Data publikacji:

Ranking opon klasy średniej. Modele letnie i zimowe

Dobór opon do samochodu nie jest prostym zadaniem. O ile opony letnie, zimowe i całoroczne łatwo dopasować ze względu na przeznaczenie, o tyle problem pojawia się przy porównywaniu klas jakości. Nie wiesz, czy lepiej zdecydować się na przeciętne opony ekonomiczne w dobrej cenie, czy może na drogie opony klasy premium? Może potrzebujesz coś pomiędzy, co będzie doskonałym stosunkiem jakości do ceny? Takim złotym środkiem są właśnie opony klasy średniej. Poniżej przedstawiamy modele letnie i zimowe klasy średniej.
opony klasy średniej ranking

Czym są opony klasy średniej?

Ogumienie samochodowe można podzielić na trzy segmenty jakościowe: ekonomiczny (budżetowy), średni i premium. Pierwszy z nich sprawdza się w niewielkich samochodach osobowych. Opony ekonomiczne są stworzone dla kierowców, którzy pokonują rocznie małą liczbę kilometrów i zdecydowanie preferują spokojny styl jazdy.
Opony klasy premium to modele przystosowane do samochodów o dużej mocy, dla bardzo wymagających kierowców. Stosowane są w nich najnowocześniejsze, najlepsze rozwiązania technologiczne, które stale rewolucjonizują rynek motoryzacyjny.
Ogumienie klasy średniej to złoty środek pomiędzy tymi dwoma typami. Charakteryzują się dobrymi parametrami, wykorzystują nowoczesne technologie, tym samym nie są drogie, ale też nie sprawdzą się przy bardzo dynamicznej jeździe, zwłaszcza w pojazdach o znacznej mocy.
Czym kierować się przy wyborze klasy opon? Przede wszystkim należy zastanowić się nad wymaganiami, jakie mamy wobec ogumienia. Należy wziąć pod uwagę takie dane jak moc naszego samochodu, styl jazdy kierowcy, pokonywane dystanse oraz miejsce ich użytkowania. Opony klasy średniej, których ranking dziś przedstawimy, preferowane są dla kierowców którzy:
 • nie pokonują tak wielu kilometrów w skali roku, żeby inwestować w opony klasy premium;
 • jeżdżą zarówno po mieście, jak i w dłuższe trasy;
 • są właścicielami samochodów klasy miejskiej, średniej lub klasy wyższej;
 • preferują umiarkowany styl jazdy, poruszają się w znacznej mierze po miastach.
 • Opony letnie klasy średniej

  Opony letnie charakteryzują się specjalną mieszanką gumy, która zapewnia doskonałe parametry przyczepności i sterowności zarówno na suchej, jak i mokrej drodze, w cieplejszych warunkach atmosferycznych. Posiadają zmniejszone opory toczenia, tym samym pozwalają na bardziej dynamiczną jazdę. Zapewniają również większą oszczędność paliwa i generują mniejszy hałas.
  W porównaniu z oponami zimowymi, letnie wersje mają bardziej opływowy kształt bieżnika. Na ich powierzchni wycięta jest mniejsza liczba rowków i kanalików odprowadzających, co ma za zadanie maksymalnie zwiększyć powierzchnię styku opony z nawierzchnią. W efekcie tego opony letnie charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością, świetnie kleją się w zakrętach oraz wykazują krótką i skuteczną drogę hamowania w okresach letnich.
  Biorąc pod uwagę powyższe cechy, czyli unikalna mieszanka gumowa wraz z prostą, opływową rzeźbą bieżnika, dość łatwo można wywnioskować, że letnie modele opon nie nadają się do jazdy w zimowe dni. Za takie uważa się średnią temperaturę w ciągu dnia spadającą poniżej 7 stopni Celsjusza. Jest to znak, że nasze letnie opony klasy średniej mogą nie spełnić swojej roli, i jest to czas, na zmianę ogumienia na zimowe.

  Opony zimowe klasy średniej

  Opony zimowe zapewniają doskonałe parametry jazdy i przyczepności w chłodne, zimowe dni po drogach pokrytych śniegiem lub lodem. Mieszanka gumowa stosowana w tego rodzaju oponach w swoim składzie zawiera więcej naturalnej gumy, co sprawia, że opony nie twardnieją przy niższych temperaturach. Na skutek tego, nawet w zimowe dni, opony te pozostają elastyczne i dobrze trzymają się drogi. Pozwala to bezpiecznie pokonywać zakręty oraz skutecznie przyspieszać i hamować, nawet w najtrudniejszych zimowych warunkach pogodowych.
  W porównaniu z letnimi modelami wykazują delikatnie większe spalanie paliwa, a wszystko przez większe opory toczenia. Posiadają również więcej rowków i kanalików odprowadzających wodę, śnieg i błoto. Zimowe egzemplarze mają też dodatkowe nacięcia na obwodzie, zwane lamelami, które mają za zadanie wgryzać się w warstwę śniegu lub błota pośniegowego, zwiększając tym samym przyczepność i skuteczność prowadzenia.

