Data modyfikacji:

Fulda Kristall Control HP2

Autor: Łukasz Wulkanista

Chciałbyś, aby Twoje opony zimowe zapewniały wysoki poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie nie kosztowały majątku? Jeśli jeździsz samochodem o przeciętnej mocy, a swój styl jazdy określiłbyś jako umiarkowany, to w szczególności przyjrzyj się modelowi Fulda Kristall Control HP2. Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom bardzo licznej grupy kierowców oferują opony klasy średniej - ich zakup nie sieje spustoszenia w portfelu, a one same stoją na bardzo zadowalającym poziomie technologicznym. Od wielu lat wśród opon z tej półki wyróżnia się właśnie niemiecka marka Fulda.

fot. Fulda Kristall Control HP2

Spis treści:

 1. Technologia
 2. Oferta (lista produktów)
 3. Wyniki testów opon
 4. Kristall Control HP czy HP2
 5. Etykieta EU
 6. Gwarancja
 7. Ocena parametrów
 8. Podsumowanie

Technologia

Inżynierowie, którzy projektowali model Kristall Control HP2 byli w pełni świadomi potrzeb kierowców kupujących opony klasy średniej. Owocem ich pracy jest produkt umożliwiający zachowanie panowania nad samochodem w najtrudniejszych zimowych warunkach, a jednocześnie charakteryzujący się nieprzeciętną odpornością na zużycie, co oprócz ceny zakupu znacznie obniża koszt użytkowania opon. W przypadku Fuldy Kristall Control HP2 szczególną uwagę zwróć na technologie:
 • Snow Catcher - rowki w centralnej części bieżnika tworzą sieć, która doskonale chwyta się śniegu i zapewnia pełną kontrolę nad pojazdem na śliskiej nawierzchni.
 • 3D Bubble Blades - trójwymiarowe lamele zwiększają sztywność bieżnika, co poprawia prowadzenie samochodu na suchej drodze.
 • Mieszanka polimerowa i rowki Aqua Flow - lepsze odprowadzanie wody i wysoka przyczepność na mokrej nawierzchni.
 • Płaska i szeroka komora (Schwartz, Breit, Stark) - optymalna powierzchnia styku z podłożem, to wolniejsze i bardziej równomierne zużycie opony.
 • Niska masa - mniejsze opory toczenia przekładają się na niższe zużycie paliwa.

Model Kristall Control HP2 w testach

Omawiany model nie został jeszcze bezpośrednio przetestowany przez czasopisma i czołowe organizacje motoryzacyjne, ale warto pamiętać, że jego poprzednik w 2015 otrzymał notę zadowalającą w teście ADAC, a to jest jego ulepszona wersja. Kristall Control HP dobrze spisał się na suchej nawierzchni, nie było żadnych zastrzeżeń względem jego zachowania na śniegu, a zużycie paliwa podczas jazdy na tych oponach stało na satysfakcjonującym poziomie. Istotny jest również fakt, że opony Fulda przed wprowadzeniem na rynek przechodzą ponad 50 testów jakościowych, a średnia ilość kryteriów branych pod uwagę w testach czasopism i automobilklubów wynosi dla porównania 15. Tak znana i ceniona marka jak Fulda nie może sobie pozwolić na wypuszczenie na rynek produktu wadliwego czy niedopracowanego, bo to mogłoby zniszczyć jej reputację, a producenci opon nie mogą sobie na to pozwolić. W końcu powierzamy im swoje bezpieczeństwo.

Fulda Kristall Control HP2 a poprzednicy

Postęp technologiczny w branży oponiarskiej dokonuje się niezwykle szybko. Nie powinno to dziwić - w końcu producenci opon muszą dotrzymać korku producentom samochodów, którzy co roku zaskakują jakimiś nowinkami. Dlatego nawet cenione przez kierowców modele opon są szybko modernizowane i w ciągu 2-3 lat na rynku pojawiają się ich następcy. Fulda Kristall Control HP2 jest ulepszoną wersją uznanego modelu Kristall Control HP. W porównaniu do poprzednika może pochwalić się zmodyfikowaną rzeźbą bieżnika i znacznie ulepszoną mieszanką gumową. Producent wziął wszystko co najlepsze z poprzedniego modelu i wykorzystał to w zupełnie nowym projekcie.

Etykiety na oponach

Z roku na rok rośnie odsetek kierowców, którzy podczas zakupu opon dużą uwagę zwracają na ich etykiety. Przypomnijmy, że informują one o 3 parametrach: przyczepności na mokrej nawierzchni (wyrażonej pod postacią drogi hamowania), oporach toczenia i hałasie emitowanym na zewnątrz. Musimy powiedzieć sobie szczerze, że w przypadku opon zimowych nie są to może najważniejsze osiągi (brakuje chociażby informacji o zachowaniu na śniegu), ale również mają one znaczący wpływ na jakość podróżowania. W popularnym rozmiarze 205/55 R16 Fulda Kristall Control HP2 może pochwalić się klasą "B" ("A" jest najwyższa) w kontekście przyczepności na mokrej nawierzchni, "C" pod względem oporów toczenia i 71 dB (dwie fale) w kategorii hałasu zewnętrznego. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że każda opona to pewien kompromis osiągów i zawsze jedne stoją na wyższym poziomie kosztem drugich, to w przypadku dobrej klasy opon zimowych takie oceny na etykietach można uznać za bardzo zadowalające. To dobry, zrównoważony produkt.

