Data publikacji:

Jakie felgi do Kia Sportage?

Jak wybrać odpowiednie felgi dla Kia Sportage, biorąc pod uwagę styl, rozmiar, bezpieczeństwo i wytrzymałość? Znajdziesz tu praktyczne wskazówki i porady dotyczące doboru felg, które będą najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom i preferencjom. Dowiedz się, jakie modele felg będą najlepiej pasować do Twojego samochodu, aby cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą, a jednocześnie podkreślić jego styl i charakter.
felgi do kia sportage
Kia Sportage jest samochodem sportowo-użytkowym w typie SUV-a. Zaraz obok Kia Sorento jest drugim modelem bardziej uterenowionego, małego samochodu tego koreańskiego producenta. Pierwsza generacja tego samochodu pojawiła się na rynku motoryzacyjnym w 1993 roku i produkowana była nieprzerwanie aż do 2004. Przeznaczona była głównie do trudniejszego, pozamiejskiego terenu, jednak dobrze radziła sobie w na miejskich drogach. Wyższe zawieszenie i budowa zaczerpnięta prosto od terenowych aut wprowadziły innowacyjne rozwiązania i zapoczątkowały produkcję terenowych aut marki Kia. Kolejna generacja samochodu Kia Sportage produkowana była w latach 2004-2010. Model ten był dużo większy od pierwszej odsłony i przeznaczony głównie do miejskiej jazdy. Wyglądem i przystosowaniem przypominał dzisiejsze SUV-y i dużo gorzej radził sobie podczas jazdy terenowej. Po 2010 roku światło dzienne ujrzała trzecia generacja coraz bardziej popularniejszej Kia Sportage, która całkowicie odmieniła ten model. Zmiany dotyczyły prawie wszystkiego. Począwszy od wielkości, przez wyposażenie i wizerunek wnętrza. Zmianom ulegały również felgi i rozmiary kół, w które wyposażane były Kia Sportage. Do dzisiaj produkowane są kolejne dwie odsłony kultowego koreańskiego SUV-a. od 2015 roku czwarta generacja i od 2021 roku piąta. Jakie felgi dobrać do Kia Sportage, aby pasowały do konkretnej odsłony?

Felgi w Kia Sportage

Fabrycznie dopasowane felgi do Kia Sportage mogą różnić się między sobą w zależności od konkretnej generacji. Przed zakupem warto zapoznać się z parametrami, które przy doborze felg są bardzo istotne. Szerokość, średnica, rozstaw śrub i współczynnik osadzenia ET decydują o tym, czy dana felga pasować będzie do konkretnego samochodu. Pierwsze generacje Kia Sportage dedykowały mniejsze rozmiary felg. Różnią się one od współczesnych również rozstawem śrub. Zakup nieodpowiednich felg skutkować będzie brakiem możliwości dopasowania ich do piasty koła. O ile felgi ze zbyt dużym otworem centralnym można skorygować specjalnymi pierścieniami centrującymi, o tyle za małe mogą stanowić problem z montażem. W takiej sytuacji można poddać je toczeniu i powiększyć otwór środkowy. Jednak nie wszystkie felgi można potraktować w ten sposób. Niewłaściwe toczenie spowodować może uszkodzenia lub zmiany geometrii felgi, a co za tym idzie, sprawić, że będzie ona niesprawna.
Jeśli szukasz felg dla swojego Kia Sportage, warto rozważyć wiele różnych opcji, aby wybrać te, które będą najlepiej pasować do Twojego stylu i potrzeb. Na przykład, jeśli cenisz sobie elegancki wygląd, możesz zdecydować się na felgi ze spiłkami lub chromowane. Natomiast jeśli preferujesz sportowy styl, warto zastanowić się nad felgami z dużymi otworami na środku lub z ciemnymi wykończeniami.
Istotne jest również, aby wybrać felgi o odpowiednim rozmiarze i pasujące do Twojego modelu Kia Sportage. Najlepiej zawsze kierować się wskazaniami producenta i zasięgnąć opinii specjalisty.
Nie zapominaj również o bezpieczeństwie na drodze i wybierz felgi wykonane z trwałych i odpornych materiałów, które zapewnią Ci bezpieczną i wygodną jazdę.

Rozmiary felg w Kia Sportage

Średnica

Średnica felg w Kia Sportage może mieć od 15, do aż 21 cali. Najmniejsze rozmiary stosowane były w modelach pierwszej generacji, większe natomiast stosuje się do dziś w pozostałych odsłonach. Najpopularniejsze rozmiary, które pasują do większości modeli koreańskiej Kia Sportage to 16”, 17” i 18”. Większe modele stanowią fabryczne wyposażenie znacznej części najnowszej odsłony Kia Sportage, które produkowane są od 2021 roku.

Rozstaw śrub

Rozstaw śrub zarówno w stalowych, jak i aluminiowych felgach jest taki sam. Pierwsza generacja Kia Sportage posiadała rozstaw 5x139.7, pozostałe klasy od drugiej do piątej mają jednakowy rozstaw – 5x114.3, co sprawia, że felgi do Kia Sportage są uniwersalne i stosowane mogą być również w innych samochodach.

Szerokość

Najwięcej różnic widać w szerokości felgi. Pierwsza generacja Kia Sportage posiadała dedykowane obręcze o szerokości 6 cali, druga i trzecia do 6.5 cala, czwarta do nawet 7 cali. Najnowsze modele pozwalają na montaż felg o szerokości w przedziale 6.5 do nawet 9.5 cala. Te największe najczęściej spotykane są w modelach wyprodukowanych w latach od 2014 do 2018.

Współczynnik ET

Głębokość osadzenia felgi, czyli współczynnik ET dla Kia Sportage mieści się od 30 do nawet 53mm. Dobierając oponę z takiego przedziału mamy pewność, że pasować będzie do naszego auta.
Zdjęcie: Envato Elements