Data modyfikacji:

Jak dbać o samochód? Pielęgnacja auta

Pielęgnacja samochodu to dla jednych przyjemność, dla innych przykry obowiązek. W obu przypadkach warto wiedzieć, jak zrobić to szybko, skutecznie i bezpiecznie dla wszelkich materiałów. Nie wystarczą wszak same chęci – w pielęgnacji auta liczą się też odpowiednie kosmetyki samochodowe, akcesoria oraz techniki mycia. Dowiedz się, jak dbać o samochód, aby cieszyć się idealną czystością wszystkich elementów.
Przeczytaj również: Jak wyczyścić felgi aluminiowe?
pielęgnacja samochodu
Pielęgnacja wnętrza samochodu, lakieru czy kół to wymagające i czasochłonne zajęcie. Efekty jednak bywają powalające. Jak się okazuje, nie musisz oddawać auta do studia detailingowego. Bardzo dobre rezultaty osiągniesz własnym sumptem, przy użyciu podstawowych narzędzi i środków do pielęgnacji samochodu. Warto pamiętać, że pielęgnacja auta to nie tylko kwestia estetyki, ale i praktyczności – zadbane elementy psują się wolniej. Jak dbać o auto, aby wyglądało idealnie i służyło przez długi czas? Solidne odkurzanie auta to dopiero początek prac!

Czyszczenie kokpitu samochodu – jakich środków do tego użyć?

Pierwszy błąd w pielęgnacji samochodu można popełnić już na etapie czyszczenia kokpitu i plastikowych elementów wnętrza. Wiele osób używa do tego niedrogich preparatów w sprayu, które można dostać nawet na stacji paliw. Mimo że są proste w użyciu i ładnie pachną, skutki użycia preparatu są niezadowalające. Nie dość, że spraye rzadko poprawiają kondycję plastików, to na dodatek pozostawiają lepką, przyciągającą brud powłokę.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dwóch oddzielnych preparatów: APC (lub interior cleanera) do wyczyszczenia kokpitu i dressingu, który zabezpieczy oczyszczoną powierzchnię. APC to uniwersalny koncentrat czyszczący do mycia wielu elementów, nie tylko kokpitu. Warto go kupić, bowiem jest skuteczny i bardzo wydajny. Przed użyciem należy go rozrobić z wodą w proporcji zalecanej przez producenta (zazwyczaj od 1:30 do 1:10). Dostępne są również gotowe do użycia preparaty czyszczące. Zakamarki, szczeliny i chropowate powierzchnie doczyścisz za pomocą pędzelka detailingowego, natomiast gładkie plastiki możesz wymyć bezpośrednio mikrofibrową ściereczką.
Dopiero po dogłębnym wyczyszczeniu kokpitu należy zabezpieczyć go preparatem konserwującym. Służy do tego tzw. dressing do kokpitu, czyli środek odżywiający i przyciemniający plastikowe elementy. Za jego sprawą elementy odzyskują kolor, a także są chronione przed promieniowaniem UV, pękaniem czy kurzem. Dostępne są różnego rodzaju wykończenia: połyskujące, matowe lub satynowe. Zalecamy mat – wygląda najbardziej naturalnie.

Jak umyć szyby samochodowe?

Mycie szyb samochodowych nie jest skomplikowane. Możesz do tego użyć domowego środka do mycia szyb, choć lepiej sprawdzą się detailingowe płyny do szyb. Są bezpieczne dla uszczelek, a ich skład dobrany jest w taki sposób, aby nie pozostawiały smug. Dodatkowo mogą mieć składniki pomagające w walce z zaparowaniem szyb lub też dawać efekt tzw. niewidzialnej wycieraczki. Aby jednak ułatwić sobie mycie szyb, warto dobrać odpowiednią ściereczkę mikrofibrową. Studia detailingowe korzystają z mikrofibry waflowej, której nazwa pochodzi od charakterystycznego wyglądu. Ściereczki te doskonale zbierają zabrudzenia z szyb i nie pozostawiają smug. Pamiętaj też, aby nie myć szyb w pełnym słońcu – płyn odparuje zbyt szybko i zebranie zanieczyszczeń będzie utrudnione.

Jak wyczyścić fotele samochodowe? Nie popełnij błędu!

