Data publikacji:

Folia do przyciemniania szyb – jaką wybrać? Jak założyć? Jak zdjąć?

Każdy właściciel samochodu chce, aby jego pojazd wyglądał jak najlepiej i zapewniał jak największy komfort podczas jazdy. Z tego powodu wielu zmotoryzowanych decyduje się na oklejanie szyb w samochodzie.
folia do przyciemniania szyb
Aby wykonać taki zabieg, niezbędna jest folia do przyciemniania szyb, jednak wiele osób nie wie, jaką folię wybrać oraz czym się kierować podczas takiego zakupu.
Poniższy artykuł z pewnością ułatwi ten wybór oraz podpowie, co jest ważne podczas wyboru folii. W treści artykułu można znaleźć także informacje o rodzajach folii do przyciemniania szyb oraz krótką instrukcję ułatwiającą założenie folii przyciemniającej na szyby we własnym zakresie.

Czy przyciemnianie szyb w samochodzie jest zgodne z obowiązującymi przepisami?

Każdy kierowca jest zobowiązany do znajomości przepisów, nie tylko tych dotyczących ruchu drogowego, które są niezbędne podczas jazdy samochodem, ale także tych przepisów, które mówią o możliwościach wprowadzenia zmian w wyglądzie swojego samochodu.
Folia do oklejania szyb to popularna metoda na urozmaicenie wyglądu samochodu, jednak przed jej zastosowaniem warto poznać przepisy prawne regulujące taką możliwość.
Podstawową informacją, jaką należy zdobyć przed zakupem folii, jest to, czy wybrany model posiada atesty oraz certyfikat Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, ponieważ jedynie taka folia do przyciemniania szyb jest w Polsce dopuszczona do użytkowania przez właścicieli samochodów.
Istotną informacją jest także to, o ile zgodnie z przepisami można przyciemnić szyby. Obecnie obowiązujące przepisy mówią, że przepuszczalność nie może być mniejsza niż 75%, ponieważ pole widoczności musi być zachowane na poziomie 180 stopni. Warto pamiętać także o tym, że niewłaściwe przyciemnienie szyb lub zastosowana folia do oklejania szyb, która jest niezgodna z obowiązującymi normami, to powody do wystawienia mandatu podczas kontroli.

Folia do przyciemniania szyb – czy warto się na nią zdecydować?

Obecnie na rynku można znaleźć niezliczoną liczbę dodatków i gadżetów do samochodu, które mają ułatwić podróżowanie i poprawić komfort jazdy zarówno kierowcom, jak i podróżującym z nim pasażerom. Jednym z takich dodatków jest właśnie folia do przyciemniania szyb.
Ta metoda, chociaż bardzo popularna, wciąż u wielu osób budzi wątpliwości, dlatego warto dowiedzieć się, jakie zalety ma folia do oklejania szyb w samochodzie.
Kluczową zaletą, która wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy, jest zwiększona ochrona podróżujących osób w sytuacji, kiedy któraś z szyb samochodu zostanie stłuczona. W takim przypadku, kiedy szyba ulega uszkodzeniu i zostaje stłuczona, folia do przyciemniania szyb zatrzymuje szkła w całości, dzięki czemu zarówno kierowca, jak i pasażerowie mogą uniknąć ewentualnych skaleczeń odłamkami stłuczonego szkła. Folia do oklejania szyb tworzy także dodatkową barierę, podnosząc odporność szyby na stłuczenia, dzięki czemu wzmacnia ochronę przed włamywaczami.
Folia do przyciemniania szyb ma także duży wpływ na komfort jazdy, ponieważ ciemniejsze szyby zapewniają większą prywatność, ograniczając niemal do minimum widoczność wnętrza samochodu z zewnątrz. Co więcej, folia do przyciemniania szyb sprawia, że wewnątrz samochodu jest naturalnie ciemniej, co dla wielu osób jest znacznie bardziej komfortowe niż jasne promienia słońca oślepiające przez szyby.
Folia do oklejania szyb ma także inną ważną zaletę, którą jest ochrona tapicerki przed szybkim odbarwianiem. Dzieje się tak, ponieważ niemal każda folia do przyciemniania szyb posiada filtr, który zatrzymuje nawet 99% promieni UV, które nie tylko są szkodliwe dla skóry człowieka, ale także dla tapicerki wewnątrz samochodu.
Folia do oklejania szyb ma także duże walory estetyczne, dlatego wielu kierowców, chcąc zwiększyć atrakcyjny wygląd swojego samochodu, decyduje się na oklejenie szyb swojego auta właśnie taką folią. Warto pamiętać także, że folia do oklejania szyb jest odpowiedzialna za redukcję ciepła, dlatego im ciemniejsza folia, tym większa ochrona termiczna.

