Data publikacji:

Jaki kask motocyklowy wybrać?

Wybór kasku motocyklowego jest nie lada wyzwaniem. Pojawia się coraz więcej nowych marek i modeli, które kuszą swoimi właściwościami, wyglądem czy ceną. Przy wybieraniu naszego kasku motocyklowego musimy bardzo dobrze znać nasze oczekiwania. Jest to bowiem zakup, który ma gwarantować bezpieczeństwo jazdy na motocyklu. Ważne jest, aby dość restrykcyjnie podejść do sprawy i nie analizować kwestii kilku złotych oszczędności kosztem wyższego poziomu bezpieczeństwa. Nie jest też tak, że powinniśmy od razu rzucać się na najdroższe, najbardziej zaawansowane technologicznie modele. Jest kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze naszego kasku motocyklowego, aby w pełni bezpiecznie i wygodnie cieszyć się z jego użytkowania. Jak zatem wybrać kask motocyklowy? Na co zwracać uwagę przy wyborze?
kask motocyklowy

Jaki kask na motor wybrać?

Zanim przejdziemy do wyboru konkretnego modelu kasku zależnego od potrzeb i stylu jazdy, zapoznajmy się z cechami, jakie powinien posiadać każdy dobry kask na motocykl. Rodzaje kasków, które różnią się przede wszystkim budową i zastosowaniem możemy podzielić na kaski otwarte, integralne, cross/enduro i szczękowe. Każdy z tych rodzajów ma inne przeznaczenie, mimo to wszystkie mają to samo zadanie – dbać o nasze bezpieczeństwo.

Widoczność

Jest to pierwszy, najważniejszy parametr, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy.  Najlepszą widoczność zagwarantuje nam kask, który posiada bardzo szeroki wizjer, a co za tym idzie, zapewni najszerszy kąt widzenia. Największy kąt widzenia oferują kaski tak zwane otwarte, jednak inne rodzaje również posiadają szeroką gamę rozwiązań. Inaczej ma się sprawa z kaskami do jazdy cross, czy enduro, gdzie pole widzenia w największym stopniu zależy od posiadanych gogli ochronnych.

Gramatura

Parametr, który wpływa przede wszystkim na komfort, ale ma też swoje przełożenie na poziom bezpieczeństwa. Ciężkie kaski, ważące około 2 kilogramów po dłuższej jeździe dadzą się odczuć w odcinku szyjnym, co zdecydowanie pogorszy komfortową jazdę. Zbyt lekki jednak może świadczyć o słabej jakości użytych materiałów i wykonania samego kasku.
Prawdą jest, że nowoczesne kaski wykonywane są z innowacyjnych materiałów, które cechują się małą masą, jednak należy uważać, bo nie zawsze mała masa oznacza dobrej jakości tworzywo.

Wentylacja

Czynnik, który wpływa zarówno na bezpieczeństwo, jak i na komfort jazdy. Dodatkowo przekłada się na higienę użytkowania, a co za tym idzie, żywotność kasku. Kask o słabej wentylacji powodować będzie parowanie wizjera w czasie deszczu czy różnicy temperatur. Powodować będzie słabe „oddychanie” materiału i utrzymywać będzie zbyt wysoką temperaturę wewnątrz skorupy. Dodatkowo pojawiać się będzie nieprzyjemny zapach po dłuższym użytkowaniu.
Wszystkie te parametry bezpośrednio oddziałują na kierującego pogarszając widoczność lub powodując utrudnione skupienie, czy zmęczenie co tylko utrudnia jazdę.

Stopień wygłuszenia

Bardzo istotny parametr decydujący o komforcie szczególnie u motocyklistów, którzy jeżdżą motocyklami o dużej mocy. Nie chodzi tu tylko o hałas motocykla, ale też wiatr, który podczas szybkiej jazdy da się odczuć w słabo wygłuszonym kasku. Nadmierne oddziaływanie głośnych czynników znacznie pogarsza jakość i komfort podróżowania.
Poza wyżej wymienionymi parametrami warto zwrócić uwagę na budowę kasku, który nas interesuje. Chroni on bowiem głowę podczas jazdy i nie bez powodu jest obowiązkowym wyposażeniem każdego motocyklisty.
Poruszanie się bez kasku na motorze jest nielegalne i doprowadzić może do bardzo poważnych konsekwencji, dlatego warto zaopatrzyć się w taki egzemplarz, który w sytuacji krytycznej w prawidłowy sposób spełni swoje zadanie. Elementy kasku, na które trzeba zwracać uwagę to przede wszystkim skorupa, wypełnienie kasku i jego zapięcie.

