Data publikacji:

Jak obliczyć wysokość opony?

Na boku każdej opony producenci grawerują szereg liter i cyfr. Każda z nich ma za zadanie przekazać nam odpowiednie informacje na temat danej opony. O ile ich lokalizacja na bocznej ścianie opony jest banalnie prosta, o tyle z rozszyfrowaniem tych znaków często pojawiają się problemy i wątpliwości. Warto jest wiedzieć, jak odczytywać te cyfry i litery, gdyż ułatwi nam to dobór i prawidłowe dopasowanie opon do naszych kół. Oznaczenia spotykanie na oponie są ujednolicone dla wszystkich europejskich producentów, dlatego schemat ich odczytywania jest taki sam w każdym przypadku. Ułatwia to zmianę konkretnego, pasującego modelu opon na inny bez obaw o problemy z jego dopasowaniem czy prawidłowym użytkowaniem.
Sprawdź również: Jak zamontować wideorejestrator?
jak obliczyć wysokość opony

Oznaczenia opon

Wspomniane wyżej oznaczenia, które znajdziemy na boku opony, przekazują nam podstawowe informacje o parametrach konstrukcyjnych danego modelu ogumienia, danych producenta, indeksach nośności i prędkości. Dane konstrukcyjne to przede wszystkim informacje na temat szerokości opony, średnicy felgi, na której będzie osadzona, czy profilu. Jak zatem odczytywać rozmiary opon? Przedstawimy to na przykładzie jednego z najpopularniejszych rozmiarów, jakim jest 195/65 R15 91H.
Pierwszy parametr to szerokość przekroju opony. Mierzona jest między bokami ogumienia i wyrażona w milimetrach. Jest to wymiar nieobciążonej, prawidłowo zamontowanej opony. Faktyczny rozmiar po założeniu na felgę i obciążeniu może różnić się w zależności od producenta, jednak przyjęło się odchylenie z tolerancją do 4%. W naszym przypadku szerokość opony wynosi 195 mm.
Drugi z kolei parametr to wysokość profilu opony. Profil oznacza się w procentach jako stosunek wysokości boku opony do jej szerokości przekroju. W przypadku naszego oznaczenia oznacza 65% z wartości 195 mm, co w rezultacie wynosi 126,7 mm.
Kolejnym oznaczeniem jest litera R, która informuje o radialnym wykonaniu ogumienia. W starszych oponach, które bardzo rzadko spotyka się w samochodach osobowych, spotkać można było oznaczenie D, jako opony diagonalnej. Dzisiaj znaczna większość oznaczana jest symbolem R.
Za literą R znajduje się średnica osadzenia opony na feldze, którą wyraża się w calach. Wartość ta musi być bezwzględnie dopasowana do konkretnej felgi, w przeciwnym razie opony nie uda się prawidłowo zamontować. W naszym przypadku liczba 15 to opona pasująca na felgę o średnicy 15 cali.
Kolejne oznaczenia to wspomniane wcześniej indeksy nośności i prędkości. Pierwsza liczba to nośność, czyli obciążenie, jakie może przenosić opona przy maksymalnej prędkości. Liczba 91 to nośność o wartości 615 kilogramów. Za indeksem nośności stoi litera informująca o prędkości dopuszczalnej dla danej opony przy maksymalnym obciążeniu. W naszym przypadku litera H jest indeksem prędkości do 210 km/h.
Ważne jest, aby odpowiednio dobierać wszystkie parametry opony. Warto sugerować się danymi, jakie zaleca producent. Pozwoli to uniknąć pomyłek i problemów z prawidłowym montażem opony na feldze, a później koła w nadkolu. Nieprzestrzeganie tych wytycznych może doprowadzić do uszkodzeń samochodu, może znacznie obniżyć poziom bezpieczeństwa, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do wypadku. Rozmiary kół informują nas o tym, jak duża będzie dana opona oraz jakie parametry będzie posiadać. Zazwyczaj szerokie opony łączy się z niskimi profilami i dużą średnicą felgi. Zwiększa to przyczepność na suchej drodze, pozwala na większe osiągi w dobrych warunkach, a także dodaje sportowego charakteru. Poszukując informacji producenta na temat zalecanych rozmiarów, warto spojrzeć na klapkę wlewu paliwa, słupek przy fotelu kierowcy lub do książki instrukcji obsługi pojazdu, gdzie producent umieszcza wszystkie dane dotyczące rozmiarów opon.

Jak obliczyć wysokość opony?

Analizując przedstawione przez producenta parametry, które wytłoczone zostały na bocznej ścianie opony, można stwierdzić, że brakuje dość istotnego elementu, który informuje nas o całkowitej średnicy opony. Parametr ten nazywany jest wysokością opony i w prosty sposób można go obliczyć. Średnica zewnętrzna opony to nic innego jak jej dwa profile i średnica osadzenia. Wysokość całkowita opony jest dość istotnym parametrem, szczególnie gdy poszukujemy zamienników za nasz posiadany już model opony. Tolerancję wymiarową przyjęto do 2%. Ważne jest, aby odpowiednio obliczyć i dobrać szerokość zewnętrzną naszej opony, gdyż za mała może zachowywać się niepewnie i tracić przyczepność, za duża z kolei może zahaczać o elementy nadwozia, uszkadzając je lub ulegając przecięciu.
Przejdźmy zatem do obliczenia wysokości opony na podstawie opisywanego przez nas modelu opony 195/65 R15 91H. Jako wartość obliczeniową jednego cala przyjmujemy 2,54 cm. Przechodząc do obliczeń, opona o średnicy 15 cali to w przybliżeniu 38,1 cm. Wracając do wyżej przedstawionych danych, profil opisywanej opony 65% w przeliczeniu na centymetry daje nam wartość 12,7 cm. Korzystając z zależności dwóch profili i średnicy osadzenia opony wynika, że wysokość naszego ogumienia wynosi 2 × 12,7 + 38,1 = 63,5 cm.
Powyższa wartość jest orientacyjna i może delikatnie odbiegać od rzeczywistych wymiarów, jednak tolerancja 2% pozwala nam na odchylenia o nawet 1,3 centymetra w każdą stronę, co bez wątpienia pozwoli nam dość dokładnie dopasować oponę.
Zdjęcie: Envato Elements