  Ranking opon letnich klasy średniej

  Zobacz także nasz ranking opon letnich

  Falken Ziex ZE310 EcoRun

  Opony letnie klasy średniej, które zapewniają maksymalny komfort i bezpieczeństwo jazdy. Model wzorowany jest na nowoczesnych technologiach, dzięki czemu zapewnia wysokie parametry jezdne. Ogumienie to dostosowuje się do nawierzchni, stale optymalizując powierzchnię styku. Takie dostosowanie się ciśnienia w oponach poprawia ich stabilność, a także zmniejsza ich zużywanie się. Opony wykazują doskonałe właściwości przyczepności i hamowania na suchej i mokrej drodze.

  Nexen N’Blue S

  Ekologiczna i ekonomiczna opona klasy średniej dostosowana do letnich warunków drogowych. Wykazuje większą wydajność, mniejsze spalanie, obniżone opory toczenia i rewelacyjny stosunek jakości do ceny. Jest to model opony, który wychodzi naprzeciw wymaganiom kierowców. Nowoczesne standardy narzucają ekologię i skuteczność oraz jak najmniejsze nakłady finansowe. Taki właśnie jest opisywany model. Opona jest wytrzymała i wolno się zużywa, wpływa korzystnie na zmniejszenie ilości spalanego paliwa oraz cechuje się niewygórowaną ceną.

  Fulda SportControl 2

  Model opony letniej klasy średniej, który parametrami goni ogumienie przeznaczone do sportowej, dynamicznej jazdy. Model ten został zaprojektowany z myślą o bardziej wymagających kierowcach, którzy od czasu do czasu lubią zmienić styl jazdy na bardziej dynamiczny i agresywny. Opony te doskonale trzymają się drogi, stale maksymalizując powierzchnię styku. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na większe prędkości, agresywniejsze przyspieszanie i ostrzejsze pokonywanie zakrętów, bez obaw o utratę przyczepności. Równie ważne w agresywnej jeździe jest hamowanie, co też zapewnia wspomniany model.

  Uniroyal RainExpert 5

  Opony letnie klasy średniej, które stworzone zostały z myślą o podróżach w trudnych, deszczowych warunkach. Opony te wykazują parametry przyczepności i skuteczności hamowania w najtrudniejszych, warunkach spowodowanych opadami. Za sprawą swojej konstrukcji i zastosowanej mieszanki pozwalają również na większe osiągi i więcej przebytych kilometrów. Skutecznie odprowadzają wodę oraz zapewniają optymalną powierzchnię styku z nawierzchnią.

  Falken Azenis FK500

  Opony letnie klasy średniej, które opisywane są jako niezwykle precyzyjne i wyjątkowo stabilne. Wykorzystują technologie stosowane w sportowych oponach. Dzięki temu oferują większe osiągi bez utraty bezpieczeństwa. Posiadają zredukowaną masę, co nie tylko poprawia osiągi, ale też zmniejsza opory toczenia oraz powoduje, że opony te wolniej się zużywają. Uznawane są za najlżejsze i najoszczędniejsze paliwowo opony marki Falken.

  Ranking opon zimowych klasy średniej

  Sprawdź nasz ranking opon zimowych

  Kumho Winter Portran CW 51

  Doskonałe opony zimowe, które sprawdzą się nie tylko w autach osobowych, ale również dostawczych. Jest to opona nie tylko pewna i precyzyjna w zimowych warunkach, ale też odpowiednio wzmocniona, co pozwala na pracę pod większym obciążeniem. Mocna konstrukcja i pewny bieżnik to gwarancja sukcesu na zaśnieżonej i mokrej drodze.

  Falken EuroWinter Hs02

  Opona zimowa klasy średniej, która łączy w sobie sprawdzone rozwiązania i technologie przekładające się na bezpieczeństwo i komfort prowadzenia w trudnych, zimowych warunkach pogodowych. Opona wyróżnia się na tle innych modeli obniżoną masą i oporami toczenia. Daje to efekt nie tylko mniejszego spalania paliwa, ale też skuteczniejszego hamowania i pewniejszego rozpędzania się opony.

  Uniroyal WinterExpert

  Opony zimowe, które doskonale radzą sobie w najtrudniejszych zimowych warunkach. Niestraszne im gwałtowne opady deszczu ani śniegu. Zapewniają bezpieczną i bezproblemową jazdę w czasie zimy, a zastosowane technologie i rozwiązania konstrukcyjne nie tylko poprawiają przyczepność, ale też redukują do minimum ryzyko związane z utratą stateczności podczas jazdy.

  Firestone Winterhawk 4

  Mokra, zaśnieżona lub pokryta lodem droga to sytuacje, które dla tego rodzaju opon nie stanowią żadnego problemu. Firestone wykorzystuje nowoczesne technologie, które testowane są w ściśle określonych, wymagających warunkach. Wykonane testy i badania pozwoliły opracować doskonale dopasowany do potrzeb kierowców model opon, który jest gwarantem bezpieczeństwa w zimowych warunkach.

  Kleber Krislap HP3

  Opony Kleber to zimowe ogumienie klasy średniej, które oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny. Bazuje na nowoczesnych technologiach, gwarantując wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Porównując parametry, jakimi może pochwalić się dana opona, zdecydowanie wyróżnia się ceną. Dodatkowo warto podkreślić obniżone opory toczenia i zredukowaną masę, co zmniejsza spalanie i wydłuża żywotność. W efekcie otrzymujemy oponę w korzystnej cenie, która oferuje jeszcze bardziej ekonomiczne użytkowanie.

  Zdjęcie: Envato Elements