Data modyfikacji:

Jak zabezpieczyć auto przed gradem?

Konsekwencją zmian klimatycznych jest nie tylko globalne ocieplenie, ale i częstsze występowanie gwałtownych zjawisk pogodowych. Jednym z tych, które najmocniej zagrażają samochodom w Polsce, jest gradobicie. Kilkucentymetrowe bryły lodu są w stanie uszkodzić karoserię samochodu, a nawet rozbić szyby. Jak ochronić auto przed gradem? Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby zabezpieczenia samochodu przed opadami gradu.
jak zabezpieczyć auto przed gradem

Jak zabezpieczyć auto przed gradem?

Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście wstawienie samochodu do garażu lub przynajmniej schowanie go pod wiatą. Problem w tym, że osoby mieszkające w blokach i kamienicach raczej nie mają tej możliwości, a garaże podziemne znajdują się jedynie w nowoczesnym budownictwie deweloperskim.
W dużych miastach istnieje możliwość „schowania” samochodu w dużych parkingach podziemnych lub zadaszonych parkingach zlokalizowanych przy centrach handlowych, ale wciąż wymaga to dużego wyprzedzenia. Inna sprawa, że informacje o możliwym gradobiciu nie zawsze przychodzą na czas.
W wielu przypadkach kierowcy po prostu łudzą się, że pogoda oszczędzi ich samochód i cudem uchroni przed uszkodzeniem. Pewnym zabezpieczeniem jest ubezpieczenie AC (autocasco), które zazwyczaj obejmuje odszkodowania po gradobiciu. Warunkiem jest jednak poprawne zabezpieczenie samochodu i zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby uniknąć zniszczeń. Jeśli więc ubezpieczyciel uzna, że właściciel samochodu mógł schować pojazd w garażu lub też zabezpieczyć wnętrze auta przed zalaniem, może odmówić wypłaty odszkodowania.

Osłona przed gradem na samochód – z czego ją wykonać?

W awaryjnych sytuacjach często liczy się pomysłowość. Nie inaczej jest w przypadku ochrony auta przed gradobiciem. Gdy na ukrycie auta jest za późno lub też nie mamy takiej możliwości, nawet wiaty, warto spróbować prowizorycznych rozwiązań. Nieoceniona może być nawet stara kołdra lub gruby koc, którym przykryjesz choć część samochodu.
Możesz również przykryć auto plandeką, a na to położyć elastyczne przedmioty, np. gumowe dywaniki samochodowe, karimaty czy płyty styropianu. Oczywiście wszystkie te przedmioty muszą być zabezpieczone przed podmuchami wiatru. W szczególności skup się na ochronie szyb oraz dachu. Dzięki temu unikniesz zalania wnętrza i kosztownych napraw. Dużo łatwiej wymienić uszkodzoną maskę niż usuwać liczne wgniotki na dachu.

Pokrowiec antygradowy na samochód

Jak uchronić auto przed gradem? Prostym, niedrogim i skutecznym rozwiązaniem jest zakup pokrowca przeciwgradowego na samochodu. Osłona przed gradem na samochód wykonana jest z plandeki wzmocnionej w najważniejszych miejscach pianką EVA o grubości ok. 5 mm. Im grubszy wkład, tym skuteczniejsza ochrona. Plusem takiej plandeki jest oczywiście niska cena – za ok. 100–300 zł można kupić dobrej jakości pokrowiec.
Dużą zaletą jest też mobilność, gdyż osłonę spakowaną do pokrowca można mieć cały czas w bagażniku samochodu. Plandeka chroniąca przed gradem idealnie sprawdzi się więc podczas wakacyjnych podróży lub wówczas, gdy często parkujesz w różnych miejscach. Warto podkreślić, że dobrej jakości pokrowiec zabezpiecza samochód nie tylko przed gradem, ale i deszczem, śniegiem czy promieniowaniem UV.

Siatka przeciwgradowa na samochód – jak z niej skorzystać?

Ciekawym sposobem na zabezpieczenie samochodu przed gradem jest użycie siatki przeciwgradowej. Można rozwiesić jej na drewnianej lub metalowej konstrukcji, a także na naprężonych linkach stalowych. Polietylenowy siatka została stworzona z myślą o ochronie upraw i roślin, ale świetnie sprawdzi się również do ochrony samochodu.
Wymaga oczywiście przygotowania stelaża, ale może być dużo tańszą alternatywą dla wiaty garażowej, nie wspominając o pełnoprawnym garażu. Zwłaszcza, jeśli chcesz „zadaszyć” wiele miejsc parkingowych, np. przed firmą lub warsztatem samochodowym. Siatki przeciwgradowe dostępne są w rolkach o szerokości 4–5 m i można kupić je na metry.

Jak zabezpieczyć szyby przed gradem?

Zbliża się gradobicie i obawiasz się, że grad może uszkodzić przednią lub tylną szybę. Takie zniszczenie nie tylko odbije się na wyglądzie i wycenie samochodu, ale dodatkowo może doprowadzić do zalania wnętrza.
Aby ochronić szyby przed rozbiciem kulami gradu, możesz wykorzystać zwykłe maty termiczne, które latem zapobiegają nagrzewaniu się wnętrza. Są one bardzo tanie i łatwo dostępne, a mogą uratować szybę przed pęknięciem. Rozkładanie maty trwa dosłownie chwilę – wystarczy wsunąć ją za wycieraczki samochodowe i przytrzasnąć drzwiami. Warto wykorzystać ten sposób również wtedy, gdy masz do dyspozycji pokrowiec przeciwgradowy. Ostrożności nigdy zbyt wiele.

Wgniecenie po gradobiciu – czy można coś z nimi zrobić?

Co zrobić, gdy uszkodzeń nie udało się uniknąć i na całej karoserii widoczne są mniejsze lub większe wgniecenia? Usunięcie tych uszkodzeń jest żmudne, ale – co najważniejsze – możliwe. Możesz to zrobić również na własną rękę i nie musisz decydować się na interwencję blacharską. Większość wgnieceń da się bowiem wyciągnąć za pomocą specjalnej wyciągarki.
W zestawie do wyciągania wgniotek znajdziesz różnego rodzaju plastikowe grzybki, które należy przykleić do wgniecenia za pomogą kleju na gorąco. Następnie przy pomocy ręcznej wyciągarki można zniwelować wgłębienie na karoserii. Efekt jest natychmiastowy i nie wymaga dodatkowych prac lakierniczych. Osiągnięcie idealnie gładkiej powierzchni nie zawsze jest możliwe, ale wyraźnie widoczna poprawa jest jak najbardziej w zasięgu ręki.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik