Data modyfikacji:

Jak działa prostownik i kiedy jest potrzebny? Musisz to wiedzieć!

Wielu kierowców z pewnością choć raz miało do czynienia z sytuacją, w której ich samochód nie chciał „odpalić”. Taka awaria może się zdarzyć każdemu i często jest spowodowana rozładowanym akumulatorem. Na szczęście problem da się skutecznie rozwiązać za pomocą prostownika. Czym dokładnie jest to urządzenie i na jakiej zasadzie działa? Poniżej przydatne informacje.

prostownik

Najważniejsze informacje o prostownikach

Prostownik to urządzenie, które służy do ładowania akumulatorów. Podłącza się go do sieci elektrycznej 230 V, czyli źródła prądu przemiennego, np. w gniazdku w garażu. Z kolei w samochodzie instalacja elektryczna korzysta z prądu stałego, głównie o napięciu 12 V.

Zadaniem prostownika jest zmiana napięcia przemiennego na stałe i służy do tego element urządzenia zwany prostownikiem właściwym. Przed całym procesem konieczne jest jednak odpowiednie obniżenie napięcia. Służy do tego transformator, który wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej.

W jakich pojazdach można wykorzystać prostownik? Akcesorium przydaje się głównie do ładowania akumulatorów w samochodach, jednak sprawdza się również podczas problemów z uruchomieniem motocykla, łodzi oraz pojazdów ciężarowych i maszyn rolniczych.

W jakich sytuacjach przydaje się prostownik?

Prostownik przydaje się w momencie, kiedy nie można uruchomić silnika pojazdu. Najczęstszą przyczyną awarii jest właśnie rozładowany akumulator, który należy naładować prostownikiem. Do awarii akumulatora może się przyczynić:

  • rzadkie korzystanie z auta;

  • pozostawienie włączonych świateł lub radia przy wyłączonym silniku;

  • zanieczyszczenie ogniwa;

  • niedomknięcie drzwi (skutkuje zapalonym światłem w kabinie);

  • źle dopasowany akumulator do samochodu;

  • uszkodzenia mechaniczne;

  • spięcie instalacji elektrycznej;

  • błędy w działaniu alternatora;

  • ujemne temperatury.

prostownik

Rodzaje prostowników

Urządzenia do ładowania akumulatorów można podzielić na kilka grup. Są to:

  • prostowniki standardowe – czyli najprostsze i najtańsze systemy do ładowania akumulatorów. Są wyposażone w transformator, którego zadaniem jest przekształcenie energii elektrycznej. Modele standardowe są przeznaczone do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych;

  • prostowniki trakcyjne – sprawdzają się podczas ładowania akumulatorów w ciężarówkach, maszynach przemysłowych, wózkach widłowych, a także w samochodach elektrycznych. Tego typu urządzenia nadają się do pracy z bateriami żelowymi i kwasowo-ołowiowymi;

  • prostowniki impulsowe – to bardzo wydajne i szybkie urządzenia, które podczas pracy wykorzystują impulsy o wysokiej częstotliwości. Mają specjalne układy elektroniczne, które monitorują napięcie w układzie, co ogranicza ryzyko przeładowania praktycznie do zera. Prostowniki impulsowe nadają się ładowania każdego typu akumulatora;

  • prostowniki mikroprocesorowe to nowoczesne i niezwykle zaawansowane urządzenia, które są wyposażone w specjalny układ sterujący ładowanie. Dzięki temu cały proces odbywa się automatycznie, a prostownik dostosowuje natężenie prądu do wymaganego poziomu. Po naładowaniu akumulatora prostownik kończy pracę. Akcesoria mikroprocesorowe są wyposażone w zabezpieczenia, które chronią je przed zwarciami i innymi uszkodzeniami. Można nimi ładować zarówno akumulatory żelowe, jak i kwasowo-ołowiowe.

prostownik

Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

Najważniejszą sprawą jest dopasowanie prostownika do określonego typu akumulatora. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na inne parametry techniczne. Jakie?

  • Napięcie wyjściowe – jest określane w woltach (V). Tutaj zasada jest prosta, bowiem napięcie akumulatora musi odpowiadać napięciu prostownika. W samochodach osobowych ta wartość wynosi zazwyczaj 12 V, a w motocyklach – 6 lub 9 V. Z kolei maszyny rolnicze oraz ciężarówki najczęściej są wyposażone w baterie 24-voltowe.

  • Prąd ładowania – jest podawany w amperach (A). Przyjmuje się, że prąd ładowania powinien wynosić ok. 10% pojemności baterii. Dla przykładu, jeżeli akumulator ma pojemność 70 Ah, wówczas optymalnym wyborem będzie prostownik o prądzie ładowania 7 A.

  • Opcje dodatkowe – zwiększają funkcjonalność i komfort korzystania z urządzenia. Godne uwagi są prostowniki z trybem automatycznego ładowania, które dostosowują parametry do stanu akumulatora. Inne przydatne funkcje to np.: opcja odsiarczania, rozruchu awaryjnego (boost) czy diagnostyki akumulatora.

  • Zabezpieczenia – warto zwrócić uwagę, czy urządzenie ma ochronę przed przeciążeniem, przegrzaniem, zwarciem i odwrotną polaryzacją. Powyższe zabezpieczenia chronią zarówno prostownik, jak i akumulator przed uszkodzeniami.

Proste i skuteczne ładowanie

Niedomknięte drzwi, niskie temperatury czy pozostawienie włączonych świateł mogą skutkować rozładowaniem się akumulatora w aucie. To z kolei powoduje, że pojazd odmawia współpracy i nie chce ruszyć z miejsca. To dość częsta sytuacja, dlatego każdy kierowca powinien mieć w swoim domowym warsztacie prostownik, dzięki któremu w łatwy sposób uzupełni zasoby baterii.

Prostowniki występują w kilku wariantach, dlatego przed zakupem warto najpierw sprawdzić rodzaj akumulatora i jego pojemność. Dopasowanie odpowiedniego urządzenia jest kluczowe, ponieważ pozwoli nie tylko na skuteczne uzupełnienie akumulatora, ale również zapobiegnie ewentualnym uszkodzeniom podczas ładowania.

Autor: Artykuł sponsorowany