Data publikacji:

Jak usunąć plamy po ptasich odchodach? Wżery na lakierze

Ptasie odchody na lakierze to problem większy niż mogłoby się wydawać. W grę wchodzi nie tylko estetyka samochodu, ale przede wszystkim kondycja powłoki lakierniczej. Długotrwały kontakt ptasiej kupy na karoserii auta jest w stanie doprowadzić do przebarwień, dlatego liczy się czas. Jak usunąć ptasie odchody oraz plamy po nich? Jak zapobiec wżerom po ptasich kupach? Wyjaśniamy, jak radzić sobie z tym nieprzyjemnym problemem.
plamy po ptasich odchodach
Zauważenie ptasiego kleksa na lakierze nie jest trudne. Białe odchody są doskonale widoczne nawet na jasnym lakierze i trudno je przeoczyć. W większości przypadków usunięcie ich nie jest trudne i można to zrobić nawet chusteczką higieniczną. Gdy jednak zaschną na słońcu, mogą sprawić nie lada kłopot. Jak radzić sobie z ptasimi odchodami prosto i skutecznie?

Ptasie odchody na lakierze – warto działać szybko

Walcząc z ptasimi odchodami, nie warto zwlekać i czekać na kolejne mycie samochodu. Gdy ptasie odchody zaschną, ich usunięcie bywa bardzo trudne. A jest to problem poważny, bowiem pH ptasich odchodów wynosi od około 3,5 do 4,5, co oznacza, że mają odczyn kwasowy. Pod wpływem słońca mogą zadziałać wręcz jako substancja żrąca, która jest w stanie wypalić powłokę lakierniczą. Efektem jest nieestetyczne i widoczne gołym okiem przebarwienie na lakierze.
Jeśli więc zauważysz świeże ptasie odchody na karoserii auta, usuń je jak najszybciej. Najlepszym rozwiązaniem jest szybka wizyta na myjni samoobsługowej. Niezaschnięte zabrudzenia bez trudu uda się usunąć wodą pod wysokim ciśnieniem. Zamiast tego możesz użyć także nawilżanej chusteczki higienicznej lub nasączonego wodą wacika. Ważne, by nie szorować odchodów ścierką ani tym bardziej kuchenną gąbką – doprowadzi to do poważnego zarysowania lakieru.

Jak usunąć plamy po ptasich odchodach? Preparaty do usuwania ptasich odchodów

Usuwanie zaschniętych ptasich odchodów bywa nieco trudniejsze i sama woda może nie wystarczyć. Na szczęście istnieje wiele preparatów, które rozpuszczają zanieczyszczenia organiczne i zapobiegają powstawaniu wżerów. Jednym z ciekawszych jest… woda w żelu. To preparat stworzony specjalnie z myślą o rozpuszczaniu i usuwaniu ptasich odchodów z lakieru. Wystarczy zaaplikować żel bezpośrednio na zabrudzenie i poczekać, aż odchody zmiękną. Po tym czasie należy przetrzeć karoserię ściereczkę z mikrofibry lub miękkim papierem.
Istnieją także specjalne środki do usuwania ptasich odchodów, w formie płynnej. Spryskuje się nimi zanieczyszczenie, a zasadowe składniki czyszczące rozpuszczają odchody. Równie dobrze sprawdzą się płyny do usuwania owadów, oparte na podobnych składnikach. Za pomocą tych preparatów można wyczyścić także inne zanieczyszczenia organiczne, np. zaschnięte robaki, przebarwienia po liściach, ślady trawy lub soki z drzew. Przed nałożeniem preparatu koniecznie upewnij się, że lakier jest chłodny. Dla lepszego efektu odczekaj 30 sekund zanim zbierzesz zanieczyszczenie ściereczką.
Czego jeszcze można użyć do usuwania zabrudzenia? Do usuwania ptasich odchodów świetnie nadaje się quick detailer, który nie tylko chroni, ale i czyści lakier. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie szampon typu waterless, czyli do mycia bezwodnego, np. CarPro Ech2o. Po rozcieńczeniu go w odpowiednich proporcjach z wodą otrzymasz skuteczny preparat w sprayu, którym miejscowo wyczyścisz zanieczyszczenia osiadłe na karoserii – nie tylko ptasie odchody.

Wżery na lakierze po ptasich odchodach – jak się ich pozbyć?

W niektórych przypadkach nawet po dokładnym usunięciu ptasich odchodów pozostają ślady. Dalsze próby czyszczenia niestety nie przyniosą oczekiwanego skutku, bo pozostała plama nie jest zanieczyszczeniem, a uszkodzeniem lakieru. Aby usunąć wżery po ptasich odchodach, trzeba więc zadziałać zgoła odmiennie.
Jeśli przebarwienie jest niewielkie, wystarczającą interwencją może się okazać spryskanie karoserii quick detailerem. To preparat odżywiający lakier i nadający mu głębię. Podobną skuteczność może mieć nawoskowanie auta. Nie pomoże to na większe uszkodzenie lakieru, które trzeba spolerować. Można to zrobić ręcznie, przy pomocy specjalnego pada oraz pasty lekkościernej o wykończeniowej charakterystyce. Doskonałym wyborem będzie też pasta one-step lub preparat AIO, zabezpieczający dodatkowo powierzchnię lakieru. Aby jednak ułatwić sobie zadanie, najlepiej użyć maszyny polerskiej.

Jak zabezpieczyć lakier przed ptasimi odchodami?

Czy można jakość uchronić się przed ptasimi odchodami? Podstawą jest oczywiście nieparkowanie pod drzewami, liniami energetycznymi czy innymi miejscami pobytu ptaków. Jeśli problem ptasich niespodzianek powtarza się regularnie, trudno oczekiwać, że ptaki przeniosą się w inne miejsce. W sytuacji gdy problemu nie da się uniknąć, warto wprowadzić dodatkowe środki zaradcze. Jakie?
Gdy nie da się zabezpieczyć samochodu przed ptakami, warto zabezpieczyć lakier. Zrobisz to przy pomocy wosku samochodowego – naturalnego lub syntetycznego – lub powłoki ceramicznej. Ta ostatnia ma największą trwałość i może utrzymać się na lakierze nawet przez 2–3 lata. Powłoka ochronna stanowi barierę dla wszystkich zanieczyszczeń, nie tylko tych organicznych. Ułatwi więc kolejne mycia samochodu i wytworzy efekt hydrofobowy, objawiający się lepszym zrzutem wody. Polecane woski samochodowe to m.in. SOFT99 Fusso Coat, Collinite 476s oraz House of Wax Sapphire.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik