Data publikacji:

Jak zdjąć oponę z felgi?

Zdejmowanie opony z felgi nie należy do najprostszych zabiegów, jakie możemy wykonywać przy naszym samochodzie. Często do prawidłowego, a przede wszystkim bezpiecznego usunięcia ogumienia potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, jaki wykorzystywany jest chociażby w zakładach wulkanizacyjnych. Oczywiście da się to zrobić w przydomowym warsztacie, jednak jest to dosyć czasochłonne oraz ryzykowne. Jak zatem zdjąć oponę z felgi?
felga

Zdejmowanie opony z felgi

Zdejmowanie opon z felgi nie jest prostą sprawą. Doskonale wiedzą o tym pracownicy zakładów wulkanizacyjnych, którzy w okresie zmiany opon nie mogą narzekać na brak pracy. Najłatwiej zrobić to przy pomocy specjalistycznego sprzętu, który na użytek własny jest całkowicie nieopłacalny. Urządzenie, którym posługują się eksperci, nazwa się montażownicą. Służy ona do bezpiecznego zdjęcia ogumienia z felgi, jak i jego ponownego założenia.
Dlaczego używa się specjalistycznego sprzętu, a nie robi się tego w domowych warunkach przy pomocy prowizorycznych narzędzi? Opony bardzo ściśle obejmują felgi. Samodzielne zdjęcie opony wymaga odpowiedniego użycia dość dużej siły. Nieprawidłowe posługiwanie się narzędziami do zmiany opon skutkować może zniszczeniem się opony, a nawet samej felgi. W przypadku felg stalowych można je w prosty sposób naprostować, aluminiowe to dużo bardziej skomplikowany proces, a przede wszystkim dodatkowy wydatek.
Samodzielne zdejmowanie opon z felgi jest łatwe i opłacalne tylko wtedy, gdy chcemy pozbyć się aktualnego kompletu opon i mamy pewność, że ich zniszczenie nie będzie dla nas stratą. Wtedy wystarczy rozciąć oponę i pociętą usunąć z felgi.

Samodzielne zdejmowanie opony z felgi

Zalecamy zabieg zdejmowania lub zakładania opony na felgę wykonywać w profesjonalnym zakładzie wulkanizatorskim. Nie tylko jest to dużo szybsze, ale też bezpieczniejsze dla opon i samych felg, a do tego nie jest to droga inwestycja. Przedstawimy jednak proces samodzielnego przeprowadzenia czynności usunięcia ogumienia z felgi. Ostrzegamy jednak, że jest to tylko zbiór kroków, które pomogą usunąć oponę, jednak nie dajemy gwarancji, że opona lub felga nie ulegną zniszczeniu, szczególnie, gdy jest to pierwsze podejście do takiej operacji.
W internecie znaleźć można całą masę filmów instruktarzowych, jednak często są one wykonywane przez profesjonalistów z doświadczeniem, dlatego zalecamy odwiedzić ekspertów w tej dziedzinie, niż narażać się na dodatkowe koszty.
Zdejmowanie opony z felgi domowym sposobem metodą na podnośnik:
  • Podnośnik samochodowy należy umieścić pod progami pojazdu, a pod jego stopą umieścić koło, z którego chcemy zdjąć oponę;
  • Stopę podnośnika opuszczać jak najbliżej krawędzi felgi, uważając, czy nie naciska ona na jej rant;
  • Masa samochodu będzie dociskać oponę w miarę rozkręcania podnośnika. W pewnym momencie opona powinna zacząć się zsuwać z felgi;
  • Gdy zauważymy, że opona częściowo zaczęła wystawać poza obrys felgi, należy ją zsunąć do końca przy pomocy specjalnych łyżek montażowych do opon. Odradzamy stosowanie innych przedmiotów i narzędzi, ponieważ te mogą uszkodzić ogumienie lub samą felgę.
Czynności te zalecamy wykonywać tylko w przypadku posiadania felg stalowych, w innym przypadku istnieje duże ryzyko uszkodzenia się lub porysowania felgi, co generuje dodatkowe inwestycje.
Zdejmowanie opony z felgi przy pomocy półautomatycznej montażownicy:
  • na początku należy upuścić trochę powietrza z opony;
  • pod kołnierzem felgi należy umieścić łyżkę zbijaka w celu odbicia opony;
  • oponę należy posmarować pastą montażową i zamontować na montażownicy szczękami od zewnątrz;
  • za pomocą ręcznych łyżek do opon należy podważyć krawędź opony i nałożyć na ramię montażownicy;
  • należy obracać oponę na montażownicy w celu całkowitego uwolnienia stopki opony. Po pełnym obrocie czynność należy powtórzyć z drugiej strony tak, aby całkowicie uwolnić oponę.
Przy felgach aluminiowych zalecane jest stosowanie specjalistycznych nakładek ochronnych na szczęki montażownicy, które pozwolą uchronić rant felgi przed porysowaniem.
Jak widać w kilku krokach można usunąć oponę z felgi nawet w domowych warunkach. Wymaga to jednak odrobiny doświadczenia, specjalistycznego sprzętu i przede wszystkim odwagi. Odradzamy domowe usuwanie opon w przypadku nowego ogumienia lub felg aluminiowych, których uszkodzenie narazić nas może na dodatkowe koszty. Zalecamy skorzystać z usług profesjonalnych zakładów wulkanizacyjnych, gdzie zdjęcie opony nie jest ani długim, ani drogim procesem. Ceny na 2022 rok wahają się od 7 do 15 zł za oponę zależnie od lokalizacji i jakości zakładu.