Gwarantowana niezawodność

Fulda (a właściwie Goodyear, do którego ta marka należy) bierze pełną odpowiedzialność za oferowane przez siebie opony i daje na nie 5-letnią gwarancję. Dla wielu kierowców może to wręcz oznaczać cały okres ich użytkowania. Warunki te są bardzo korzystne, ale oczywiście udzielana gwarancja nie jest bezwarunkowa. Nie obejmuje ona między innymi opon naprawianych czy uszkodzonych w wyniku niewłaściwego użytkowania, ale jest to normalne ograniczenie, spotykane w przypadku wszystkich marek opon.

Parametry opony

Porównajmy główne cechy opony takie jak zachowanie na mokrej nawierzchni, chęć ponownego zakupu czy cena produktu. Wszystkie parametry oceniane są w skali od 1 do 10.

Podsumowanie

Opony Fulda to niemiecka precyzja wykonania i wsparcie technologiczne amerykańskiego koncernu Goodyear. Filozofia Fuldy zakłada wiarę w innowacje, bezpieczeństwo, oszczędność i mądrość. To jedne z najbardziej popularnych opon na niezwykle wymagającym rynku niemieckim. Zakup produktów tej liczącej ponad 100 lat marki to dobrze zainwestowane pieniądze.

Fulda Kristall Control HP2 z boku

Fulda Kristall Control HP2 w pigułce:

 • Klasa – Średnia
 • Producent – Fulda
 • Koncern – Goodyear
 • Bieżnik – Kristall Control HP2
 • Poprzednia wersja – Kristall Control HP
 • Następna wersja – Kristall Control HP 3 (móje przypuszczenie)
 • Rodzaj bieżnika – kierunkowy
 • Przeznaczenie – samochody o większej mocy
 • Gwarancja – 5 lat od daty produkcji
 • Średnica felgi – od 15 do 18 cali
 • Ilość wariantów – 45
 • Sezon – Opony zimowe
 • Cena – od 220 zł za sztukę
 • symbol 3PMSF - TAK

Inne nazwy modelu Kristall Control HP2

Poniżej lista najczęściej występujących odmian i wariantów opisywanego bieżnika. Określenia znalezione zostały na popularnych serwisach ogłoszeniowych, portalach społecznościowych czy nawet sklepach internetowych. Należy mieć na uwadze fakt, iż większość z nich została użyta przez autorów w/w portali - nieświadomie. Dominują literówki i polska pisownia, nie będę więc wypisywał wszystkich przypadków tylko te najpopularniejsze. Błędnie napisane wyrazy będące częścią nazwy to: Kristal, Cristal, Cristall, HP 2, PH2, Controll, Kontrol, Kontroll.
 • Fulda Kristal Control HP2 (słowo "Kristall" przez jedno "l")
 • Fulda HP2 (nazwa bez wyrazów "Kristall Control")
 • Kristall Controll HP2 (słowo "Control" przez podwójne "l" na końcu)
 • Kristal Control HP 2 (spacja przed "2")
 • Kristal Control PH 2 (czeski błąd "PH" zamiast "HP")
 • Cristal Kontrol HP2 (pierwszy człon nazwy pisany przez "C" )
Zobacz również:

łańcuchy na koła

Jak wybrać i założyć łańcuchy na koła?

2021-12-02
Podstawą bezpiecznej jazdy zimą są dobre opony zimowe. W niektórych warunkach to jednak zbyt mało i nawet najlepsze ogumienie nie zapewni wystarczające trakcji. Na stromych, górskich zboczach, jedyną gwarancję przyczepności dają łańcuchy śniegowe. Jakie łańcuchy na koła wybrać i jak je założyć?
Torque TQ022 215/55 R17 98H XL

Torque TQ022 215/55 R17 98H XL

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Torque TQ022 215/55 R17 98H XL w najniższej cenie. Porównujemy oferty 21 sklepów z oponami Torque TQ022 w rozmiarze 215/55 R17. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.
Torque TQ022 185/60 R15 84T

Torque TQ022 185/60 R15 84T

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Torque TQ022 185/60 R15 84T w najniższej cenie. Porównujemy oferty 20 sklepów z oponami Torque TQ022 w rozmiarze 185/60 R15. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.
Torque TQ022 195/45 R16 84H XL

Torque TQ022 195/45 R16 84H XL

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Torque TQ022 195/45 R16 84H XL w najniższej cenie. Porównujemy oferty 33 sklepów z oponami Torque TQ022 w rozmiarze 195/45 R16. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.
Torque TQ022 235/55 R18 104H XL

Torque TQ022 235/55 R18 104H XL

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Torque TQ022 235/55 R18 104H XL w najniższej cenie. Porównujemy oferty 30 sklepów z oponami Torque TQ022 w rozmiarze 235/55 R18. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.
Torque TQ022 215/55 R16 97H XL

Torque TQ022 215/55 R16 97H XL

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Torque TQ022 215/55 R16 97H XL w najniższej cenie. Porównujemy oferty 25 sklepów z oponami Torque TQ022 w rozmiarze 215/55 R16. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.