Data publikacji:

Jak wymienić koło w samochodzie? Wymiana opony krok po kroku

Zmiana ogumienia samochodu to nie tylko rutynowa czynność wykonywana przed letnim i zimowym sezonem, ale też niespodziewana konieczność w przypadku awarii podczas podróży. Choć wezwanie pomocy drogowej zazwyczaj nie stanowi problemu, wystarczy brak zasięgu lub duża odległość, by je utrudnić. Samodzielna wymiana koła w samochodzie nie jest trudna i nie wymaga znacznego wysiłku, dlatego warto wiedzieć, jak ją wykonać.
jak wymienić koło w samochodzie

Wymiana koła w samochodzie – od czego zacząć?

Awaria ogumienia w trakcie podróży może zdarzyć się każdemu. Jak rozpoznać, że coś jest nie tak? Przede wszystkim od razu zauważalne będzie, że samochód zacznie ściągać na bok. Ponadto przy tzw. kapciu słychać charakterystyczny dźwięk, przypominający dudnienie.
Zauważając awarię opony, należy zachować spokój. Gwałtowne hamowanie i skręcanie na pobocze nie są dobrymi pomysłami. W pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiednie miejsce do postoju, możliwie płaskie i utwardzone, oddalone od zakrętów i wzniesień. Dobre będą zatoczki i zajezdnie, najlepszym rozwiązaniem będzie parking. Na uszkodzonej oponie można przejechać jeszcze niewielki kawałek.
Po znalezieniu odpowiedniego miejsca i zatrzymaniu się należy włączyć światła awaryjne i postawić trójkąt, aby móc bezpiecznie przejść do zmiany koła. Jeżeli jedziemy z pasażerami lub ciężkimi bagażami, powinny na chwilę znaleźć się poza pojazdem, aby był lżejszy. Należy także zaciągnąć hamulec ręczny.

Jak zmienić koło w samochodzie?

Pojazd już stoi w bezpiecznym miejscu, odpowiednio oznakowany, więc następnym krokiem jest wymiana koła w samochodzie. Na początku należy odkręcić obecne koło. Będzie do tego potrzebny klucz, który najczęściej znajduje się w schowku na narzędzia lub w luce koła zapasowego.
Jak odkręcić koło w samochodzie? Najpierw za pomocą klucza należy poluzować śruby. Najwygodniej można to zrobić, naciskając go stopą, uważając przy tym, by nie uszkodzić siebie ani przedmiotów. Niektóre pojazdy wyposażone są w śruby zabezpieczające. W takim przypadku powinna być także w samochodzie odpowiednia przejściówka, pasująca do nich. Jeżeli śruby nie dają się ruszyć, mogą być zapieczone. W takiej sytuacji przyda się środek typu WD-40.
Kiedy śruby są poluzowane, można przejść do tego, jak ściągnąć oponę z felgi. Na tym etapie potrzebny będzie podnośnik. W instrukcji obsługi należy sprawdzić, jakie jest odpowiednie miejsce na umieszczenie go, a następnie go w nim umieścić. Jeżeli nie posiada się instrukcji bądź nie można jej znaleźć, trzeba poszukać na progu samochodu charakterystycznych wytłoczeń. Po podniesieniu samochodu na wystarczającą wysokość okręcamy do końca śruby i ściągamy koło, trzymając za jego dolną część. Należy je ostawić na bok, aby zminimalizować ryzyko przykręcenia go z powrotem pod wpływem stresu.

Jak zamontować nowe koło?

Po zdjęciu uszkodzonego koła można przejść do założenia nowego. Aby to zrobić, wystarczy nakierować je odpowiednio na piastę i po trafieniu na nią delikatnie palcami przykręcić śruby. Po ustabilizowaniu koła używamy klucza, jednak nie dokręcamy śrub do końca. Następnie opuszczamy auto na podnośniku i wyciągamy go. Kiedy pojazd stoi stabilnie, można dokręcić śruby do oporu.
Podczas montowania nowego koła należy pamiętać, że śruby dokręca się na krzyż, a nie idąc po okręgu. Pozwala to na równomierne rozłożenie nacisku i stabilniejsze przymocowanie ogumienia.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!