Data modyfikacji:

Jak w prosty sposób podłączyć kamerę cofania? Montaż kamery cofania krok po kroku

Kamera cofania sprawia, że jazda tyłem oraz parkowanie stają się nie tylko bardziej komfortowe, ale również znacznie bezpieczniejsze. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak podłączyć kamerę cofania na cztery różne sposoby. Poświęcimy również odrobinę uwagi odpowiedniemu doborowi kamery oraz polecimy kilka dobrze sprzedających się modeli dostępnych na rynku.
jak podłączyć kamerę cofania

Jak podłączyć kamerę cofania? Jaką metodę montażu wybrać?

Montaż kamery cofania bez problemów można przeprowadzić samodzielnie. Najpierw trzeba jedynie zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie oraz zdecydować, w jaki sposób je podłączymy. Można zdecydować się na montaż:
  • w ramce rejestracji,
  • kamery bezprzewodowej,
  • dedykowanej kamery,
  • urządzenia przy świetle wstecznym.
  • Decyzję o planowanym montażu trzeba podjąć jeszcze na etapie zakupu urządzenia. Część z produktów posiada już stosowne adaptery lub elementy okablowania.

    Montaż kamery cofania krok po kroku

    Jak podłączyć kamerę cofania zintegrowaną z ramką pod tablicę rejestracyjną? Wystarczy:
  • Zdemontować aktualnie posiadaną ramkę przy pomocy śrubokrętu,
  • przykręcić tą, którą nabyliśmy razem z kamerą w zestawie,
  • przeprowadzić kabel przez wnętrze samochodu, najlepiej przy pomocy przelotki fabrycznej – można to zrobić podsufitką lub ewentualnie w progu,
  • podpiąć kabel do stacji multimedialnej lub dedykowanego ekranu, który przymocujemy do szyby na przyssawkę. W zależności od modelu wybranego urządzenia do podpięcia możemy mieć jeden lub (znacznie częściej) dwa przewody do podłączenia.
  • Jak zamontować kamerę bezprzewodową?

    Montaż kamery bezprzewodowej jest niewątpliwie najprostszy i najprzyjemniejszy spośród wszystkich innych metod, ponieważ nie wymaga przeciągania kabli przez cały samochód. Niestety na etapie zakupu takie kamery są nieco droższe, jednak dużej rzeszy konsumentów rekompensuje to brak potrzeby ingerowania w blachy samochodu czy kombinowania z przewodami. Żeby to zrobić, wystarczy zdjąć tablicę rejestracyjną, zaczepić kamerę o górną krawędź podkładki tablicy, natomiast o dolną – akumulator.
    Zazwyczaj znajdują się tam specjalne klipsy lub taśma dwustronnie klejąca, która zapobiegnie przesuwaniu się kamery. Teraz wystarczy ponownie założyć tablicę rejestracyjną i gotowe! Trzeba pamiętać jedynie o tym, by kamera nie zasłaniała żadnego z elementów rejestracji. Do kamery potrzebny będzie również monitor, który podłączamy przewodem do gniazda zapalniczki. Sam ekran montujemy tak, jak w poprzednim przypadku, przy pomocy przyssawki do szyby.

    Jak podłączyć kamerę cofania dedykowaną?

    Dedykowane kamery cofania to takie, które pasują w miejsce oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Takie kamery posiadają również diody, pełniące funkcje lampki, którą trzeba wyjąć przed ich montażem. Podczas ich zakupu należy zwrócić szczególną uwagę na to, jakim modelom samochodów są dedykowane – w innym przypadku istnieje ryzyko, że kamera nie wpasuje się w wolne miejsce i będzie bezużyteczna.
    Sprawdź również nasz ranking kamer samochodowych
    Żeby zamontować urządzenie, należy zdjąć rejestrację oraz wymontować starą lampkę. Do obu tych rzeczy wystarczy śrubokręt. Przez otwór od lampki prowadzimy przewód i podpinamy całość. Niestety procedura w przypadku kamer dedykowanych nie zawsze jest taka prosta, a wszystko zależy od posiadanego samochodu.
    W niektórych przypadkach montaż kamery cofania może wymagać np. demontażu uchwytu klapy bagażnika. Nie jest to wyjątkowo wymagające, ale zdecydowanie bardziej czasochłonne, niż pozostałe metody. Wówczas trzeba zdjąć całą osłonę i wymontować lampkę oraz klamkę bagażnika. Teraz trzeba wpiąć kamerkę i poprowadzić przewody podsufitką. Niestety dalej trzeba wymontować radio (czasem również schowek) i podpiąć kamerę do ekranu samochodu. Ze względu na wyższy poziom skomplikowania w nowszych modelach samochodów nierzadko łatwiej jest powierzyć procedurę montażu kamery serwisantom.

