Data publikacji:

Jaki prostownik do akumulatora będzie najlepszy?

Brak paliwa w baku i zatrzymanie się pojazdu w najmniej oczekiwanym momencie to nie jedyny możliwy powód pokrzyżowania planów i pojawienia się sporych kłopotów. Jednak może się zdarzyć, że auto nie będzie chciało ruszyć ani odpalić w ogóle, czego powodem często bywa rozładowanie akumulatora. W takiej sytuacji nieocenionym urządzeniem jest dobry prostownik. Dzięki takiemu sprzętowi możliwe jest nie tylko naładowanie akumulatora, ale w niektórych przypadkach też bezpośrednie odpalenie auta. Zagwarantuje to dobry prostownik z rozruchem. Sprawdź, jaki prostownik do akumulatora wybrać i w jaki sposób skorzystać z urządzenia w przypadku, gdy auto odmówi posłuszeństwa.
Jaki prostownik do akumulatora

Co to jest prostownik do akumulatora?

Przed odpowiedzią na pytanie, jaki prostownik do akumulatora wybrać, warto dowiedzieć się, czym jest to urządzenie i w jaki sposób działa. W najprostszym tłumaczeniu prostownik to ładowarka do akumulatora samochodowego, która napięcie przemienne przekształca w napięcie stałe, dzięki czemu przywrócona zostaje sprawność baterii, jaką w aucie jest akumulator.
W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów narzędzi elektrotechnicznych służących do ładowania akumulatorów samochodowych. Są to prostowniki standardowe, mikroprocesowe i impulsowe. Urządzenia standardowe sprawdzają się w celu całkowitego naładowania akumulatorów aut osobowych, lecz nie posiadają żadnych dodatkowych systemów. Często zdarza się, że można w nich regulować prąd ładowania w zależności od danego akumulatora.
Prostowniki mikroprocesowe pracują bardziej intuicyjnie i są to urządzenia bardziej zaawansowane. Same dopasowują odpowiednie parametry ładowania i wyłączają się po wykonanej pracy. Działają też w sposób, który pozwala na jak najszybsze naładowanie baterii bez ryzyka uszkodzenia akumulatora.
Najlepsze prostowniki to natomiast najnowocześniejsze urządzenia impulsowe, których cechą charakterystyczną jest największa efektywność działania. Ładują akumulatory bardzo szybko, są niewielkich rozmiarów i wyróżnia je niewielka waga. 

Jak podłączyć akumulator do prostownika?

Sposób podłączania prostownika do akumulatora zależy od jego rodzaju. Urządzenia standardowe wymagać będą wyjęcia akumulatora i odpięcia go od elektroniki auta. Prostowniki mikroprocesowe nie wymagają już takiego działania. Jednak wyjęcie akumulatora może zapobiec wydłużonemu czasowi ładowania wskutek poboru energii z prostownika przez inne podzespoły elektroniczne obecne w aucie.
Istotne dla działania urządzenia, jak i samej baterii jest też to, jak podłączyć akumulator do prostownika. Przewód czerwony należy podłączyć do dodatniego bieguna akumulatora, a czarny do ujemnego. Pomyłka spowodować może uszkodzenie bezpiecznika, dlatego przed uruchomieniem prostownika warto sprawdzić poprawność podpięcia bardzo dokładnie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy prostownik samochodowy?

W sprzedaży można znaleźć wiele różnych prostowników, jednak nie każdy model okazuje się efektywnym sprzętem. Często też tańsze modele mogą okazać się lepsze niż reklamowane czy kosztowne. Urządzenie ładujące powinno być przede wszystkim bezpieczne. Choć za takie sprzęty uznaje się w pierwszej kolejności prostowniki mikroprocesowe, ranking prostowników nie zawsze umieszcza takie modele najwyżej.
Podczas zakupu szczególną uwagę należy zwrócić na takie parametry jak napięcie wyjściowe i zasilające, prąd ładowania szczytowy i skuteczny, ciężar i rozmiar urządzenia czy rodzaj akumulatora. Doskonałym produktem będzie prostownik z rozruchem, który umożliwia odpalenie auta zaraz po podłączeniu akumulatora. Większość kierowców oraz mechaników samochodowych stwierdza, że jeśli już kupować urządzenie do ładowania, warto postawić tylko na prostownik z rozruchem. Jaki wybrać? Na to pytanie najlepiej odpowie poniższy ranking.

Prostownik z rozruchem – ranking

Wśród najwyżej ocenianych i najchętniej wybieranych urządzeń do ładowania akumulatorów z rozruchem znalazły się produkty takich marek jak Kupczyk, Magnum, Telwin i YATO.

Kupczyk Prostownik z rozruchem 1224V Dfc-50 P

Jeden z najlepszych prostowników z rozruchem to obecnie model Kupczyk Prostownik z rozruchem 1224V Dfc-50 P, choć bardzo wysoko oceniane są również inne modele tej firmy. Prostowniki te charakteryzują się niezawodnym ładowaniem akumulatorów nawet w bardzo niskich temperaturach i rozruchem przy zupełnie rozładowanych akumulatorach. Waga urządzenia to 9kg, a pojemność akumulatora, który może być ładowany z jego pomocą to zakres od 20 do 350 Ah.

Magnum Dinamik XS Prostownik z rozruchem UŁRXS0460

Bardzo dobry prostownik samochodowy to również Magnum Dinamik XS Prostownik z rozruchem UŁRXS0460. Urządzenie polecane jest do rozruchu i ładowania akumulatorów pojazdów mechanicznych oraz różnych maszyn wyposażonych w silniki spalinowe, benzynowe oraz typu diesel.
Dzięki propozycji od Magnum można ładować zwykłe akumulatory kwasowo-ołowiowe 12 lub 24 V typu zamkniętego, lub otwartego z elektrolitem w postaci ciekłej i żelu. Prostownik ten dedykowany jest do ładowania akumulatorów w zakresie 30-400 Ah.

Telwin Prostownik z rozruchem Leader 150 Start 12V 14A

Odpowiedzią na pytanie, jaki prostownik z rozruchem wybrać, może być również model Telwin Prostownik z rozruchem Leader 150 Start 12V 14A, dzięki któremu można ładować akumulatory kwasowe. Model ten sprawdzi się w ładowaniu akumulatorów działających w pojazdach z silnikami benzynowymi. Prostownik od Telwin wyposażony został w zabezpieczenie przed zwarciem biegunów oraz odwrotnej biegunowości.
Prostownik ten wyróżnia zasilanie jednofazowe. Przy użyciu tego urządzenia można ładować zarówno w samochodach osobowych, busach, jak i łodziach motorowych. Prostownik z rozruchem Leader 150 Start 12V 14A umożliwia ładowanie w dwóch trybach: normalnym oraz szybkim.

YATO STARTER 60/540A 1000AH YT-83062

Wśród polecanych urządzeń znajduje się również model YATO STARTER 60/540A 1000AH YT-83062. Jest to sprzęt, który obsługuje akumulatory o bardzo dużej pojemności, od 20 aż do 800 Ah. Pod tym względem jest to najlepszy prostownik. Cena urządzenia jednak znacznie przekracza kwoty, jakie przeznaczyć trzeba na poprzednie modele. Propozycja od YATO to jednak świetny produkt dla mechaników i zawodowych kierowców oraz wszystkich tych, którzy stosunkowo często spotykają się z problemami związanymi z rozruchem pojazdu.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!