Data modyfikacji:

Ile może wystawać ładunek?

Przewożenie ładunków na terenie Polski reguluje artykuł 61 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zawiera on m.in. obowiązujące przepisy związane z oznakowaniem ładunków wystających poza obrys pojazdu oraz określa, ile taki ładunek może wystawać poza obrys auta. To, ile może wystawać ładunek, jest oczywiście ściśle związane z rodzajem auta lub przyczepy, którym go przewozimy.
ile może wystawać ładunek
W przypadku samochodów osobowych ustawodawca dopuszcza przewożenie ładunków, których szerokość nie przekracza 2,55 m, a wysokość 4 m (oczywiście mierzone wraz z pojazdem).
Jeśli zaś chodzi o dopuszczalne wartości wystawania ładunków poza obrys pojazdu, to ustawodawca przewiduje takie same wartości zarówno dla aut osobowych, jak i dostawczych. Wynoszą one odpowiednio:
  • 1,5 m od miejsca siedzenia kierowcy oraz maksymalnie 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu auta;
  • 2 m od płaszczyzny tylnego obrysu samochodu;
  • 23 cm poza obrys boczny pojazdu (na każdą ze stron).
  • W przypadku, gdy nasze auto bez ładunku jest szersze niż 2,55 m, to maksymalna szerokość ładunku nie może przekroczyć 3 m. Powyższe przepisy dotyczą również samochodów ciężarowych oraz aut z przyczepami.
    Inaczej jest w przypadku, gdy pojazd wyposażony jest w przyczepę kłonicową – skonstruowaną specjalnie do przewozu długich kłód drewna. Wtedy dopuszczalne jest wystawanie ładunku z tyłu pojazdu nawet do 5 m – z tym że odległość liczona jest od tylnej osi pojazdu, a nie od tylnej płaszczyzny jego obrysu.

    Oznaczenie wystającego ładunku

    Prawidłowe oznaczenie wystającego ładunku to gwarancja bezpieczeństwa własnego oraz innych użytkowników drogi. Pozwoli ono także uniknąć niepożądanych niespodzianek w postaci nałożonego na kierowcę mandatu związanego z nieprzestrzeganiem obowiązujących przepisów.
    Czy zawsze musimy oznakować przewożony ładunek? Otóż nie. Specjalnego oznakowania nie wymagają ładunki wystające poniżej pół metra od tylnego obrysu pojazdu.
    W pozostałych przypadkach ładunek wystający poza obrys pojazdu powinien być oznakowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Oznakowanie to zależy od miejsca, w którym wystaje ładunek.

    Oznaczenie wystającego ładunku z przodu

    Ładunek wystający z przodu oznakowujemy pomarańczową chorągiewką o minimalnym rozmiarze 50 × 50 cm (rozmiar sugerowany) oraz dwoma pasami białymi i dwoma pasami czerwonymi umieszczonymi z boku pojazdu. W przypadku ograniczonej widoczności wymagane jest też umieszczenie białego światła na najbardziej wystającej do przodu części ładunku.

    Oznaczenie wystającego ładunku z tyłu

    W przypadku ładunku wystającego z tyłu pojazdu oznaczamy go tablicą z biało-czerwonymi pasami (przynajmniej dwa pasy każdego koloru). Oznakowanie takie należy umieścić w miejscu, gdzie kończy się ładunek. Dopuszczalne jest wymalowanie biało-czerwonych pasów bezpośrednio na ładunku.
    Jeśli mamy do czynienia z ograniczoną widocznością, umieszczamy na najbardziej wystającej do tyłu krawędzi ładunku światło czerwone oraz czerwone światło odblaskowe. W przypadku przewożenia długiego drewna dopuszcza się umieszczenie na końcu ładunku pomarańczowej tarczy lub chorągiewki (zamiast biało-czerwonych pasów).
    Jeżeli przewóz ładunku dotyczy auta osobowego, możemy zastosować czerwoną chorągiewkę o wymiarach 50 × 50 cm umieszczoną na końcu ładunku. Zasada ta dotyczy też ładunku wystającego z przyczepy ciągniętej przez auto osobowe.

    Oznaczenie wystającego ładunku z boku

    Ładunek wystający z boku oznaczamy chorągiewką pomarańczową (50 × 50 cm). Mocujemy ją do najbardziej wystającej krawędzi ładunku. Przy ograniczonej widoczności umieszczamy dodatkowo białe światło skierowane na przód pojazdu i czerwone światło odblaskowe skierowane w tył. W przypadku gdy długość ładunku wystającego z boku jest większa niż 3 m, powtarzamy oznakowanie z przodu i z tyłu pojazdu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Olga Sadowska
    Olga Sadowska

    Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.