Data publikacji:

Jak sprawdzić rozmiar felgi? 

Jednym z najważniejszych elementów tworzących samochody, zaraz po silniku i samych kołach, są felgi. To na nich umieszczane są opony, w wyniku czego możliwe jest poruszanie się auta. Aby móc dopasować do konkretnego auta właściwe ogumienie, niezbędna jest znajomość indywidualnych parametrów felg. Jak sprawdzić rozmiar felgi i w jaki sposób interpretować poszczególne informacje? Czy jest to istotne, by wiedzieć, w jakiego rodzaju felgi wyposażone jest auto? Dowiedz się, jak sprawdzić, jakie felgi do auta będą właściwym wyborem. 
felga

Co to są felgi i jaką pełnią funkcję? 

Felgi są elementem nośnym podwozia, na który zakłada się opony. Ich główne zadanie polega na przenoszeniu sił z piast kół na opony oraz wentylowaniu układu hamulcowego. Felgi wykonywane są zazwyczaj ze stali lub aluminium (często z dodatkiem magnezu). Elementy stalowe są częściami tańszymi od aluminiowych i znajdują zastosowanie częściej. Ewentualna naprawa tego typu felg jest również stosunkowo prostsza. Jednak jednocześnie częściej ulegają one różnym uszkodzeniom.  
Felgi aluminiowe są opcją lżejszą od części ze stali i bardziej wytrzymałą oraz odporną na awarie. Sprawniej też chłodzą układ hamulcowy. To jednak wariant droższy, podobnie jak jego naprawa, która możliwa jest do przeprowadzenia wyłącznie w warsztatach posiadających taką specjalizację. 
Zarówno felgi stalowe, jak i aluminiowe mają swoje indywidualne rozmiary i poszczególne parametry. Różnią się także wyglądem i aby móc dopasować właściwy model do danego auta, zgodnych musi być jednocześnie kilka różnych parametrów. W celu doboru odpowiednich produktów skorzystaj z naszego kalkulatora felg.

Rozmiar felgi – jak sprawdzić oznaczenia i o czym one informują? 

Każda felga wyposażona jest w swoje indywidualne oznaczenie, które określa najważniejsze jej parametry. Zapis ten znajduje się po stronie wewnętrznej każdej felgi i przedstawia specjalny kod składający się z liczb i znaków. Każda z nich stanowi opis innej cechy oraz określa klasyfikację danego wymiaru lub rodzaju. 
Do podstawowych oznaczeń, dzięki którym możliwe jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić rozmiar felgi w samochodzie, należą jej rozmiar oraz ilość i rozstaw śrub mocujących. Rozmiar felgi zapisywany jest jako szerokość felgi × jej średnica. Wartości oznaczeń podawane są w calach. Konkretne wymiary felg homologowanych do danego auta znajdują się zawsze w instrukcji obsługi konkretnego pojazdu.  
Ilość śrub oraz ich rozstaw zazwyczaj zapisane są w innym miejscu niż parametry dotyczące rozmiaru felgi. Tego typu dane widnieją jako ilość otworów montażowych × średnica okręgu (którą te otwory tworzą). Dzięki temu zapisowi możliwe jest poznanie standardu montażowego dla danej felgi. Określone są tu również indywidualne wymagania piasty koła.  

Jak sprawdzić rozmiar alufelgi? Pozostałe parametry i oznaczenia 

Odpowiedź na powyższe pytanie sprawdzi się również w przypadku wątpliwości co do tego, jak sprawdzić rozmiar felgi stalowej. Ciągi oznaczeń dla obu rodzajów felg symbolizują to samo i w obu przypadkach umieszczone są w podobnych miejscach na danej części. Poza wymiarem, ilością i rozstawem śrub, w ciągu oznaczeń znajdują się również symbole informujące o typie profilu przekroju felgi, profilu kołnierza, średnicy otworu centralnego i odsadzeniu felgi
Oznaczenie literowe lub literowo-cyfrowe znajdujące się na końcu zapisu (za oznaczeniem średnicy) informuje o profilu przekroju poprzecznego felgi. To rodzaj ukształtowania powierzchni, która docelowo zakryta będzie przez oponę. Element ten wpływa na sztywność felgi oraz kształt tzw. garbów. Przykładowo, jeśli garby są poszerzone, opona lepiej trzyma się na feldze, a one same zapobiegają jej zsuwaniu. Wśród tego typu symboli znajdują się: 
  • H – garb po wewnętrznej stronie felgi, 
  • H2 – garb obustronny, 
  • FH – garb płaski od wewnętrznej strony felgi, 
  • FH2 – garb płaski obustronny, 
  • CH – dwa różne typy garbów 
  • EH2, EH2+ – rozszerzony garb, dla opon typu run flat. 
Tuż za szerokością kołnierza w zapisie umieszczony jest symbol literowy oznaczający profil kołnierza. To kształt, w którym do felgi przylega specjalna stopka opony. W tym przypadku możliwe są następujące oznaczenia: 
  • J – samochody osobowe, 
  • JJ – samochody 4x4, 
  • P, K – starsze samochody osobowe. 

Rozmiar felgi aluminiowej i stalowej – jak sprawdzić średnicę otworu centralnego i odsadzenie? 

Za przenoszenie siły oraz drgań z koła na piastę odpowiada otwór centralny. Jego średnica zapisana jest w milimetrach i występuje na feldze po znaku CH. Odsadzenie felgi natomiast zapisywane przy pomocy liter ET to podstawowy parametr związany z montażem felgi. Określa odległość pomiędzy poziomą osią symetrii felgi a płaszczyzną jej montażu do piasty, czyli głębokość, na jakiej felga zostaje umieszczona w nadkolu. Liczba dodatnia współczynnika ET zmniejsza rozstaw kół. Ujemna natomiast powoduje, że koła są wysunięte z nadkoli na boki.  
Felgi o rekomendowanych i pasujących do danego pojazdu rozmiarach i cechach dostępne są w wielu wzorach. W tej kwestii dopasowania do auta pozostaje pełna dowolność. Można więc wybrać model, który najbardziej odpowiada właścicielowi samochodu wyłącznie pod kątem estetycznym. 
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!