Data publikacji:

Immobilizer. Co to jest i jak działa? 

Immobilizer to elektroniczna blokada zapobiegająca nieuprawnionym osobom uruchomienie silnika. Jest ona stosowana powszechnie we wszystkich typach aut osobowych i instaluje się ją seryjnie od ponad 20 lat. Celem zabezpieczenia jest ochrona auta przed kradzieżą i utrudnienie życia złodziejom, którzy chcą szybko odjechać po włamaniu. Urządzenie montowane jest w specjalnym transponderze lub bezpośrednio w kluczyku samochodowym. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa i czy rzeczywiście spełnia swoje zadanie.
immobilizer co to
Immobilizery są montowane we wszystkich seryjnie produkowanych samochodach osobowych od 1998 roku, choć spotyka się je również w wybranych starszych modelach. Jeżeli więc jesteśmy posiadaczami takiego pojazdu, powinien on mieć tego rodzaju zabezpieczenie. W przypadku pojazdów po remoncie i wypadkach, a także samochodów z drugiej ręki, immobilizer może być jednak często zdezaktywowany lub uszkodzony. Wówczas czeka nas jego wymiana lub naprawa.

Jak działa immobilizer?

Immobilizer składa się z dwóch podstawowych elementów. Są to transpondery – jeden zamontowany jest w specjalnym nadajniku w formie breloka lub bezpośrednio w kluczyku auta, drugi znajduje się wewnątrz pojazdu i jest połączony z jego komputerem pokładowym. Po włożeniu kluczyka do stacyjki oba transpondery wymieniają się zakodowanym sygnałem. Jeżeli go rozpoznają, silnik uruchamia się bez żadnych przeszkód. Jeżeli przesłana informacja okaże się nieprawidłowa, samochód odmówi posłuszeństwa i nie ruszy z miejsca, dopóki nie otrzyma prawidłowych danych. 

Typy immobilizerów

Ponieważ immobilizery są dostępne na rynku od bardzo długiego czasu, przyjmują one różne formy, w zależności od marki i modelu auta. Poza tradycyjnymi rozwiązaniami opartymi na kluczyku auta (immobilizery kontaktowe), które zbliżamy do sensora, możemy też spotkać się immobilizerami korzystającymi z czytnika linii papilarnych kierowcy. Czytnik zamontowany jest wtedy np. na desce rozdzielczej. Niegdyś popularne były także immobilizery klawiaturowe, wymagające każdorazowo wpisania specjalnego numeru PIN. Producenci stosują też immobilizery bezprzewodowe, odbierające sygnał radiowy wysyłany przez transponder ze specjalnym chipem. Co ciekawe, do poprawnego działania nie wymagają zasilania i baterii wewnątrz auta. Immobilizery sterują też najczęściej blokadą drzwi auta. Bez nich nie jesteśmy nawet w stanie dostać się do jego środka.

Skuteczność immobilizerów

O ile w pierwszych latach obecności na rynku immobilizery rzeczywiście stanowiły poważną przeszkodę dla złodziei samochodów, dziś zabezpieczenie, jakie stanowią, odsiewa głównie niedoświadczonych przestępców-amatorów, stawiających przede wszystkim na fizyczne metody włamania. Wiele zabezpieczeń stosowanych przez producentów można przy odpowiedniej wiedzy złamać przy użyciu specjalistycznych narzędzi.
Oczywiście najprostszą metodą stosowaną przez złodziei jest szybka i niepostrzeżona kradzież kluczyków lub transpondera od upatrzonej wcześniej ofiary, dlatego właściciele aut muszą być szczególnie ostrożni. Dobrym zabezpieczeniem jest dorobienie dodatkowego zestawu kluczyków lub transpondera, co można zrobić zazwyczaj za opłatą w autoryzowanym serwisie lub u mechanika montującego nowy system. Ceny zależą tutaj od rodzaju stosowanego zabezpieczenia.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski