Data modyfikacji:

Jaki kask motocyklowy wybrać?

Wybór kasku motocyklowego jest nie lada wyzwaniem. Pojawia się coraz więcej nowych marek i modeli, które kuszą swoimi właściwościami, wyglądem czy ceną. Przy wybieraniu naszego kasku motocyklowego musimy bardzo dobrze znać nasze oczekiwania. Jest to bowiem zakup, który ma gwarantować bezpieczeństwo jazdy na motocyklu. Ważne jest, aby dość restrykcyjnie podejść do sprawy i nie analizować kwestii kilku złotych oszczędności kosztem wyższego poziomu bezpieczeństwa. Nie jest też tak, że powinniśmy od razu rzucać się na najdroższe, najbardziej zaawansowane technologicznie modele. Jest kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze naszego kasku motocyklowego, aby w pełni bezpiecznie i wygodnie cieszyć się z jego użytkowania. Jak zatem wybrać kask motocyklowy? Na co zwracać uwagę przy wyborze?
kask motocyklowy

Jaki kask na motor wybrać?

Zanim przejdziemy do wyboru konkretnego modelu kasku zależnego od potrzeb i stylu jazdy, zapoznajmy się z cechami, jakie powinien posiadać każdy dobry kask na motocykl. Rodzaje kasków, które różnią się przede wszystkim budową i zastosowaniem możemy podzielić na kaski otwarte, integralne, cross/enduro i szczękowe. Każdy z tych rodzajów ma inne przeznaczenie, mimo to wszystkie mają to samo zadanie – dbać o nasze bezpieczeństwo.
Każdy motocyklista jest prawnie zobligowany do korzystania z kasku. Trudno się temu dziwić. Kask chroni głowę przed urazami i znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnego, trwałego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci. Aby miał szansę możliwie najlepiej wywiązać się z powierzonego mu zadania, musi być odpowiednio dobrany. W obecnych czasach właściciele jednośladów mają szeroki wybór i mogą dopasowywać nabywany sprzęt idealnie pod swoje potrzeby. Jaki kask motocyklowy będzie najlepszy i jak go wybrać? Podpowiadamy!

Widoczność

Jest to pierwszy, najważniejszy parametr, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy.  Najlepszą widoczność zagwarantuje nam kask, który posiada bardzo szeroki wizjer, a co za tym idzie, zapewni najszerszy kąt widzenia. Największy kąt widzenia oferują kaski tak zwane otwarte, jednak inne rodzaje również posiadają szeroką gamę rozwiązań. Inaczej ma się sprawa z kaskami do jazdy cross, czy enduro, gdzie pole widzenia w największym stopniu zależy od posiadanych gogli ochronnych.

Gramatura

Parametr, który wpływa przede wszystkim na komfort, ale ma też swoje przełożenie na poziom bezpieczeństwa. Ciężkie kaski, ważące około 2 kilogramów po dłuższej jeździe dadzą się odczuć w odcinku szyjnym, co zdecydowanie pogorszy komfortową jazdę. Zbyt lekki jednak może świadczyć o słabej jakości użytych materiałów i wykonania samego kasku.
Prawdą jest, że nowoczesne kaski wykonywane są z innowacyjnych materiałów, które cechują się małą masą, jednak należy uważać, bo nie zawsze mała masa oznacza dobrej jakości tworzywo.

Wentylacja

Czynnik, który wpływa zarówno na bezpieczeństwo, jak i na komfort jazdy. Dodatkowo przekłada się na higienę użytkowania, a co za tym idzie, żywotność kasku. Kask o słabej wentylacji powodować będzie parowanie wizjera w czasie deszczu czy różnicy temperatur. Powodować będzie słabe „oddychanie” materiału i utrzymywać będzie zbyt wysoką temperaturę wewnątrz skorupy. Dodatkowo pojawiać się będzie nieprzyjemny zapach po dłuższym użytkowaniu.
Wszystkie te parametry bezpośrednio oddziałują na kierującego pogarszając widoczność lub powodując utrudnione skupienie, czy zmęczenie co tylko utrudnia jazdę.

Stopień wygłuszenia

Bardzo istotny parametr decydujący o komforcie szczególnie u motocyklistów, którzy jeżdżą motocyklami o dużej mocy. Nie chodzi tu tylko o hałas motocykla, ale też wiatr, który podczas szybkiej jazdy da się odczuć w słabo wygłuszonym kasku. Nadmierne oddziaływanie głośnych czynników znacznie pogarsza jakość i komfort podróżowania.
Poza wyżej wymienionymi parametrami warto zwrócić uwagę na budowę kasku, który nas interesuje. Chroni on bowiem głowę podczas jazdy i nie bez powodu jest obowiązkowym wyposażeniem każdego motocyklisty.
Poruszanie się bez kasku na motorze jest nielegalne i doprowadzić może do bardzo poważnych konsekwencji, dlatego warto zaopatrzyć się w taki egzemplarz, który w sytuacji krytycznej w prawidłowy sposób spełni swoje zadanie. Elementy kasku, na które trzeba zwracać uwagę to przede wszystkim skorupa, wypełnienie kasku i jego zapięcie.

Skorupa

Jest to element kasku, który pełni największą rolę w aspekcie bezpieczeństwa. To właśnie ta część ma za zadanie przejąć i rozproszyć energię podczas wypadku i uchronić motocyklistę przed poważnymi uszkodzeniami głowy. Rodzaje skorup dzieli się przede wszystkim ze względu na zastosowany materiał.
Najsłabsze są najprostszej budowy, o niskim zaawansowaniu technicznym, z reguły wykonane z gorszej jakości tworzyw sztucznych. Najlepszą ochronę zapewniają nowoczesne kaski, które wykonywane są z bardzo lekkich, a zarazem bardzo trwałych materiałów takich jak karbon, kevlar czy termoplastik.

Wypełnienie kasku

Jest to kolejny element budowy, który odbiera energię przy uderzeniu, tym samym chroni głowę motocyklisty. Jest to materiał wypełniający przestrzeń pomiędzy skorupą kasku a wyściółką, która ma kontakt z głową. Pierwotnie wykorzystywano do wypełnienia styropian, jednak wykazuje od bardzo małe właściwości ochronne. Wychodzą naprzeciw temu rozwiązaniu stosuje się wypełnienie z materiałów EPS, które znacznie lepiej chronią głowę i wykazują lepsze właściwości ochrony.

Zapięcie

W kaskach najczęściej spotyka się dwa rodzaje zapięć: zapięcie DD oraz microlock. Pierwsze jest bezpieczniejsze i pewniejsze. To nic innego jak dwa stalowe kółka i sznurek, który zapina się pomiędzy stalowe pierścienie. Ten sposób zamocowania bardzo dobrze utrzymuje kask na głowie i nie rozluźnia się podczas jazdy. Do tego jest znacznie tańszy niż microlock.
Ten z kolei jest wygodniejszy i szybszy w obsłudze. Najczęściej spotykany w kaskach szczękowych i cross/enduro. Jest równie bezpieczny jak rodzaj DD, jednak w skrajnych sytuacjach zdarzyć się może, że kask poluzuje się i przeskoczy o jeden ząbek.

Jak dobrać kask motocyklowy?

To, jaki kask motocyklowy kupimy, powinno w głównej mierze zależeć od tego, w jakich okolicznościach będziemy go używać i gdzie planujemy jeździć. Nie jest to jednak jedyne kryterium wyboru. Równie istotne są czynniki takie jak rozmiar, waga i materiał, z którego wykonano kask. Dużą rolę odgrywa także koszt. Choć nie zawsze wysoka cena idzie w parze z wysoką jakością, najtańsze modele zazwyczaj nie są warte uwagi. Skorupa z tworzywa o wysokiej trwałości, wypełnienie z amortyzującego materiału i bezpieczne zapięcie to rzeczy, na których nie warto oszczędzać.
Zastanawiając się, jak dobrać kask motocyklowy, warto zwrócić uwagę na trzy podstawowe aspekty – waga, widoczność i wentylacja. Ciężar kasku ma ogromny wpływ na komfort korzystania z niego. Jest także informacją o jakości użytych przez producenta materiałów. Jeżeli waga jest zbyt duża, szybko poskutkuje bólem szyi i karku. Z kolei zbyt mała może oznaczać, że kask wykonano ze słabego plastiku. Warto przy tym zaznaczyć, że lekkość cechuje także tworzywa wysokiej jakości.
Odpowiednia widoczność determinuje, czy jazda będzie bezpieczna. Wybierając kask, warto zwrócić uwagę na szerokość kąta widzenia. Wyjątkiem są kaski enduro, w których za ten czynnik odpowiedzialne są gogle. Wentylacja warunkuje zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo. Musi być na odpowiednim poziomie, ponieważ inaczej wizjer szybko zaparuje, a głowa zacznie się pocić. Przy złej wentylacji łatwo o nieprzyjemny zapach oraz namnażające się bakterie.

Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

Obecni oraz przyszli właściciele motocykli mają do dyspozycji szeroką gamę opcji i możliwości. Do wyboru są nie tylko rozmaite wzory, ale też różne rodzaje kasków motocyklowych – szczękowe, modułowe, otwarte, integralne, enduro oraz cała gama modeli łączących w sobie ich wybrane cechy. Decyzja o zakupie konkretnego produktu powinna być podyktowana specyfiką posiadanej maszyny oraz charakterem uprawianej na niej aktywności. Dojazdy do pracy, długie wycieczki, wyprawy terenowe, szaleństwa na torze – każde z nich wymaga innego zabezpieczenia.
Kaski szczękowe cieszą się największą popularnością wśród amatorów wycieczek i miejskiej jazdy. Ich budowa umożliwia podniesienie przyłbicy i odsłonięcie twarzy na czas krótkiej rozmowy czy płacenia na stacji bez konieczności ściągania kasku z głowy. Przez wielu oceniane są jako najbardziej komfortowe. Najbardziej popularne i uniwersalne są natomiast kaski integralne. Lżejsze od szczękowych, ze względu na brak mechanizmu otwierającego, i uznawane za najbardziej bezpieczne. Najczęściej widuje się w nich posiadaczy maszyn sportowych, jednak nadają się na niemal każdą okoliczność.
Kaski otwarte są dobrą opcją dla kierowców skuterów i osób podróżujących na krótkich dystansach. Ceni się je za wygodę i szybkość zdejmowania, choć warto wiedzieć, że nie zapewniają wysokiej ochrony przed urazami oraz hałasem. Podobnie głośne i lekkie są kaski enduro dla fanów off-roadu. Mają wzmocnioną ochronę szczęki, a często także daszek i miejsce na zamontowanie ochronnych gogli.
Kaski modułowe łączą w sobie wygodę kasku otwartego z dodatkową ochroną w postaci odpinanej szczęki. Zapewniają nieco większe bezpieczeństwo, ale równie słabe wyciszenie. Cechy charakterystycznie dla różnych modeli spotkać można w kaskach hybrydowych, które często znajdują wiele zastosowań.

Jak dobrać rozmiar kasku?

Najczęściej przy wyborze kasku sugerujemy się wyglądem zewnętrznym. Dziś już dowiedzieliśmy się na co dodatkowo zwracać uwagę przy wyborze naszej ochrony głowy. Kolejną niezmiernie ważną rzeczą jest odpowiednie dopasowanie kasku do głowy kierowcy.
Najprostszym sposobem jest udanie się do sklepu stacjonarnego i samodzielne przymierzenie kasku, który nas interesuje. Możliwość założenia go, zapięcia i dopasowania pozwoli najdokładniej wybrać odpowiedni dla nas rozmiar. Do tego na miejscu skorzystać można z porady eksperta, który na pewno zwróci uwagę na wszystkie najważniejsze aspekty i pomoże dopasować kask do głowy.
Aby sprawdzić czy kask dobrze pasuje należy kila razy energicznie poruszać głową, złapać boki kasku i zobaczyć, czy można ruszać głową wewnątrz oraz spróbować w pochyleniu w przód zsunąć go z głowy. Jeżeli kask dobrze się trzyma i nie przemieszcza się, to oznacza, że jest dobrze dopasowany.
Co jeżeli chcemy zamówić kask, a nie znamy rozmiaru? Wystarczy zmierzyć obwód swojej głowy i z tabeli rozmiarowej wybrać ten, który pasuje do naszego pomiaru. Najpopularniejsze rozmiary wyglądają następująco:
  • XS – obwód głowy 53-54 cm;
  • S – obwód głowy 55-56 cm;
  • M – obwód głowy 57-58 cm;
  • L – obwód głowy 59-60 cm;
  • XL – obwód głowy 61-62 cm.
  • Jak dobrać rozmiar kasku motocyklowego?

    Aby kask stanowił odpowiednią ochronę na głowy, musi być idealnie do niej dopasowany. Uniwersalne rozwiązania w tym przypadku się nie sprawdzą. Rozmiary kasków motocyklowych powinny być zawsze indywidualnie dobierane przez kierowców, a także pasażerów, jeżeli są częstymi kompanami podróży. Wielu właścicieli jednośladów, zwłaszcza tych świeżo upieczonych, ma jednak problem z tym, jak wybrać rozmiar kasku motocyklowego i po czym poznać, który jest odpowiedni.
    Właściwy rozmiar kasku możemy poznać po tym, że podczas wkładania go pojawia się delikatny opór, a po nałożeniu czujemy, że dokładnie przylega do głowy. Środek powinien lekko naciskać na policzki, jednocześnie nie dotykając brody i nosa ani nie uciskając skroni. Kask musi stabilnie trzymać się na głowie, a przy tym nie uniemożliwiać płynnych ruchów. Jeżeli nosimy okulary, powinniśmy uwzględnić je podczas przymiarek. Niektóre modele kasków posiadają specjalnie wyprofilowane przestrzenie na nie.

    Na co warto zwrócić uwagę, wybierając kask?

    Kupując kask, należy przede wszystkim sprawdzić, czy posiada odpowiedni certyfikat. Na terenie Europy jest to ECE R22.05. Gwarancję bezpieczeństwa dają tylko kaski, które przeszły odpowiednie testy i próby. Jest to szczególnie ważne w przypadku tanich modeli. Kolejną istotną rzeczą jest wygłuszenie. Podczas dużych prędkości generowany jest spory hałas, który wielu osobom skutecznie odbiera przyjemność płynącą z podróżowania. Jeżeli jest się szczególnie wrażliwym na dźwięki, warto upewnić się, że wybieramy cichy kask motocyklowy. Odpowiednio aerodynamiczna budowa i wysokiej jakości wypełnienie są koniecznością.
    Przydatnym elementem kasków, będącym w wielu modelach już standardem, jest blenda przeciwsłoneczna. Naciągnięta na wizjer chroni przed oślepiającym słońcem i zapobiega szybkiemu męczeniu się oczu. Dobra blenda powinna szczelnie przykrywać wizjer, a mechanizm jej przesuwania musi być możliwy do obsługi ręką ubraną w motocyklową rękawicę.
    Długie podróże, wysokie temperatury i ciągły kontakt skóry z wyściółką kasku sprawia, że gromadzą się w niej pot, łój oraz bakterie. Warto wybrać taki kask, w którym jest ona wypinana. Możliwość wyprania wyściółki znacząco zwiększa poziom higieny oraz komfortu.

    Gdzie kupić kask motocyklowy?

    Najlepszym miejscem do zakupu kasków są sklepy stacjonarne, w których można dokładnie obejrzeć i przymierzyć wybrany model, a także skorzystać z porad pracujących w nich osób. Serwisy internetowe również są warte uwagi, choć w ich przypadku należy zawsze zweryfikować, czy są godne zaufania, a oferowane przez nie produkty posiadają odpowiednie certyfikaty.
    Popularną praktyką jest przymierzanie różnych modeli kasków w placówkach stacjonarnych, a następnie przeglądanie sklepów internetowych oraz porównywarek cenowych w celu znalezienia najkorzystniejszej oferty.
    Szukając sprzętu, warto przejrzeć ranking kasków motocyklowych, w którym przeanalizowane i porównane zostały różne modele. Nierzadko w ten sposób można odkryć nieznane wcześniej opcje lub ponownie przemyśleć odrzucone pozycje.
    Teraz, kiedy już wiesz jak dobrać rozmiar kasku oraz na co zwracać uwagę przy jego zakupie, śmiało możesz zasiąść do wyboru swojego kasku na motocykl. Powodzenia!
    Zdjęcie: Envato Elements