Jaka folia na szyby samochodowe? Rodzaje folii do przyciemniania szyb

Chociaż obecnie w sklepach z artykułami samochodowymi można znaleźć różne folie, to prawdą jest, że znaczna większość z nich to barwione folie do oklejania szyb wykonane z poliestru lub folie ceramiczne. Oba rodzaje można dostać jednak w dwóch wariantach – jako jednowarstwowe lub dwuwarstwowe.
Wybierając folię do oklejenia szyby w samochodzie, warto wziąć pod uwagę stopień zaciemnienia. Ten aspekt jest ważny zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami.
Folia do przyciemniania szyb może mieć różne parametry, od 3 do 7 poziomu, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie sprawdzić, czy wybrana folia do oklejania szyb ma niezbędne atesty i czy jest zgodna z przepisami.

Folia do przyciemniania szyb w domu – jak przyciemnić szyby w samochodzie bez wizyty w warsztacie?

Jak prawidłowo założyć folię na samochodowe szyby bez konieczności umawiania się na wizytę u specjalisty? Do wyboru są dwa sposoby – inwazyjny oraz bezinwazyjny.
Folia do przyciemniania szyb zakładana w sposób inwazyjny wymaga wyciągnięcia szyb z pojazdu. Taka metoda to dla wielu osób lepszy i bezpieczniejszy sposób, ponieważ pozwala na łatwiejszy i komfortowy dostęp do szyb z każdej strony, co znacząco zmniejsza ryzyko uszkodzenia szyby lub pojawienia się niedociągnięć podczas zakładania folii.
Zatem jak wygląda folia do oklejania szyb zakładana w sposób bezinwazyjny? W tym przypadku nie jest konieczne wyciąganie szyb z pojazdu, ponieważ folia do przyciemniania szyb zakładana jest od środka samochodu.

Folia do przyciemniania szyb – jak ją prawidłowo zdjąć?

Ściąganie folii z szyb wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem, jednak warto pamiętać o podstawowej zasadzie, jaką jest odpowiednie podgrzanie. Folia do oklejania szyb ściągana na zimno z pewnością pozostawi po sobie ślad w postaci warstwy kleju, który trudno usunąć bez odpowiedniego podgrzania.
Aby prawidłowo, łatwo i w pełni bezpieczny sposób usunąć folię z szyb samochodu, należy wykorzystać opalarkę. Aby folia do przyciemniania szyb została łatwo usunięta, podgrzewanie opalarką należy rozpocząć od krawędzi okna, a następnie stopniowo odklejać folię, kierując się do środka szyby, utrzymując kąt 45 stopni.
Warto pamiętać o tym, aby na odklejaną folię nie kierować strumienia ciepła z opalarki — należy najpierw odpowiednio nagrzać folię, a następnie przystąpić do jej odklejania. Podczas korzystania z opalarki należy uważnie kierować źródło ciepła jedynie na szybę pokrytą folią, aby zapobiec przypadkowym uszkodzeniom innych elementów samochodu.
Nawet najbardziej starannie usunięta folia do przyciemniania szyb może pozostawić po sobie niewielkie ślady kleju, dlatego warto wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji. W takim przypadku warto spryskać szybę płynem do szyb i zostawić tak na kilka minut. Po tym czasie należy ponownie nanieść preparat na szybę i przy użyciu specjalnej żyletki delikatnie zeskrobywać pozostałości kleju. Warto pamiętać o tym, aby ruchy podczas skrobania były krótkie i skierowane od góry do dołu.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!