Data publikacji:

Holowanie auta. Jak prawidłowo holować samochód? 

Jeżeli nasze auto odmówi posłuszeństwa lub będzie miało awarię, często niezbędne będzie jego odholowanie w bezpieczne miejsce, w którym można wykonać przegląd i naprawy. Holując pojazd, musimy koniecznie przestrzegać wielu zasad, które mają zapobiec wypadkom, w przeciwnym wypadku musimy liczyć się z zatrzymaniem przez policję. Odpowiadamy więc, jak skutecznie i zgodnie z prawem holować samochód. 
holowanie auta

Holowanie auta a przepisy – jak bezpiecznie holować auto?

Proces holowania wymaga od nas przestrzegania szeregu zasad oraz trzymania się z góry ustalonej procedury. Dzięki temu możemy zachować maksymalne bezpieczeństwo, zarówno dla nas, jak i innych użytkowników drogi.

Rodzaje połączeń

Holować może tylko jeden samochód. Do tego celu możemy korzystać z połączenia giętkiego lub sztywnego, które podłączamy za pomocą haka lub ucha holowniczego. Punktem zaczepu nie może być zderzak lub wahacz – ten pierwszy może się łatwo zerwać, w drugim przypadku ryzykujemy uszkodzenie zawieszenia. 
Z połączenia giętkiego możemy skorzystać, gdy pojazd ma przynajmniej dwa sprawne układy hamulcowe, w przypadku połączenie sztywnego wystarczy jeden. Pod żadnym pozorem nie holujemy auta z niesprawnym układem kierowniczym.
Odległość pomiędzy pojazdami połączonymi sposobem giętkim powinna zamykać się w przedziale 4–6 metrów. W przypadku połączenie sztywnego maksymalnie mogą to być 3 metry. Połączenie oznacza się wyraźnie widocznymi biało-czerwonymi pasami, ewentualnie chorągiewką w kolorze czerwonym lub żółtym. Linka musi pozostawać stale napięta, dlatego ważne jest to, aby holowany pojazd w razie hamowania zatrzymywał się z większą siłą. 

Holowanie - prędkość jazdy

Maksymalna prędkość pojazdu holującego w terenie zabudowanym wynosi 30 km/h, a poza nim – 60 km/h. Zabronione jest holowanie auta na autostradzie poza przypadkami, gdy jest ono awaryjnie odprowadzane do najbliższego zjazdu lub punktu obsługi. Holujący powinni w razie możliwości wybierać mniej uczęszczane trasy, aby nie zakłócać zanadto ruchu i unikać zbyt częstego hamowania, które stanowi dodatkowe ryzyko. Na drogach wielopasmowych pojazdy wybierają wyłącznie prawy pas.
Za kierownicą holowanego auta musi zasiadać osoba z ważnym prawem jazdy. Obaj kierowcy powinni móc komunikować się ze sobą, aby w razie potrzeby zatrzymać auta lub zmienić trasę. Przydatne będą więc tutaj telefony, krótkofalówki lub wcześniej umówione znaki ręką. Pamiętajmy, że oba samochody muszą równocześnie sygnalizować zamiar skrętu.

Bezpieczeństwo holowania

Zanim ruszymy w trasę, na lewych drzwiach holowanego auta umieszczamy plastikowy trójkąt ostrzegawczy, zawsze sprawdzamy też stabilność połączenia obu pojazdów. Pamiętajmy, że nie wszystkie auta można bezpiecznie holować, dotyczy to przede wszystkim modeli z automatycznymi skrzyniami biegów i hydropneumatycznym zawieszeniem. Obostrzenia dotyczą też aut hybrydowych oraz z napędem elektrycznym. Przed podjęciem próby holowania sprawdźmy więc zalecenia producenta w dokumentacji pojazdu.
Holowany samochód powinien mieć stale włączone światła pozycyjne (nie używamy świateł alarmowych), dotyczy to zwłaszcza sytuacji w złych warunkach pogodowych oraz jazdy po zachodzie słońca. Jeżeli wyłączą się one z powodu wyładowanego akumulatora, musimy go koniecznie podładować. Przydatne będą tutaj kable rozruchowe. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski