Data publikacji:

Jaką polerkę samochodową wybrać na początek?

Polerki samochodowe to specjalistyczne urządzenia, których używa się głównie w car detailingu. Służą one do usuwania rys, hologramów, zmatowień, odprysków i innych wad i defektów powłoki lakieru naszego samochodu. Przy użyciu polerki samochodowej można w prosty sposób przeprowadzić korektę lakieru, aby nadać mu oczekiwany blask oraz pozbyć się niechcianych wad lakierniczych. Polerki używa się głównie do korekty lakieru i usuwania rys. Jednak to nie wszystkie jej zastosowania. Polerką samochodową możemy również oczyszczać naszą powłokę lakieru. Wystarczy użyć do tego specjalistycznych środków i preparatów, jakimi są cleanery. Polerka przydatna jest również w celu nakładania warstw ochronnych, politur oraz wosków w celu konserwacji lakieru samochodowego. Jak widać zastosowań polerki samochodowej jest kilka, a każde z nich przy pomocy odpowiedniego sprzętu pozwoli nam szybko i dokładnie odnowić wygląd naszego pojazdu oraz zabezpieczyć go na najbliższe lata. Jaką polerkę samochodową dla amatora wybrać na początek?
polerka samochodowa na początek

Polerka samochodowa dla amatora

Zanim przejdziemy do wyboru odpowiedniej polerki samochodowej na start, warto zapoznać się z jej rodzajami i zasadą działania. Podstawowymi typami polerek samochodowych są:
 • polerka samochodowa rotacyjna – jest to najbardziej zaawansowany sprzęt, przeznaczony głównie dla specjalistów i osób, które posiadają już nie małe doświadczenie w dziedzinie car detailingu. Polerki tego typu wykonują ruch obrotowy (rotacyjny) wokół własnej osi. Potrafią usunąć nawet największe wady lakieru. Najlepiej sprawdzają się z mocno ściernymi pastami lakierniczymi. Nie jest jednak zalecana dla amatorów ze względu na dość wysoką temperaturę jaką wytwarza przy polerowaniu. W rękach osoby niedoświadczonej, zbyt długie i nieprawidłowe działanie w jednym miejscu spowodować może poważne defekty warstwy lakierniczej. Dokładność i siła polerowania zależne są przede wszystkim od zastosowanych preparatów oraz prędkości obrotowej polerki, która w tym przypadku znajduje się między 600, a 3000 obrotów na minutę.
 • polerka samochodowa Dual Action „DA” – jest to polerka, która wykonuje ruch rotacyjny i oscylacyjny. Takie polerowanie charakteryzuje się dużo mniejszą temperaturą wytwarzaną podczas polerowania lakieru. Z tego właśnie względu jest najbardziej polecana dla amatorów w dziedzinie detailingiu. Warto jednak mieć na uwadze,  że w przypadku bardzo dużych wad i defektów polerowanie tylko tym rodzajem polerki może nie przynieść zamierzonego efektu i wymagane będzie użycie polerki rotacyjnej. Jest mimo wszystko bardzo polecana i odpowiednia na początek. Świetnie radzi sobie przy średnio i mało zniszczonych lakierach, podczas nakładania ochronnej warstwy, wosku czy czyszczeniu cleanerem. W przypadku polerek Dual Action, operujemy nie tylko obrotami, ale też wielkością skoku orbitalnego. Prędkość obrotowa polerki DA mieści się w przedziale od 2000 do 5500 obrotów na minutę. W przypadku skoku orbitalnego najczęściej rozpatruje się trzy podstawowe:

  Na co zwrócić uwagę przy wyborze polerki samochodowej

  Wiedząc już, z jakimi typami polerek samochodowych możemy się spotkać, warto poznać elementy, na które zwraca się uwagę przy wyborze odpowiedniej dla nas maszyny. Są to przede wszystkim:
 • moc silnika i stabilizacja obrotów – dostępne są różne rodzaje polerek o przeróżnych mocach. Najbardziej polecane są te, których moc silnika wynosi minimum 800W. Używanie takich polerek pozwala na uzyskanie odpowiedniej stabilizacji obrotów, co przekłada się na lepsze efekty pracy.
 • waga – dość istotna cecha, która przekłada się przede wszystkim na komfort pracy. Warto dobrać odpowiednią do swoich potrzeb i możliwości. Zbyt lekkie polerki mogą uciekać podczas prowadzenia po powłoce lakieru i oferować zbyt małą siłę samoistnego docisku. Wymagać to będzie od detailera dodatkowej siły użytej do jej obsługi. Zbyt ciężka polerka to również problem. Ciężar odczuwalny staje się szczególnie podczas dłuższej pracy, koedy nasze ręce są coraz bardziej zmęczone. Najbardziej optymalne wagi polerki samochodowej, które są wygodne, a jednocześnie pozwalają na długotrwałą i dokładną pracę zawierają się w przedziale od 2 do 2.5 kilograma.
 • regulacja prędkości obrotowej – możliwość regulacji prędkości obrotowej pozwala dobrać odpowiednie parametry pracy do napotkanego problemu. Odpowiednia regulacja prędkości obrotowej pozwala uzyskać najbardziej dokładne efekty podczas danego etapu polerowania. Warto też zwrócić uwagę na polerki z dodatkowymi funkcjami, jak chociażby „soft start”, która pozwoli na łagodny, kontrolowany rozruch maszyny i dokładne rozprowadzanie pasty polerskiej w początkowej fazie, bez obaw o zbyt dużą moc i prędkość oraz bez ryzyka rozrzucania pasty polerskiej po całej powierzchni i okolicznych elementach.
 • wymienne głowice – niezwykle cenną funkcją jest możliwość regulacji i wymiany głowic od małych (ok. 75mm średnicy), po duże (nawet do 150 mm średnicy). Pozwala to dokładniej, a przede wszystkim w pełni wykorzystać potencjał polerski samochodowej. Sprawdza się to w przypadku polerowania małych oraz dużych powierzchni.
 • Jaką polerkę samochodową dla amatora wybrać?

  Kiedy wiemy już jakie mamy polerki samochodowe, oraz czym się od siebie różnią, warto zapoznać się z naszymi propozycjami najlepszych polerek samochodowych dla amatora.

  Polerka samochodowa ADBL Roller DA09125-01

  Jest to absolutny bestseller wśród polerek samochodowych Dual Action polecanych dla początkujących detailerów. Polerka pracuje na skoku 9 mm i posiada w zestawie pad polerski oraz talerz w rozmiarze 125mm. Istnieje możliwość wymiany talerza na rozmiar 75mm, który można dokupić do zestawu. Waży niedużo, bo zaledwie 2 kilogramy. Charakteryzuje się sporą mocą i pozwala na regulację prędkości obrotowej w szerokim jej zakresie. Dodatkowym atutem jest długi, bo aż 5 metrowy przewód zasilający, który umożliwi pracę w wielu płaszczyznach bez obaw o ograniczenia.

  Polerka samochodowa EVOXA Pro DualAction HDD15

  Kolejna niezwykle polecana polerka samochodowa, która sprawdzi się idealnie w rękach zarówno początkującego, jak i średniozaawansowanego detailera samochodowego. Bardzo duża moc silnika, spora siła cięcia oraz odpowiednio dobrane podzespoły sprawiają, że praca tą maszyną jest bardzo precyzyjna, a zarazem szybka i wygodna. Polerka samochodowa waży niecałe 2.5 kilograma, posiada skok 15 milimetrów i talerz średnicy 125 milimetrów z możliwością zmiany na większy. Oferuje silnik o mocy 1200W, co zapewnia bardzo dobre parametry pracy. Regulacja obrotów między 1400-6400 obrotów na minutę, co jeszcze bardziej zwiększa jej możliwości. Również zasilana przy pomocy 5 metrowego przewodu, a do tego w przystępnej, jak na linię profesjonalną, cenie.
  Zdjęcie: Envato Elements