Pielęgnacja wnętrza samochodowego to także regularne czyszczenie foteli. Metoda czyszczenia uzależniona jest od tego, czy są to fotele skórzane czy tekstylne.
Zdecydowanie prostsze jest czyszczenie skórzanych foteli. Zarówno sztuczna, jak i naturalna skóra stanowią lepszą barierę dla plam i zanieczyszczeń niż tapicerka materiałowa. Jak czyścić skórzane fotele? Aby pozbyć się zabrudzeń, potu i tłuszczu, trzeba je dokładnie wyszczotkować. Nałóż preparat do czyszczenia skór za pomocą niewielkiej pianowniczki i wyszczotkuj niewielki fragment skóry. Następnie zbierz brudną pianę mikrofibrą (najlepiej białą) i powtórz czynność, aż piana pozostanie biała. Czysta skóra powinna być lekko matowa i naturalna. Jeśli się świeci, najpewniej nadal jest brudna. Po wyczyszczeniu foteli zabezpiecz skórę mleczkiem i pozostaw do wyschnięcia.
Jak natomiast czyścić tapicerkę tekstylną? W tym przypadku najskuteczniejsze jest pranie ekstrakcyjne przy użyciu odkurzacza odsysającego chemię oraz rozpuszczone zabrudzenia. Możesz taki odkurzacz (wraz z odpowiednimi specyfikami) kupić na własność, ale lepiej skorzystać z usług specjalistów. Przemoczenie gąbek foteli może doprowadzić do ich pleśnienia. Jak więc wyczyścić fotele materiałowe domowym sposobem? Najlepiej sprawdzi się preparat do bonetowania, czyli ręcznego prania tapicerki. Należy zaaplikować go na ściereczkę mikrofibrową, a następnie zatrzeć plamę do środka. W ten sposób można wyczyścić również boczki drzwiowe oraz podsufitkę.

Jak umyć samochód bez zarysowania lakieru?

Prawdziwe wyzwanie miłośnika auto detailingu to mycie samochodu. Niestety, tutaj również można popełnić wiele błędów. Te największe to m.in.:
  • używanie niewłaściwych środków, np. płynu do mycia naczyń,
  • rezygnowanie z mycia wstępnego,
  • używanie twardych gąbek,
  • zapominanie o osuszaniu lakieru.
  • Jak więc skutecznie umyć samochód, bez zarysowań i zacieków? Oto instrukcja mycia samochodu – krok po kroku
  • Upewnij się, że lakier samochodu jest wystudzony.
  • Zacznij od wyczyszczenia felg i opon. Dzięki temu nie pobrudzisz wymytego lakieru na późniejszych etapach. Spryskaj felgi płynem do felg i wyczyść je specjalną szczotką lub pędzlem. Jeśli na powierzchni lakieru znajdują się drobiny metalu, użyj preparatu typu krwawa felga.
  • Nałóż na lakier samochodu pianę aktywną. Możesz to zrobić za pomocą pianownicy ręcznej lub zakładanej na lancę myjki ciśnieniowej. Dostępne są również prewashe rozpylane za pomocą opryskiwacza. Dla lepszego efektu nakładaj pianę od dołu auta do góry.
  • Spłucz dokładnie całą karoserię wodą.
  • Metodą „na dwa wiadra” umyj całe auto. W jednym wiadrze powinna znaleźć się czysta woda do wypłukiwania zabrudzeń, a w drugim woda z szamponem samochodowym. Polecamy użyć rękawicy mikrofibrowej, która jest delikatniejsza dla lakieru od gąbki. Wypłukuj rękawicę często, po umyciu niewielkiego fragmentu karoserii.
  • Nie zapomnij o umyciu wnęk drzwiowych oraz przestrzeni pod klapką wlewu paliwa. Zakamarki i emblematy możesz wyczyścić za pomocą pędzla detailingowego.
  • Spłucz szampon czystą wodą, najlepiej przy użyciu myjki ciśnieniowej.
  • Osusz samochód ręcznikiem mikrofibrowym typu fluffy. Dzięki temu na lakierze nie pozostaną białe zacieki.
  • To podstawowy sposób mycia samochodu. Jeśli na lakierze pozostały drobiny asfaltu, metaliczne opiłki, zaschnięte robaki lub wżery, auto wymaga dodatkowej dekontaminacji lakieru.

    Jak dbać o lakier samochodu?

