Data publikacji:

Jak zarejestrować samochód?

Rejestracja samochodu to procedura, której musimy dopełnić po nabyciu nowego pojazdu. Niektórym wydaje się dość skomplikowana ze względu na fakt, że do jej realizacji konieczne jest skompletowanie całego zestawu dokumentów. Dodatkowo kroki, które musimy wykonać, są zależne od charakteru i historii pojazdu. W dzisiejszym artykule omówimy różne procedury rejestrowania samochodów – standardowe, zagraniczne, firmowe oraz zabytkowe i specjalne. Dowiedz się, jak zarejestrować samochód.
Jak zarejestrować samochód

Jak zarejestrować samochód przez internet?

Rejestrowanie samochodu obecnie jest znacznie prostsze niż kiedyś. Aktualnie nie musimy nawet wychodzić z domu. Wystarczy wejść na stronę esp.pwpw.pl, założyć konto, a następnie wypełnić stosowny wniosek. Wcześniej warto jednak przygotować sobie dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, wyniki badań technicznych oraz dowód własności pojazdu. Podczas wypełniania informacje zawarte na wymienionych dokumentach mogą być nam potrzebne, jednak szczegółowe dane, które będzie trzeba wprowadzić we wniosku, zależą od konkretnego przypadku. Wpływ na to ma sytuacja, czy:
  • rejestrujemy samochód nowy, czy używany,
  • był zarejestrowany wcześniej w Polsce, czy za granicą,
  • samochód jest zabytkowy, specjalny, czy samodzielnie zrobiony.
  • W przypadku najczęściej realizowanej procedury, jaką jest rejestracja używanego samochodu, który zakupiony został od innego właściciela na terenie polski, konieczne do złożenia wniosku jest przygotowanie: dowodu własności pojazdu, jego tablic rejestracyjnych (które będą musiały zostać zdane w urzędzie), potwierdzeń stosownych opłat oraz dowodu rejestracyjnego z aktualnym badaniem technicznym.
    Do zarejestrowania samochodu trzeba posiadać OC, złożyć dokumenty w urzędzie lub wysłać pocztą albo wypełnić wniosek internetowo. Samochód trzeba zawsze zarejestrować w ciągu 30 dni od jego nabycia. Rejestracja kosztuje około 70 złotych. Do tego trzeba doliczyć również koszty tablic, które różnią się w zależności od pojazdu.

    Jak zarejestrować samochód z zagranicy? Jak zarejestrować samochód z Niemiec?

    Jak zarejestrować samochód sprowadzony z Niemiec? Ponieważ Niemcy należą do Unii Europejskiej, sprawa jest stosunkowo prosta, jednak przygotować trzeba znacznie więcej dokumentów niż we wcześniej omawianym przypadku. Do rejestracji trzeba zebrać:
  • wniosek – wypełniany w polskim urzędzie lub internetowo,
  • zaświadczenie o pozytywnym przejściu przez pojazd badania technicznego lub alternatywnie dowód rejestracyjny z takim wynikiem,
  • potwierdzenia uiszczonych w związku z rejestracją opłat,
  • jeden dokument poświadczający zapłatę akcyzy lub uzasadniający to, że nie ma konieczności wnoszenia tej opłaty.
  • Jeżeli dokumenty posiadamy w języku niemieckim, muszą one zostać przetłumaczone na polski przez tłumacza przysięgłego. Nie dotyczy to jedynie dowodu rejestracyjnego. Niestety, korzystanie z usług tłumacza generuje kolejne koszty.

    Jak zarejestrować samochód na firmę?

    Rejestracja samochodu jako firmowego jest możliwa tylko wówczas, gdy auto jest w pełni sprawne i zamierzamy z niego korzystać przynajmniej przez okres roku. Oprócz tego musimy być oczywiście jego właścicielem lub współwłaścicielem, a pojazd domyślnie ma być przeznaczony do realizacji celów związanych z posiadaną działalnością gospodarczą. Żeby móc go zarejestrować tak samo jak w poprzednich przypadkach, trzeba wykupić OC i złożyć wniosek. W tym przypadku jednak ilość uzupełnianych w nim informacji będzie znacznie większa.
    Do rejestracji trzeba przygotować następujące dokumenty: dowód własności, kartę pojazdu (jeżeli posiadamy), potwierdzenie sprawności pojazdu w badaniach technicznych, dowód rejestracyjny i poprzednie tablice, potwierdzenie wniesienia wszystkich niezbędnych opłat. Jeżeli samochód był sprowadzany z UE, ten zbiór uzupełnić należy o potwierdzenie zapłaty akcyzy, a jeśli spoza – należy załączyć dowód odprawy celnej. W przypadku gdy rejestrujemy nowy samochód, potrzebne będzie krajowe świadectwo zgodności lub dopuszczenie jednostkowe pojazdu.

    Jak zarejestrować samochód jako specjalny lub do celów specjalnych?

    Pojazdy do celów specjalnych to przykładowo karetki, samochody kempingowe, podnośniki czy pojazdy pomocy drogowej. W przypadku tego rodzaju rejestracji kluczowe jest to, że samochód nie może być wykorzystywany wyłącznie do transportu. O jego specjalności decydują pełnione funkcje, a nie kwestie techniczne, pomimo tego że te drugie często idą w parze z tym rodzajem pojazdów. Procedura wygląda tak samo jak w poprzednich przypadkach. Prawo Drogowe wyróżnia jeszcze kategorię samochodów specjalnych, których nadwozie lub wyposażenie jest dostosowane do pełnienia szczególnych funkcji.
    W tym przypadku należy wypełnić wniosek oraz przedstawić komplet dokumentów – dowód własności pojazdu, świadectwo zgodności lub dopuszczenie jednostkowe (jeżeli auto jest nowe), pozytywny wynik badania technicznego, dowód rejestracyjny i jeżeli auto było sprowadzane z zagranicy, to potrzebny będzie dowód odprawy celnej i zapłaty akcyzy lub dokument poświadczający, że jesteśmy z niej zwolnieni.

    Jak zarejestrować samochód na zabytek?

    Jak zarejestrować samochód na zabytek? Jeżeli samochód zabytkowy nie ma dowodu rejestracyjnego, polskie prawo dopuszcza możliwość, by zastąpić go pisemnym oświadczeniem właściciela samochodu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby uznać samochód za zabytkowy, musi on być wpisany do rejestru czy ewidencji zabytków oraz inwentarza muzealnego. Musi mieć minimum 25 lat, nie być produkowany od 15 lat oraz mieć 75% oryginalnych części. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Prawie o ruchu drogowym.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!