Data modyfikacji:

Dunlop Winter Response 2

Autor: Łukasz Wulkanista

Opony klasy premium kojarzone są zwykle ze sportowymi samochodami o dużej pojemności silnika, luksusowymi SUVami oraz limuzynami. Prawda jest jednak taka, że z tego typu ogumienia chętnie korzystają też właściciele aut miejskich i kompaktowych – szczególnie gdy chodzi o opony zimowe. Ogumienie premium wyróżnia się doskonałymi parametrami i wysoką trwałością, przez co zapewnia też najwyższy poziom bezpieczeństwa w trudnych warunkach. Jednym z najbardziej cenionych producentów zimowych opon premium jest marka Dunlop. Przyjrzyjmy się zatem bliżej jednemu z prezentowanych przez nią modeli – Dunlop Winter Response 2.

Dunlop Winter Response 2

Spis treści:

 1. Producent
 2. Technologia
 3. Oferta (Lista produktów)
 4. Wyniki testów opon
 5. Porównanie do poprzednika
 6. Wady i zalety
 7. Etykieta EU
 8. Gwarancja
 9. Opinie kierowców
 10. Ocena parametrów
 11. Podsumowanie
 12. Dane techniczne

Koncern zrodzony z dziecięcego rowerka

Początki marki Dunlop są dość nietypowe. Założyciel firmy John B. Dunlop nie opracował bowiem pierwszej opony pneumatycznej z miłości do motoryzacji, ale z troski o wygodę i bezpieczeństwo swojego syna. Dziecko Dunlopa jeździło na rowerku wyposażonym w twarde opony, które nie pozwalały na irlandzkim bruku cieszyć się jazdą. Dunlop opracował więc pewne udogodnienie – opony oklejone zostały cienką warstwą gumy, pod którą wtłoczone zostało powietrze. Tak właśnie narodziła się opona pneumatyczna, która już rok później wykorzystana została w rowerze sportowym. Dunlop widząc, że pomysł ma przyszłość opatentował swoje dzieło i w 1889 roku założył spółkę The Dunlop Pneumatic Tyre Compny. Na początku fabryka produkowała jedynie opony rowerowe, ale w 1910 roku zaczęła się dynamicznie rozwijać w kierunku tworzenia produktów dedykowanych dla przemysłu motoryzacyjnego. Koncern opracował w 1922 roku stalowe wzmocnienia i kordy tekstylne, co pozwoliło tworzyć opony o wysokiej trwałości. W 1948 roku zaprezentowano pierwszą samouszczelniającą oponę bezdętkową. Te i inne wynalazki sprawiły, że do dziś logo tej marki kojarzone jest z innowacją i bardzo wysoką jakością. Opona Dunlop Winter Response 2 jest więc dziełem doświadczonych i utalentowanych inżynierów. Jak sprawdza się ona jednak w praktyce?

Technologie i rozwiązania

Zimowa opona Dunlop Winter Response 2 posiada bieżnik kierunkowy, co gwarantuje bardzo szybkie odprowadzanie wody i gwarantuje doskonałą przyczepność w każdych warunkach. Dzięki zastosowaniu lameli ustawionych pod kątem 45° ogumienie zapewnia także bardzo dobre zachowanie na zakrętach. Bieżnik posiada dużą liczbę rowków, które gwarantują świetną przyczepność na śniegu oraz krótką drogę hamowania. Inżynierowie zaprojektowali rzeźbę bieżnika tak, aby był on maksymalnie uniwersalny i sprawdzał się zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Ważnym elementem modelu Dunlop Winter Response 2 jest też sztywne żebro centralne, które zapewnia doskonały kontakt bieżnika z nawierzchnią. Wpływa to pozytywnie na stabilność jazdy i precyzję prowadzenia pojazdu. Niska i równomierna ścieralność to bardzo ważna rzecz – w modelu Dunlop Winter Response 2 udało się to zrealizować projektując konstrukcję pod kątem równomiernego rozłożenia sił i nacisków. Dzięki nowoczesnej konstrukcji karkasu udało się także zmniejszyć opory toczenia, co wpłynęło na mniejsze zużycie paliwa.
Dunlop Winter Response 2 - bieżnik z bliska

Dunlop Winter Response – „dwójka” kontra „jedynka”

