Data publikacji:

Ecodriving. Jak jeździć ekologicznie?

Bycie eko oraz ogólne ekologiczne podejście do życia to nie tylko mocny trend utrzymujący się stale w ciągu ostatnich lat, ale przede wszystkim jest to dobra i powszechnie stosowana praktyka, która niesie ze sobą wiele korzyści. Chociaż dla niektórych podróżowanie samochodem nie ma wiele wspólnego z byciem ekologicznym, to ecodriving w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność.
ecodriving
Coraz większa świadomość o stanie powietrza w miastach oraz wiele różnych zanieczyszczeń, które spowodowane są nieekologiczną jazdą, zachęca coraz więcej kierowców do wprowadzenia w swoje codzienne życie zasad zwanych ecodriving.
Ekologiczna jazda samochodem, oprócz oczywistych, ekologicznych zalet, ma także szereg zalet dodatkowych, które są dobre dla portfela kierowcy oraz dla jego samochodu.
Czym właściwie jest ecodriving oraz jakie podstawowe zasady tego nurtu warto wprowadzić w życie? Aby poznać odpowiedzi na te pytania i tym samym wprowadzić zmiany ograniczające emisję dwutlenku węgla podczas jazdy, warto zapoznać się z treścią poniższego artykułu.

Ecodriving — czym jest?

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez samochodów, dlatego na stałe wpisały się one jako część codziennego życia. Miliony osób na świecie każdego dnia pokonują samochodem różne odległości, jednak wciąż wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie niesie ze sobą nieekologiczna jazda samochodem.
Coraz większa świadomość ekologiczna wśród kierowców sprawia, że wielu z nich decyduje się wprowadzić w swoje codzienne życie kilka kluczowych zasad ecodrivingu. Czym jest ecodriving i dlaczego tak ważne jest, aby coraz więcej kierowców się na niego zdecydowało?
Za pojęciem ecodriving stoi zarówno ekologiczna, jak i ekonomiczna jazda samochodem. Ekologiczna jazda pozwala znacząco zmniejszyć emisje szkodliwych substancji wytwarzanych podczas jazdy, które trafiają do atmosfery. Z kolei ekonomiczna jazda pozwala na widoczne zmniejszenie zużycia paliwa. W przeliczeniu na liczby, ekonomiczna jazda może dać nawet o 25% mniejsze zużycie paliwa, co z pewnością pozytywnie odbije się na portfelu kierowcy. Ecodriving w skrócie to nowy styl prowadzenia auta, który polega na świadomej, płynnej i przewidywalnej jeździe.

Ekonomiczna jazda samochodem — podstawowe zasady

Coraz więcej kierowców wprowadza w swoje codzienne życie zasady ecodrivingu i dzięki tym robią dużą przysługę planecie oraz swojemu własnemu portfelowi. Które z założeń ecodrivingu są kluczowe i warto się na nie zdecydować? Poniższa lista z pewnością rozwieje te wątpliwości.
  • Wyruszając w trasę, warto zaplanować ją tak, aby unikać ostrych hamowań i przyśpieszeń. Ekologiczna jazda zakłada jedynie łagodne posługiwanie się gazem i hamulcem. Aby wprowadzić tę zasadę do swojego samochodu, warto zwracać większą uwagę na otoczenie, aby móc wcześnie i delikatnie hamować lub przyśpieszać.
  • Hamowanie powinno w większości odbywać się dzięki mocy silnika, bez zbędnego wciskania pedału sprzęgła i gazu.
  • Samochód podczas jazdy nie powinien być obciążony, dlatego należy wyciągnąć z niego wszystkie zbędne do podróży rzeczy. Dzięki temu zmniejszy się waga całkowita samochodu, a co za tym idzie, podczas jazdy auto zużyje znacząco mniej mocy i paliwa.
  • Korzystanie z tempomatu to także dobra praktyka, z której korzysta coraz więcej kierowców. Tempomat sprawdzi się szczególnie podczas długich podróży, ponieważ pozwala na ustawienie stałej prędkości jazdy bez konieczności ciągłego operowania pedałem gazu i sprzęgła. Ekonomiczna jazda samochodem jasno wskazuje, że jednakowa prędkość pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa.
  • Odpalanie samochodu także ma znaczenie dla nurtu ecodriving, dlatego powinno się to odbywać bez wciśniętego pedału gazu.
  • Klimatyzacja, chociaż często bywa konieczna, jest przez wiele osób nadużywana. Ecodriving zakłada unikanie włączania klimatyzacji w sytuacji, kiedy nie jest ona niezbędna do utrzymania wysokiego komfortu jazdy.
  • W przypadku zatrzymania samochodu, które będzie trwało dłużej niż 30 sekund, warto na ten czas zgasić silnik.
  • Podczas jazdy po mieście, warto pamiętać, aby nie dojeżdżać do skrzyżowań na luzie.

Ecodriving — inne aspekty

Ecodriving odnosi się nie tylko do sposobu prowadzenia auta, ale ma także inne założenia, które warto spełnić, aby cieszyć się ekonomiczną jazdą samochodem. Aby widocznie zmniejszyć zużycie paliwa, warto zadbać o utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponach. Wbrew pozorom, niedopompowane opony mają duży wpływ na komfort jazdy i emisję spalin. Co więcej, regularnej kontroli powinny podlegać także filtry umieszczone w samochodzie, takie jak filtry paliwa oraz filtry powietrza. Te elementy powinny być regularne wymieniane, ponieważ zabrudzone filtry mają duży wpływ na wzrost zużycia paliwa.
Innym, niezwykle ważnym aspektem jest paliwo, wlewane do baku samochodu. Warto zadbać o to, aby tankować swoje auto paliwem najlepszej jakości. Złej jakości paliwo nie tylko ma negatywny wpływ na silnik samochodu, ale także zanieczyszcza inne jego części.

Na jakich obrotach jeździć dieslem?

Właściciele samochodów napędzanych dieslem powinni wiedzieć, jaka jest optymalna wartość obrotów, którą należy utrzymać podczas jazdy. Auto z takim silnikiem jest wyjątkowo wrażliwe, dlatego na wciśnięcie pedału gazu reaguje niemal natychmiast.
Maksymalny moment obrotowy w samochodach tego typu to ok. 1500 obr./min, dlatego należy utrzymywać podczas jazdy taki wynik. Utrzymywanie stałej prędkości i obrotów jest nie tylko ekologiczne, ale także bezpieczne dla samochodu.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!