Data publikacji:

Jak przygotować samochód do podróży?

Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd na wakacje własnym samochodem. Obecnie jest to aż 60% społeczeństwa. Niestety niewiele osób pamięta o tym, że samochód wymaga odpowiedniego przygotowania przed wyjazdem. Zapomina się o dodatkowych przeglądach, a awaria pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, niejednokrotnie nawet kilkaset kilometrów od domu. Wówczas koszty naprawy lub lawety mogą być niebotyczne. Jak tego uniknąć? Dowiedz się, jak przygotować samochód do podróży, by nie czekały Cię niemiłe niespodzianki.
jak przygotować samochód do podróży

Jak przygotować samochód do podróży?

Najlepszym pomysłem w czasie przygotowań auta do długiej jazdy jest wykonanie przeglądu u mechanika. Jest to relatywnie niewielki koszt w porównaniu do tego, który poniesiemy w razie usterki. Takie działanie zagwarantuje nam dokładną kontrolę stanu technicznego pojazdu. Jeśli decydujemy się na samodzielne przeglądnięcie auta, ponieważ serwis wykonywany był niedawno, zdecydowanie warto:
  • sprawdzić ilość płynu chłodniczego, oleju i płynu hamulcowego;
  • skontrolować przewody hamulcowe, jak również cały układ;
  • zerknąć, jak wyglądają kolorowe sygnalizatory na powierzchni akumulatora, informujące o stanie jego doładowania;
  • zmierzyć grubość bieżnika w ogumieniu.

Jak przygotować się do jazdy samochodem?

Jak przygotować się do jazdy samochodem? Warto wozić ze sobą nie tylko podstawową apteczkę samochodową, ale skomponować własny, poszerzony zestaw, zwłaszcza jeśli jeździmy z osobami starszymi, dziećmi lub zwierzętami. Oprócz podstawowych kwestii związanych z bezpieczeństwem dobrze mieć zawsze do dyspozycji zapasowe żarówki samochodowe, ponieważ za niesprawne oświetlenie można otrzymać mandat.
Również wożenie ze sobą koła zapasowego, dojazdowego lub przynajmniej zestawu naprawczego do opon będzie rozsądnym posunięciem. Sprawdź też, kiedy kończy się OC samochodu, a jeśli wyjeżdżasz poza Unię Europejską, wykup dodatkowe ubezpieczenie. Przydatne może się okazać też AC. W zakresie kwestii praktycznych dobrze zaktualizować nawigację, by nie okazało się, że odbywamy podróż, posługując się starymi mapami i błądząc.

Jak przygotować auto do podróży z dziećmi?

Podróżowanie z dziećmi wcale nie jest tak trudne, jak początkowo się wydaje, chociaż oczywiście zależy to od ich wieku oraz przygotowania rodziców do wycieczki. Koniecznie zadbaj o dostępność soczków i wody dla dzieci w aucie. Weź ze sobą również zdrowe i słodkie przekąski. Zaplanuj regularne postoje, podczas których będzie można skorzystać z łazienki i rozprostować nogi, oraz rozrywki i zajęcia dla dzieci na czas spędzony w trasie. W zakresie samochodu konieczne będzie:
  • skontrolowanie stanu fotelika,
  • dopasowanie go do aktualnych wymiarów dziecka,
  • zadbanie o jego prawidłowe przymocowanie do elementów montażowych w aucie,
  • zainwestowanie w osłonki przeciwsłoneczne dla dzieci na tylne szyby samochodu.

Przygotowanie samochodu a podróż ze zwierzętami

Coraz bardziej popularne stają się również wakacje wraz z pupilem. Nic dziwnego, ponieważ duża ilość hoteli umożliwia zabranie ze sobą swojego czworonoga. Trzeba jednak zadbać o bezpieczeństwo zwierzaka w czasie podróży. Jak można to zrobić? Zaopatrz się w specjalne pasy bezpieczeństwa dla pupila na szelkach, miskę lub butelkę, suchą karmę, matę chłodzącą i osłonki na okna. Na podróż wybieraj godziny wieczorne lub wczesne poranki, by zwierzę się nie przegrzało. Małe zwierzaki można przewozić w transporterach z kocykiem na podłożu. Unikajmy klatek i kojców, których aluminiowe pręty mogą wbijać się psu w ciało.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!