    Jak zamocować kamerę do światła wstecznego?

    Procedurę rozpoczynamy od zdemontowania światła wstecznego. Kamerę trzeba podłączyć do stacji multimedialnej i przeciągnąć przewód przez przelotkę, a następnie zdemontować tylną osłonę lampy. Kabel żółty (lub czarny) trzeba podpiąć do przewodu masowego w aucie. Czerwony należy podpiąć pod zasilanie lampy cofania. Dzięki temu kamera będzie włączać się za każdym razem, gdy wrzucimy bieg wsteczny. Wybór tej metody wymaga nieco więcej zachodu niż w przypadku kamery bezprzewodowej czy z ramką, ale jest wyjątkowo praktyczny.

    Na co zwrócić uwagę, wybierając kamerę cofania?

    Podstawowym aspektem podczas wyboru kamery jest oczywiście sposób montażu, jednak ten aspekt został już dość dobrze omówiony w poprzednich akapitach. Oprócz tego warto zwrócić uwagę również na:
  • obecność czujników cofania – które poinformują nas o przeszkodzie również dźwiękowo.
  • doświetlanie – podczerwienią lub światłem widzialnym np. diodami LED.
  • rodzaj kamery – CBOS czy CCD – pierwsza z nich jest nieco szybsza, natomiast druga bardziej odporna na zakłócenia.
  • kąty widzenia – najlepiej, jeżeli jest to przynajmniej 120 stopni.
  • Oprócz wymienionych wcześniej kamer cofania – do montażu z ramką czy dedykowanych, znaleźć można także modele do umieszczenia na dachu, tylnej szybie lub w zderzaku. Wybierając kamerkę, można zastanowić się także, czy potrzebujemy linii pomocniczych oraz jaka rozdzielczość będzie dla nas satysfakcjonująca.

    Kamery cofania – polecane modele

    Vordon 8IRPL

    To tania kamerka, która oferuje wszystko, co powinna w zaskakująco niskiej cenie. Ma 8 diod IR, które doświetlają otoczenie w nocy. Urządzenie włącza się automatycznie w chwili, w której włączymy bieg wsteczny. Jest odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz wstrząsy. Należy dokupić do niej monitor, ponieważ w zestawie otrzymujemy wyłącznie urządzenie. Dzięki temu, że jest mała, można montować ją na różne sposoby.

    Vordon VRC-160

    Vordon VRC-160 to kamerka, która ukryta jest w ramce rejestracji i wyjątkowo prosta w montażu. Ma matrycę CMOS i jest odporna na wstrząsy oraz wodę. Oferuje kierowcy linie pomocnicze oraz 4 diody. Jest niewielka i nie rzuca się w oczy, zatem nie powinna stać się przedmiotem kradzieży. Wraz z nią w zestawie otrzymujemy wszystkie podstawowe akcesoria (ramkę, okablowanie). Trzeba dokupić jedynie monitor.

    Zestaw Mbg Line Hd Kamera Lcd 4.3

    To gotowy zestaw, który zawiera zarówno kamerę, jak i monitor, zatem nie trzeba poszukiwać żadnych dodatkowych elementów. Działa bezprzewodowo, a kamera jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo posiada 8 wbudowanych diod LED, które pozwolą doświetlić otoczenie po zmroku. Monitor ma 4,3 cala, zatem pomimo oferowania dobrej widoczności, nie powinien odwracać uwagi w czasie jazdy. Jest regulowany i umożliwia montaż na przyssawce. Zestaw umożliwia włączenie linii pomocniczych oraz ich niemal dowolną regulację.

    Czujniki parkowania AMiO – zestaw z kamerą i monitorem

    Kamera cofania posiada podświetlenie IR i oferuje obraz w jakości HD. Monitor to LCD o przekątnej 4,3 cala. Zestaw jest kompletny i nie ma potrzeby szukania do niego dodatkowych części. Włącza się w momencie, gdy zaczynamy cofać. Zasilanie kamery to 12 V. Całość jest prosta i szybka w montażu. Umożliwia korzystanie również ze wskazówek obrazkowych – linii lub komputerowego czujnika odległości. Może wymagać wywiercenia otworów w zderzaku, ale nie musi.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!