Opona zimowa Dunlop Winter Response 2 to unowocześniona wersja znanego i cenionego modelu Dunlop Winter Response. Co poprawiono w stosunku do poprzedniczki? Przede wszystkim udało się znacząco zwiększyć przyczepność – nowy bieżnik dużo lepiej radzi sobie na mokrej nawierzchni oraz śniegu. W praktyce „dwójka” jest nieco lepsza pod prawie każdym względem. Obniżono opory toczenia i właściwości jezdne i zwiększono wytrzymałość. Jedynym parametrem, który nieznacznie się pogorszył jest hałas zewnętrzny, który w stosunku do pierwszego modelu wzrósł o kilka decybeli. Jest to jednak wynik zastosowania bardziej skomplikowanej rzeźby bieżnika i zwiększenia liczby lameli i klocków.

Największe zalety oraz wady

Atuty modelu Dunlop Winter Response 2 najlepiej wymieniać na podstawie ocen wystawionych przez samych kierowców. Dlatego też list zalet oparta została w głównej mierze o komentarze i opinie wystawione przez użytkowników na forach i stronach motoryzacyjnych. Najważniejszymi atutami są:
 • Niska ścieralność i duża wytrzymałość
 • Doskonałe zachowanie na śniegu i mokrej nawierzchni
 • Wysoka precyzja kierowania
 • Duży komfort jazdy

Etykieta unijna dla rozmiaru 155/65 R14

Opony Dunlop praktycznie od zawsze cenione były za bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Rzut oka na etykietę unijną pozwala zauważyć, że również w przypadku modelu Dunlop Winter Response 2 parametry są adekwatne do kosztu zakupu. Pod względem oporów toczenia, opona zasłużyła na ocenę E, zapewniając stosunkowo dobrą ekonomikę jazdy. W stosunku do pierwszej wersji przekłada się to na kilkuprocentowy spadek spalania. Główną zaletą zimowych opon Dunlop Winter Response 2 jest jednak doskonała przyczepność na mokrej nawierzchni. Model otrzymał w tej kategorii ocenę C. Można być zatem pewnym, że zapewni ona bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa na każdej drodze. Żadnych zastrzeżeń nie można też mieć do komfortu jazdy. Kierowcy uważają, że model Dunlop Winter Response 2 jest nieco głośniejszy od poprzedniej wersji, ale nie zmienia to faktu, że do czynienia mamy z oponą, która wciąż przecież jest cicha i gwarantuje wygodną jazdę (66 dB).

Test opon Dunlop Winter Response 2

Produkty Dunlopa są bardzo cenione i dlatego też bardzo często testowane są przez słynne instytuty badawcze oraz pisma motoryzacyjne. Model Dunlop Winter Response 2 brany był „pod lupę” wielokrotnie i zawsze otrzymywał noty bardzo wysokie. W 2013 opony zimowe w rozmiarze 185/60 R15 testowane były przez ACE/GTÜ oraz ADAC – omawiany model zajął w nich drugie miejsce. To samo dotyczy testu ADAC z roku 214, gdy sprawdzano opony w rozmiarze 175/65 R14. W roku 2015 opona zimowa Dunlop Winter Response 2 znowu trafiła do testu ADAC oraz badań Auto Bild i AutoZeitung. ADAC przyznał oponie w rozmiarze 165/70 R14 trzecie miejsce. Auto Bild dał jej notę „polecana”, a Auto Zietung – „szczególnie polecana”. W 2016 roku model 185/65 R15 zajął otrzymał w teście ADAC ocenę „zadowalająca”. W 2017 roku opony Dunlop Winter Response 2 w rozmiarze 195/65 R15 testował ADAC, Auto Zietung oraz ÖAMTC. W dwóch pierwszych przypadkach oceniono ją jako „zadowalającą”, a w ostatnim – „polecaną”.
Miejsce Organizator Rozmiar testowanych opon Rok
1 miejsce W.T.M.O. Test opon zimowych 185/60 R14 2015
2 miejsce ADAC Ranking opon zimowych 175/65 R14 2014
2 miejsce ACE Najlepsze opony zimowe 185/60 R15 2013
2 miejsce ADAC Test opon zimowych 185/60 R15 2013
3 miejsce ADAC Ranking opon zimowych 165/70 R14 2015
4 miejsce ADAC Test opon zimowych 195/65 R15 2017
4 miejsce Auto Bild TOP 18 opon zimowych 185/60 R15 2015
7 miejsce Auto Zeitung Test opon zimowych 195/65 R15 2013
9 miejsce ADAC Najlepsze opony zimowe 185/65 R15 2016

