentowanie pneumatycznej opony rowerowej. Dokonał tego sam założyciel marki – John Boyd Dunlop.
Obecnie Dunlop to jeden z wiodących i cenionych producentów ogumienia na świecie. Dostarcza opony zarówno do aut osobowych, samochodów ciężarowych, autobusów, pojazdów komercyjnych, jak i motocykli.
Jednym z priorytetowych działań marki jest opracowywanie i stosowanie najnowszych technologii w ogumieniu przeznaczonym do codziennej jazdy. Jednym z takich modeli jest Dunlop SP Winter Response 2. Opinie na temat tych opon zimowych skupiają się na podkreśleniu doskonałego komfortu jazdy, wytrzymałości ogumienia oraz bardzo dobrej przyczepności do nawierzchni w trudnych warunkach.
Dunlop słynie z produkcji opon wysokiej oraz najwyższej klasy. Jedną z najnowszych technologii opracowaną w laboratoriach firmy jest system Touch Technology, dzięki któremu opony wykazują perfekcyjną przyczepność do nawierzchni oraz gwarantują doskonałą kontrolę kierującego nad autem. Ponadto opony Dunlop wyróżnia nawet o 50% niższy poziom generowanego hałasu wewnątrz auta, dzięki stosowaniu specjalnej pianki poliuretanowej umieszczonej wewnątrz ogumienia.
Warto wiedzieć, że popularne zjawisko aquaplaningu odkryte zostało właśnie przez specjalistów marki Dunlop, a w 1972 roku firma zapoczątkowała rozwój technologii RunOnFlat, dzięki której po przebiciu opony możliwe jest kontynuowanie jazdy. W opony Dunlop fabrycznie wyposażane są samochody m.in. takich marek jak Alfa Romeo, Aston Martin, Audi, Honda, BMW, Jaguar, Mercedes-Benz, Nissan, Mitsubishi, Porsche, Skoda, Toyota, Seat.

Dunlop Winter Response 2 – charakterystyka opon

Opony klasy premium przeznaczone są nie tylko do aut luksusowych i sportowych, ale także do modeli kompaktowych i średnich. Idealnym wyborem jest tu ogumienie zimowe Dunlop Winter Response 2. To model niezwykle dynamiczny i świetnie sprawdzający się w warunkach zimowych.
Ogromna precyzja, z jaką prowadzi się auto wyposażone w tego typu opony, to cecha charakterystyczna ogumienia Dunlop. Kierowca posiada pełną kontrolę nad prowadzonym pojazdem, także na zakrętach, podczas nieoczekiwanych manewrów czy też przy nagłej zmianie warunków na drodze.
Opony zimowe Dunlop Winter Response 2 słyną z perfekcyjnej przyczepności zarówno na śniegu, jak i na lodzie. Bieżnik tego modelu wyposażony jest w lamele ułożone pod kątem 45 stopni w części barkowej. Dzięki temu ogumienie doskonale radzi sobie również z jazdą po mokrej nawierzchni i podczas deszczu.
Model Winter Response 2 od Dunlop wyposażony jest także w technologię Snowguide, która skraca drogę hamowania i gwarantuje sprawne przyspieszenie nawet w najtrudniejszych warunkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu powierzchnia styku opony z podłożem jest szersza. Auto zyskuje więc lepszą przyczepność, możliwość zatrzymania bez utraty trakcji oraz ruszanie z miejsca bez poślizgu.
Na stabilizację jazdy i idealnie precyzyjne prowadzenie pojazdu wpływa też centralne żebro bieżnika w oponach Dunlop SP Winter Response 2. Opinie użytkowników oraz niezależnych organizacji i magazynów motoryzacyjnych to potwierdzają. Spośród kierowców, którzy użytkowali opony Winter Response 2, 100% wybrałoby ten model ponownie.

