Opony Dunlop

Pierwszym testerem opon Dunlop był kilkuletni synek Johna Boyda Dunlopa, założyciela przedsiębiorstwa, a z wykształcenia weterynarza. Obserwując jak chłopiec z trudem przemierza wyboistą drogę dziecięcym rowerkiem wyposażonym w twarde, gumowe koła, ojciec wpadł na nowatorski pomysł. W miejsce sztywnych opon zainstalował wypełnione powietrzem cienkie paski gumy. Rok później kolarz Willie Hume zwrócił uwagę obserwatorów z całego świata na opony Dunlop, zwyciężając na nich we wszystkich zawodach. Mała fabryka w Dublinie szybko przestała zaspakajać potrzeby wzrastającej klienteli, toteż jej właściciel zdecydował się na otwarcie kolejnej w Hanau. Produkcja nabrała rozpędu, a marka zaczęła zdobywać uznanie w całej Europie, a potem także w innych zakątkach świata.

Obecnie firma posiada zakłady produkcyjne na trzech kontynentach (w Stanach Zjednoczonych, Japonii oraz państwach Europy). Nie ominęła jej tendencja konsolidacyjna na rynku oponiarskim. Pod koniec lat ‘90 na zasadach joint venture weszła w skład sześciu przedsiębiorstw tworzących koncern Goodyear Tire & Rubber Company. Pod szyldem Dunlop powstają opony z klasy premium, zarówno zimowe, letnie, jak i całoroczne. Oferta uwzględnia większość popularnych typów samochodów (m.in. osobowe, 4×4, dostawcze), ale też motocykle, skutery itd. Przygoda marki ze sportem nie skończyła się natomiast wraz z sukcesami Williego Hume’a. Zaufanie do niej opłaciło się wielu kierowcom rajdowym, a także tym, którzy swoich sił próbują na torach wyścigowych. Największa sławę przyniósł jej jednak 24-godzinnym wyścigu w Le Mans, gdzie jest główną marką wyposażającą uczestników.

W przypadku opon osobowych, dostawczych, z napędem na cztery koła oraz motocyklowych okres gwarancyjny trwa 60 miesięcy. Naliczanie zaczyna się od momentu zakupu lub produkcji, inaczej niż w przypadku ogumienia ciężarowego tej samej firmy. Tutaj opony Dunlop muszą być kupione w okresie 48 miesięcy lub wyprodukowane w ciągu 60. Na pozytywne rozpatrzenie reklamacji mogą liczyć posiadacze tych opon, w których stwierdzi się wady związane z wykonawstwem, materiałami lub konstrukcją.