Gwarancja

Jednym z powodów, dla których kierowcy chętnie wybierają opony Dunlop jest długa gwarancja. W przypadku modelu Dunlop Winter Response 2 obejmuje ona 5 lat od daty zakupu lub produkcji. Obejmuje wszelkie wady wynikające z jakości materiałów i wykonania oraz ewentualnych błędów produkcyjnych. W przypadku uznania reklamacji, za opony wypłacana jest rekompensata zależna od stopnia zużycia.

Opinie kierowców

Przed dokonaniem wyboru warto jeszcze sprawdzić, czy testy profesjonalistów i zapewnienia producenta pokrywają się z oceną użytkowników. Od razu powiedzieć można, że jest to model bardzo udany – kierowcy wystawiają mu średnią ocenę „5+”. W komentarzach najczęściej wymienia się takie zalety, jak doskonała jakość wykonania czy przyczepność:
„Opony zimowe Dunlop Winter Response 2 mam drugi sezon i jestem z nich bardzo zadowolony. Najbardziej podoba mi się w nich to, że można jeździć po każdej drodze. Nieważne czy sucha czy mokra. Na plus jest też powolne ścieranie bieżnika. Jeżdżę raczej spokojnie, więc nie miałem nigdy problemu z poślizgiem czy utratą panowania nad kierownicą.”
Kierowcy doceniają też brak problemów z ruszaniem i przyczepnością na oblodzonych parkingach:
„Nie mam jakiegoś ogromnego doświadczenia z oponami, bo to mój drugi komplet w życiu, ale polecam. Najbardziej podoba mi się, że można bez problemu wyjechać spod domu po śliskim podjeździe albo spod pracy. Koledzy się ślizgają, a ja spokojnie ruszam. Droga hamowania na plus, tak samo jak przyczepność na mokrym.”
Czy znaleźć można jednak jakieś minusy? Komentarze w znacznej większości są bardzo pozytywne, ale uważnie szukając można znaleźć też krytykę:
„Mogłyby być lepsze. Mam zimówki Dunlop Winter Response 2 od roku i mam wrażenie, że przy cieplejszej pogodzie robią się strasznie twarde. Bezpieczeństwa to może nie pogarsza, ale komfort jazdy siada.”

Ocena parametrów

Poniżej zestawienie najważniejszych parametrów bieżnika Winter Response 2.

Podsumowanie

Opon Dunlop nie trzeba reklamować, bo dobra marka broni się sama. Model Dunlop Winter Response 2 nie jest tu wyjątkiem. Bardzo dobra jakość wykonania i atrakcyjna cena sprawiają, że jest to jeden z lepszych wyborów w klasie premium. Oczywiście zdobyć można ogumienie o jeszcze lepszych parametrach, ale zwykle cena takiego kompletu jest dwu- lub trzykrotnie wyższa. Dunlop Winter Response 2 to zatem opony zimowe dla osób, które cenią jakość i trwałość, ale nie chcą lub nie mogą wydać większych sum pieniędzy.

Winter Response 2 - Napis na boku opony

Dane techniczne:

 • Klasa – premium
 • Producent – Dunlop
 • Koncern – Goodyear
 • Kraj produkcji – Unia Europejska, Niemcy
 • Bieżnik – Winter Response 2
 • Poprzednia wersja – Winter Response
 • Następna wersja – brak
 • Rodzaj bieżnika – kierunkowy
 • Przeznaczenie – samochody osobowe
 • Gwarancja – 5 lat od daty produkcji
 • Średnica felgi – od 14 do 15 cali
 • Ilość wariantów – 31
 • Sezon – opony zimowe
 • Produkcja od 2013 roku
 • Cena – od 216 zł za sztukę (rozmiar 195/65 R15)
 • Pełna nazwa – Dunlop Winter Response 2

Inne nazwy:

 • Dunlop SP Winter Response 2 (przedrostek "SP" przed nazwą modelu)
 • Dunlop WinterResponse 2 (łączna pisownia słów "Winter" oraz "Response")
 • Dunlop Winter Response II (rzymski zapis numeru wersji "2")
 • Dunlop Response 2 (pominięcie słowa "Winter")
Zobacz również:

opona zimowa

Nokian WR SUV 4. Technologie, testy, opinie

2022-06-15
Pamiętacie zimowego Nokiana WR SUV 3, który pojawił się na rynku jesienią 2013 roku? W 2018 roku na rynku pojawił się również Nokian WR SUV 4, który od razu podbił serca wielu kierowców oraz uzyskał zadowalające noty w testach opon. Model dostępny jest w bardzo szerokim wyborze wariantów w zależności od rozmiaru, wzmocnienia czy zastosowania technologii Run Flat, którą producent oznacza skrótem "FR". Dowiedz się, wszystkiego, co warto wiedzieć na temat opon Nokian WR SUV 4.
opona zimowa

Opony z kolcami. Kiedy w Polsce można je stosować? 

2022-05-25
Polska jest krajem, który każdego roku w okresie zimowym spotyka się z opadami śniegu i silnym mrozem. Chociaż ciężka zimowa pogoda nie utrzymuje się tak długo jak parę lat temu, wciąż są dni, kiedy zbity śnieg pokryty warstwą lodu zalega na jezdni. Jeśli mieszkamy w południowej Polsce, lub regionach górskich, czy możemy jeździć na oponach z kolcami i co warto o nich wiedzieć?
Austone SP901 225/45 R19 96V XL

Austone SP901 225/45 R19 96V XL

2022-01-28
Porównujemy oferty 28 sklepów z oponami zimowymi firmy Austone w rozmiarze 225/45R19. Zobacz gdzie kupić opony SP901 w najniższej cenie. Sprawdź opinie kierowców, przejrzyj wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji i zdjęcia bieżnika. Przeczytaj opis modelu oraz informacje o producencie. Zobacz co przedstawia etykieta unijna, jakie jest przeznaczenie czy rodzaj bieżnika wybranego produktu. Sprawdź jak kształtuje się aktualna cena opon.Co oznacza zapis "96 V XL" w nazwie opony?
Austone SP901 225/45 R18 95W XL

Austone SP901 225/45 R18 95W XL

2022-01-28
Porównujemy oferty 27 sklepów z oponami zimowymi firmy Austone w rozmiarze 225/45R18. Zobacz gdzie kupić opony SP901 w najniższej cenie. Sprawdź opinie kierowców, przejrzyj wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji i zdjęcia bieżnika. Przeczytaj opis modelu oraz informacje o producencie. Zobacz co przedstawia etykieta unijna, jakie jest przeznaczenie czy rodzaj bieżnika wybranego produktu. Sprawdź jak kształtuje się aktualna cena opon.Co oznacza zapis "95 W XL" w nazwie opony?
Austone SP901 235/35 R19 91W XL

Austone SP901 235/35 R19 91W XL

2022-01-28
Porównujemy oferty 32 sklepów z oponami zimowymi firmy Austone w rozmiarze 235/35R19. Zobacz gdzie kupić opony SP901 w najniższej cenie. Sprawdź opinie kierowców, przejrzyj wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji i zdjęcia bieżnika. Przeczytaj opis modelu oraz informacje o producencie. Zobacz co przedstawia etykieta unijna, jakie jest przeznaczenie czy rodzaj bieżnika wybranego produktu. Sprawdź jak kształtuje się aktualna cena opon.Co oznacza zapis "91 W XL" w nazwie opony?
Austone SP901 235/45 R18 98V XL

Austone SP901 235/45 R18 98V XL

2022-01-28
Porównujemy oferty 23 sklepów z oponami zimowymi firmy Austone w rozmiarze 235/45R18. Zobacz gdzie kupić opony SP901 w najniższej cenie. Sprawdź opinie kierowców, przejrzyj wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji i zdjęcia bieżnika. Przeczytaj opis modelu oraz informacje o producencie. Zobacz co przedstawia etykieta unijna, jakie jest przeznaczenie czy rodzaj bieżnika wybranego produktu. Sprawdź jak kształtuje się aktualna cena opon.Co oznacza zapis "98 V XL" w nazwie opony?