Opony zimowe Dunlop Winter Response 2 – eksploatacja i hamowanie

Bieżnik opon zimowych Dunlop Winter Response 2 wyposażony jest również w asymetryczne rowki odprowadzające wodę oraz kierunkowy wzór bieżnika, który chroni przed zjawiskiem aquaplaningu. Sipe System zastosowany w oponach na krawędzi bieżnika powoduje doskonałe „wgryzienie się” opony w nawierzchnię, co przekłada się na krótką drogę hamowania.
Winter Response 2 od Dunlop to także niska i równomierna ścieralność oraz zmniejszenie oporów toczenia. Auto zatem pali mniej, a same opony zużywają się znacznie wolniej od modeli konkurencyjnych. Nie bez powodu Dunlop Winter Response 2 to ogumienie, które w teście opon zimowych 195/65 R15 przeprowadzonym przez ADAC zdobyło w 2021 roku pierwsze miejsce.

Dunlop Winter Response – „dwójka” kontra „jedynka”

Opona zimowa Dunlop Winter Response 2 to unowocześniona wersja znanego i cenionego modelu Dunlop Winter Response. Co poprawiono w stosunku do poprzedniczki? Przede wszystkim udało się znacząco zwiększyć przyczepność – nowy bieżnik dużo lepiej radzi sobie na mokrej nawierzchni oraz śniegu.
W praktyce „dwójka” jest nieco lepsza pod prawie każdym względem. Obniżono opory toczenia i właściwości jezdne i zwiększono wytrzymałość. Jedynym parametrem, który nieznacznie się pogorszył jest hałas zewnętrzny, który w stosunku do pierwszego modelu wzrósł o kilka decybeli. Jest to jednak wynik zastosowania bardziej skomplikowanej rzeźby bieżnika i zwiększenia liczby lameli i klocków.

Największe zalety oraz wady

Atuty modelu Dunlop Winter Response 2 najlepiej wymieniać na podstawie ocen wystawionych przez samych kierowców. Dlatego też list zalet oparta została w głównej mierze o komentarze i opinie wystawione przez użytkowników na forach i stronach motoryzacyjnych. Najważniejszymi atutami są:
  • Niska ścieralność i duża wytrzymałość
  • Doskonałe zachowanie na śniegu i mokrej nawierzchni
  • Wysoka precyzja kierowania
  • Duży komfort jazdy

Etykieta unijna dla rozmiaru 155/65 R14

Opony Dunlop praktycznie od zawsze cenione były za bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Rzut oka na etykietę unijną pozwala zauważyć, że również w przypadku modelu Dunlop Winter Response 2 parametry są adekwatne do kosztu zakupu. Pod względem oporów toczenia, opona zasłużyła na ocenę E, zapewniając stosunkowo dobrą ekonomikę jazdy. W stosunku do pierwszej wersji przekłada się to na kilkuprocentowy spadek spalania.
Główną zaletą zimowych opon Dunlop Winter Response 2 jest jednak doskonała przyczepność na mokrej nawierzchni. Model otrzymał w tej kategorii ocenę C. Można być zatem pewnym, że zapewni ona bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa na każdej drodze. Żadnych zastrzeżeń nie można też mieć do komfortu jazdy. Kierowcy uważają, że model Dunlop Winter Response 2 jest nieco głośniejszy od poprzedniej wersji, ale nie zmienia to faktu, że do czynienia mamy z oponą, która wciąż przecież jest cicha i gwarantuje wygodną jazdę (66 dB).

Gwarancja

Jednym z powodów, dla których kierowcy chętnie wybierają opony Dunlop jest długa gwarancja. W przypadku modelu Dunlop Winter Response 2 obejmuje ona 5 lat od daty zakupu lub produkcji. Obejmuje wszelkie wady wynikające z jakości materiałów i wykonania oraz ewentualnych błędów produkcyjnych. W przypadku uznania reklamacji, za opony wypłacana jest rekompensata zależna od stopnia zużycia.

Podsumowanie

Opon Dunlop nie trzeba reklamować, bo dobra marka broni się sama. Model Dunlop Winter Response 2 nie jest tu wyjątkiem. Bardzo dobra jakość wykonania i atrakcyjna cena sprawiają, że jest to jeden z lepszych wyborów w klasie premium. Oczywiście zdobyć można ogumienie o jeszcze lepszych parametrach, ale zwykle cena takiego kompletu jest dwu- lub trzykrotnie wyższa. Dunlop Winter Response 2 to zatem opony zimowe dla osób, które cenią jakość i trwałość, ale nie chcą lub nie mogą wydać większych sum pieniędzy.
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!