Data publikacji:

Czym jest kontrolka EPC?

Kontrolki na desce rozdzielczej auta nie znalazły się tam bez powodu. Ich głównym zadaniem jest informowanie kierowcy o stanie pojazdu i ewentualnych usterkach, które wymagają mniej lub bardziej pilnej reakcji. Dzięki ich położeniu osoba prowadząca samochód ma zawsze dobry pogląd na sytuację techniczną pojazdu. Co w sytuacji, gdy zapali się kontrolka EPC? Co to takiego i jak zareagować? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
kontrolka epc

Kontrolka EPC – co to jest?

Przede wszystkim EPC w samochodzie to sygnał, którego nie należy ignorować. Może prowadzić do poważniejszych i kosztowniejszych usterek, w tym nawet do obniżenia komfortu i bezpieczeństwa jazdy oraz problemów z odpaleniem auta.
Angielski skrót EPC oznacza Electronic Power Control. Jak możesz się domyślać, kontrolka jest bezpośrednio związana z elektronicznym systemem sterowania silnikiem. Oznacza usterkę związaną z elektronicznym systemem przepustnicy albo innymi elementami, które sterują pracą nie tylko silnika, ale także układu hamulcowego czy ESP, czyli systemu stabilizacji toru jazdy pojazdu.
Co ciekawe, EPC to kontrolka, którą można spotkać głównie w samochodach z oferty grupy VAG. Mowa o takich markach jak:
  • Seat,
  • Volkswagen,
  • Audi,
  • Skoda.
  • Czasami EPC pojawia się również w samochodach marki Mercedes.

    EPC – dlaczego zapala się kontrolka?

    Istnieje całkiem długa lista sytuacji, w których zapala się kontrolka EPC w samochodzie. Do najważniejszych z nich zaliczają się:
  • usterka przepustnicy – jeśli element jest uszkodzony lub po prostu zabrudzony, to może wpływać negatywnie na pracę silnika, ograniczając moc jego działania;
  • awaria czujników pedału gazu – usterka nawet jednego z nich może powodować brak reakcji pojazdu na naciskanie pedału przyspieszenia;
  • problem z czujnikami hamulcowymi – kontrolka EPC może zaświecić się w sytuacji, gdy system wykryje problem z czujnikami pedału hamulca;
  • uszkodzenie układu zapłonowego – może być to np. awaria świec lub cewek zapłonowych, która obniży sprawność silnika i uniemożliwi mu prawidłową pracę;
  • nieprawidłowe działanie systemu ABS lub ESP – w niektórych przypadkach awaria systemu stabilizacji toru jazdy może być przyczyną zaświecenia się kontrolki EPC w samochodzie;
  • błąd w oprogramowaniu sterowników silnika – problem może wynikać albo z nieaktualnej wersji, albo z błędów w działaniu oprogramowania odpowiedzialnego za sterowanie jednostką napędową.
  • Dodatkowo EPC może zaświecić się w innych sytuacjach, np. w wyniku awarii układu wtryskowego, paliwowego lub bezpieczników.

    Co zrobić, jeśli zaświeci się kontrolka EPC w samochodzie?

    Wiesz już, dlaczego zapala się EPC w samochodzie. Czas sprawdzić, co należy zrobić, gdy tak się stanie. Przede wszystkim znajdź bezpieczne miejsce i się zatrzymaj. Jeżeli oprócz niej zauważysz symbol „check engine”, to znak, aby jak najszybciej skontaktować się z mechanikiem i umówić się na wizytę w serwisie.
    Mimo to zapalenie się EPC nie oznacza automatycznie, że masz przerwać podróż. Jeżeli jesteś w trasie, możesz jechać dalej, zwłaszcza jeśli samochód funkcjonuje normalnie. Nie oznacza to, oczywiście, że masz rezygnować z wizyty u mechanika – specjalista musi obejrzeć pojazd i zdiagnozować awarię. Jeśli jednak zauważysz dodatkowe problemy, np. brak reakcji na gaz albo problem z hamulcami – przerwij podróż. 

    EPC w trasie – jak usunąć błąd?

    Będąc w trasie, z dala od warsztatu samochodowego, możesz spróbować samodzielnie zdiagnozować i usunąć usterkę (o ile nie jest poważna). Dobrym pomysłem jest między innymi sprawdzenie i wyczyszczenie przepustnicy oraz skontrolowanie poziomu płynów eksploatacyjnych.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka