Data modyfikacji:

Goodyear UltraGrip 9. Doskonała zimówka

Goodyear jest jednym z największych producentów opon samochodowych na świecie. Ogromne, wieloletnie doświadczenie i stosowane technologie zapewniają mu wiele sukcesów. Widać to po każdym nowym modelu opony, jaki zostanie wydany na rynek oponiarski. Tak też się stało z modelem Goodyear UltraGrip 9, który uznawany jest za doskonałą zimówkę. Czym się wyróżnia i czy na pewno zasługuje na to miano? Przekonajmy się.
opona zimowa

Goodyear UltraGrip 9 – charakterystyka opony zimowej

Jakie opony zimowe wybrać? Opony Goodyear UltraGrip 9 należą do rodziny zimowych opon premium. W związku z tym faktem muszą charakteryzować się najwyższą jakością i gwarantować najlepsze osiągi. Model ten jest dziewiątą generacją opon zimowych tej marki. Już Goodyear UltraGrip 8 cieszył się wielka sławą i był bardzo polecany.
Jednak producent postanowił go jeszcze bardziej udoskonalić i tak otrzymaliśmy opisywane Goodyear UltraGrip 9. Model ten posiada wszystkie najlepsze cechy poprzednika. Charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością i wysoką sterownością. Podobnie jak u poprzednika, na bieżniku znajdziemy gęsto usieciowane lamele i specjalnie zaprojektowane krawędzie, które gwarantują płynną reakcję na manewry i polecenia kierowcy. Bieżnik dodatkowo wyposażono w szerokie, hydrodynamiczne rowki, dzięki którym opony doskonale odprowadzają nagromadzoną wodę i błoto pośniegowe, tym samym minimalizując ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu.
Model dziewiątej generacji wyposażono w autorską technologię 3D BIS Technology. Pozwala ona na bardzo komfortową jazdę i zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa w ciężkich zimowych warunkach. Jest to technologia, która działa na zasadzie wzajemnie blokujących się klocków bieżnika, co wpływa również na skrócenie drogi hamowania na śliskiej i grząskiej nawierzchni. Opisywana technologia to również zwiększona powierzchnia styku opony z podłożem, dzięki czemu podczas dynamicznej jazdy przyczepność pojazdu jest równie wysoka.
Największymi zaletami tego modelu jest bez wątpienia trwałość, zwiększony przebieg i przede wszystkim bardzo krótka droga hamowania. To ta ostatnia cecha jest najbardziej chwalona przez testerów i użytkowników. Nie jest to tylko udoskonalenie poprzedniego modelu opon. Śmiało można stwierdzić, że jest to dominacja wśród konkurentów. Udowodniła to międzynarodowa, prestiżowa organizacja TUV, która zbadała, że opony Goodyear UltraGrip 9 charakteryzują się aż o 4% skuteczniejszą i krótszą drogą hamowania na śniegu. Porównane zostało to z trzema największymi konkurentami tego modelu, nadając tej oponie miano najlepiej hamującej zimowej opony. Właśnie z tego powodu model ten uważany jest za najlepszą zimówkę. Porównywalne parametry jazdy i najlepsza na ryku droga hamowania to cechy, które wyróżniają ten model spośród pozostałych.
Jak na topowej klasy oponę przystało, Goodyear UltraGrip 9 posiada homologację alpejską, potocznie nazywaną „homologacją trzech płatków śniegu”. Oznacza to, że model ten spełnia najsurowsze normy Unii Europejskiej dotyczące opon zimowych i dopuszczone zostały do użytku w krajach, w których panują bardzo ciężkie zimowe warunki. Dzięki temu opona sprzedawana jest w całej Europie.
Opony Goodyear UltraGrip 9 dostępne są w aż 33 różnych rozmiarach – od 14 aż do 16 cali, co czyni je niezwykle uniwersalnymi. Dlaczego? Wspomniane rozmiary to najczęściej użytkowane i kupowane modele do samochodów codziennego użytku, dlatego wielu kierowców ma okazję sprawdzić słuszność opinii na temat tej opony.
Jedyne wady, jakie można stwierdzić, to dość wysoka cena, która nie będzie dostępna dla wszystkich kierowców, oraz brak modeli o większej średnicy, które pasowałyby do mocniejszych, sportowych aut czy coraz chętniej kupowanych SUV-ów, które najczęściej poruszają się na oponach od 18 do 20 cali. Mimo tego znajduje ona wielu zwolenników, co widać po licznych, pozytywnych opiniach. Kierowcy najbardziej cenią sobie właśnie krótką drogę hamowania i znacznie zwiększoną trwałość, która pozwala na pokonywanie większych odległości bez obaw o utratę jakości.
Opony Goodyear UltraGrip 9 posiadają wiele testów i ocen, które plasują tę oponę na bardzo wysokich miejscach. Testowana jest prawie co roku, a najświeższe wyniki z lat 2019–2020 wyglądają następująco:
  • test TCS opon o rozmiarze 185/65 R15 – nota: szczególnie polecana;
  • test OAMTV opon o rozmiarze 185/65 R15 – nota: polecana;
  • test ADAC opon o rozmiarze 185/65 R15 – nota: zadowalająca.
Zdjęcie: Envato Elements