Data publikacji:

Gdzie wyrzucać opony? Gdzie powinniśmy oddać stare opony?  

Zużycie się opony powoduje jej niezdatność i utratę właściwości jezdnych. Jednak nie oznacza to, że można ją swobodnie wyrzucić do kontenera na śmieci. Mieszanka, z której wykonana jest opona, może być szkodliwa dla środowiska, a jej niektóre składniki rozkładać się mogą nawet setki lat. Dlatego samodzielna utylizacja opon jest w Polsce zabroniona prawnie. Gdzie zatem wyrzucać opony? Gdzie powinno się je oddawać i co z nimi robić?

gdzie wyrzucać opony

Zużyte opony – co z nimi zrobić?

Kwestie dbania o środowisko są ostatnimi czasy bardzo respektowane. Opony samochodowe są jednym z produktów, które mogą zaszkodzić środowisku. Dzieje się tak za sprawą mieszanki gumowej, z której wykonane jest ogumienie naszych samochodów. Zawiera ona szereg niekorzystnych dla środowiska substancji, które mogą negatywnie na nie wpłynąć w przypadku złej utylizacji lub porzucenia zużytej opony.

W skład mieszanki gumowej wchodzą między innymi różnego rodzaju oleje, żywica, sadza, krzemionka oraz stalowe lub tekstylne opasanie. Prawidłowa utylizacja opon jest niezwykle istotna, dlatego też koncerny oponiarskie podlegają specjalnym prawnym restrykcjom. Zobowiązane są one do odzyskiwania minimum 75% nakładu wyprodukowanych przez siebie opon, z czego 15% powinno poddać się recyklingowi wtórnemu.

Przetwarzanie opon w specjalnych zakładach i ich prawidłowa utylizacja niesie ze sobą szereg korzyści. Zużyta mieszanka gumowa często wykorzystywana jest ponownie do wytwarzania wyrobów gumowych, takich jak wycieraczki czy uszczelki. Zebrane pierwiastki i elementy mieszanki mogą również być wykorzystywane do tworzenia asfaltu. Stalowe opasania oddawane są do huty, gdzie są przetapiane, natomiast tekstylne przerabia się jako dodatek do betonu w przemyśle budowlanym.

Sama mieszanka gumowa może służyć za wysokoenergetyczne paliwo, stosowane głównie w cementowniach. Zużyte opony można poddać procesowi pirolizy, który odbywa się w specjalnych zakładach. Pozwala to wytrącić z mieszanki gumowej poszczególne elementy takie jak biowęgiel czy oleje. Karbonizat (biowęgiel) można wykorzystać do produkcji sadzy technicznej, a samą sadzę jako barwnik lub dodatek do mieszanki nowych opon samochodowych. Uzyskane oleje również można ponownie wykorzystać w przemyśle wulkanizacyjnym do produkcji nowych modeli opon.

Jak rozpoznać, kiedy należy wyrzucić oponę? Zobacz, czym jest i jak czytać wskaźnik zużycia opony.

Gdzie wyrzucać opony? Gdzie możemy oddać zużyte opony?

Skoro utylizacja na własną rękę jest niedopuszczalna, a recykling opon jest niezwykle ważny, co tak właściwie zrobić ze zużytymi oponami i gdzie je oddać? Jest kilka wariantów postępowania, które pomogą z tym problemem:

  • Zbiórki odpadów – często spółdzielnie mieszkaniowe lub inne spółki organizują wywóz śmieci do utylizacji. Jest to dobra okazja, aby przygotować niepotrzebne opony, żeby profesjonalny zakład gospodarowania odpadami zajął się nimi w należyty sposób.
  • Dostarczenie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) – gdzie oddać stare opony? PSZOK to specjalny organ znajdujący się w większości gmin. Jego zadaniem jest pobieranie od mieszkańców odpadów różnego rodzaju, najczęściej tych, które ciężko utylizować lub których nie można wyrzucać do kontenerów na odpady. Zdanie opon w PSZOK-u nie powinno nas nic kosztować, dlatego jest to odpowiednie miejsce, do pozostawienia zalegających, starych opon.
  • Pozostawienie w zakładzie wulkanizacyjnym – bardzo często zakłady wulkanizacyjne świadczą usługi utylizacji zużytych opon. Warto podkreślić, że nie jest to w obowiązku zakładu i nie muszą przyjmować zużytych opon, jednak znaczna większość się tego podejmuje.
  • Oddanie opon do Centrum Utylizacji Opon – jest to specjalny organ zajmujący się wyłącznie recyklingiem i utylizacją odpadów gumowych. Przed dostarczeniem opon trzeba skontaktować się z centralnym biurem i umówić datę oraz godzinę, ponieważ samodzielne dostarczenie opon w dowolnej chwili jest niemożliwe.
  • Zakład bieżnikowania opon – jednym z rozwiązań jest zakład zajmujący się bieżnikowaniem opon. Polega to na odnowieniu rzeźby bieżnika i „dolaniu” go do starej opony, tak aby mogła ona dalej nadawać się do użytkowania.
  • Sprzedaż – jednym z rozwiązań jest zwykła sprzedaż opon. Jest wiele firm i instytucji zajmujących się kupnem i recyklingiem odpadów gumopochodnych, jak i wiele osób, które takich opon mogą najzwyczajniej potrzebować.

Wiesz już, gdzie wyrzucić opony. Prawidłowa utylizacja opon jest niezwykle ważna. Warto czasem poświęcić przysłowiowe kilka groszy i oddać opony w należyte miejsce, niż wyrzucić je do kontenera na odpady zmieszane, a co gorsza, porzucić w lesie czy spalić. Zabieg taki kosztować nas może nie tylko zanieczyszczenie środowiska, ale i surowe mandaty karne, które zdecydowanie da się odczuć i zapamiętać na długo. 

Zdjęcie: saoirse2010 / Envato Elements