    Po wymyciu auta warto zabezpieczyć powierzchnię lakieru przed zabrudzeniami, promieniowaniem słonecznym oraz kamieniem. Jak to zrobić? Wystarczy, że nałożysz jedną z kilku rodzajów powłok zabezpieczających. Kosmetyki samochodowe do lakieru zapewnią dodatkowo efekt mokrego samochodu i nadadzą lakierowi hydrofobowość. Dzięki temu kolejne mycie samochodu będzie łatwiejsze. Czego użyć do zabezpieczenia lakieru?
  • Quick detailer – najprostszy w aplikacji, ale najmniej trwały.
  • Wosk samochodowy – jeśli zależy Ci na trwałości, wybierz wosk syntetyczny. Wytrzymuje nawet do 12 miesięcy (najczęściej ok. 3–6 miesięcy).
  • Klimatyzacja

    O jakość powietrza we wnętrzu dba układ wentylacyjny, filtr kabinowy oraz klimatyzacja. Jeżeli po włączeniu nadmuchu czujesz nieprzyjemny zapach stęchlizny, najprawdopodobniej w kanałach wentylacyjnych zalegają organiczne zanieczyszczenia (np. liście). W pierwszej kolejności wyczyść lub wymień filtr kabinowy. Najlepiej, jeśli jest to filtr węglowy, który wyłapuje nie tylko zanieczyszczenia, ale i brzydkie zapachy.

    Jeśli zaś nie masz filtra kabinowego, pielęgnacji wymagają kanały. Jak się do nich dostać, by je wyczyścić? Użyj do tego piany w spreju do nawiewów, którą wprowadzisz za pomocą dołączonej do zestawu rurki. Przed tym przygotuj ręcznik papierowy. Zbierzesz nim nadmiar wypływającej piany. Drugi typ odświeżaczy do nawiewów to aerozol umieszczany za fotelem pasażera. Należy włączyć nawiew na obieg zamknięty oraz najwyższe obroty, odbezpieczyć preparat i pozostawić go na około 15 minut.

    Jak wyczyścić podwozie

    Typowe dla zimy zabrudzenia to prawdziwa zmora kierowców. Osady z soli, błota i piachu nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale i przyczyniają się do szybszego zużycia samochodu. Pośniegowa plucha dostaje się do elementów zawieszenia, przyspieszając ich korozję. Z tego powodu sprawdzenie stanu zawieszenia na wiosnę to konieczność.

    Przede wszystkim warto poszukać oznak korozji, które mogłyby świadczyć o uszkodzeniu powłoki antykorozyjnej. To ważne, bo drobne ogniska rdzy łatwo zdusić w zarodku, zaś poważnie skorodowane części zagrażają bezpieczeństwu na drodze. Zwróć więc uwagę, w jakim stanie jest zawieszenie oraz progi.

    Pamiętaj, by robić to wyłącznie w bezpiecznym miejscu. Najwygodniej będzie dostać się do podwozia, korzystając z kanału. W niektórych miastach można znaleźć także ogólnodostępne najazdy, jednak ich stan często pozostawia wiele do życzenia. Inną opcją jest skorzystanie z niewielkich najazdów stalowych, które umożliwią bezpieczne uniesienie przodu lub tyłu auta.

    Jeżeli masz taką możliwość, oczyść podwozie z brudu szczotką i umyj za pomocą myjki ciśnieniowej lub szlaucha. Pamiętaj jednak, aby uważać, myjąc zawieszenie w pobliżu komory silnikowej — jest w niej wiele delikatnej elektroniki. Naloty rdzy usuniesz za pomocą szczotki drucianej lub szlifierki z drucianą tarczą. Jeżeli po oczyszczaniu pojawi się w podwoziu dziura, nie obędzie się bez ingerencji blacharza. Profesjonalnemu serwisowi lepiej również zlecić nałożenie nowej powłoki antykorozyjnej, gdyż jest to czynność czasochłonna i wymagająca specjalnych środków.

    Jak wyczyścić felgi

    O tym, jak mocno ładne alufelgi wpływają na odbiór samochodu, można dowiedzieć się w momencie zmiany kół na stalowe. Po sezonie zimowym felgi najczęściej pokryte są błotem, drobinkami asfaltu, pyłem z klocków hamulcowych i solnymi osadami, więc do ich umycia użyj specjalnego preparatu do felg. Niektóre z nich dają efekt „krwawej felgi”, co może wyglądać widowiskowo. Środki do felg są bardzo mocne, dlatego nakładaj je w okularach i rękawicach ochronnych. Do mycia felg możesz użyć szmatki z mikrofibry, jednak dużą wygodę za specjalna szczotka do felg oraz pędzelek detailingowy do precyzyjnych prac. Dowiedz się więcej i przeczytaj, jak wyczyścić felgi aluminiowe a jak stalowe?.

    Podstawowy serwis pielęgnacyjny pochłonie sporo czasu, dlatego przygotuj sobie na to wolny dzień. Zapewniamy, że efekt jest tego wart.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Szymon Sonik