Skorupa

Jest to element kasku, który pełni największą rolę w aspekcie bezpieczeństwa. To właśnie ta część ma za zadanie przejąć i rozproszyć energię podczas wypadku i uchronić motocyklistę przed poważnymi uszkodzeniami głowy. Rodzaje skorup dzieli się przede wszystkim ze względu na zastosowany materiał.
Najsłabsze są najprostszej budowy, o niskim zaawansowaniu technicznym, z reguły wykonane z gorszej jakości tworzyw sztucznych. Najlepszą ochronę zapewniają nowoczesne kaski, które wykonywane są z bardzo lekkich, a zarazem bardzo trwałych materiałów takich jak karbon, kevlar czy termoplastik.

Wypełnienie kasku

Jest to kolejny element budowy, który odbiera energię przy uderzeniu, tym samym chroni głowę motocyklisty. Jest to materiał wypełniający przestrzeń pomiędzy skorupą kasku a wyściółką, która ma kontakt z głową. Pierwotnie wykorzystywano do wypełnienia styropian, jednak wykazuje od bardzo małe właściwości ochronne. Wychodzą naprzeciw temu rozwiązaniu stosuje się wypełnienie z materiałów EPS, które znacznie lepiej chronią głowę i wykazują lepsze właściwości ochrony.

Zapięcie

W kaskach najczęściej spotyka się dwa rodzaje zapięć: zapięcie DD oraz microlock. Pierwsze jest bezpieczniejsze i pewniejsze. To nic innego jak dwa stalowe kółka i sznurek, który zapina się pomiędzy stalowe pierścienie. Ten sposób zamocowania bardzo dobrze utrzymuje kask na głowie i nie rozluźnia się podczas jazdy. Do tego jest znacznie tańszy niż microlock.
Ten z kolei jest wygodniejszy i szybszy w obsłudze. Najczęściej spotykany w kaskach szczękowych i cross/enduro. Jest równie bezpieczny jak rodzaj DD, jednak w skrajnych sytuacjach zdarzyć się może, że kask poluzuje się i przeskoczy o jeden ząbek.

Jak dobrać rozmiar kasku?

Najczęściej przy wyborze kasku sugerujemy się wyglądem zewnętrznym. Dziś już dowiedzieliśmy się na co dodatkowo zwracać uwagę przy wyborze naszej ochrony głowy. Kolejną niezmiernie ważną rzeczą jest odpowiednie dopasowanie kasku do głowy kierowcy.
Najprostszym sposobem jest udanie się do sklepu stacjonarnego i samodzielne przymierzenie kasku, który nas interesuje. Możliwość założenia go, zapięcia i dopasowania pozwoli najdokładniej wybrać odpowiedni dla nas rozmiar. Do tego na miejscu skorzystać można z porady eksperta, który na pewno zwróci uwagę na wszystkie najważniejsze aspekty i pomoże dopasować kask do głowy.
Aby sprawdzić czy kask dobrze pasuje należy kila razy energicznie poruszać głową, złapać boki kasku i zobaczyć, czy można ruszać głową wewnątrz oraz spróbować w pochyleniu w przód zsunąć go z głowy. Jeżeli kask dobrze się trzyma i nie przemieszcza się, to oznacza, że jest dobrze dopasowany.
Co jeżeli chcemy zamówić kask, a nie znamy rozmiaru? Wystarczy zmierzyć obwód swojej głowy i z tabeli rozmiarowej wybrać ten, który pasuje do naszego pomiaru. Najpopularniejsze rozmiary wyglądają następująco:
  • XS – obwód głowy 53-54 cm;
  • S – obwód głowy 55-56 cm;
  • M – obwód głowy 57-58 cm;
  • L – obwód głowy 59-60 cm;
  • XL – obwód głowy 61-62 cm.
  • Teraz, kiedy już wiesz jak dobrać rozmiar kasku oraz na co zwracać uwagę przy jego zakupie, śmiało możesz zasiąść do wyboru swojego kasku na motocykl. Powodzenia!
    Zdjęcie: Envato Elements